pirmadienis, rugsėjo 21 d.
Užlietoje Venecijoje ruošiamasi naujiems potvyniams: paskelbtas aukščiausio lygio pavojus
tiesa.com

Venecijoje – istoriniame Italijos kanalų mieste – šeštadienį paskelbtas aukščiausio lygio pavojus dėl prognozuojamų naujų potvynių ir smarkaus vėjo.

Venecijos mero Luigi Brugnaro nurodymu penktadienį uždaryta Šv. Morkaus aikštė šeštadienį buvo vėl atidaryta, tačiau prognozuojama, kad sekmadienį vandens lygis pakils iki 1,60 metro – mažiau nei antradienį, tačiau tai vis tiek bus pavojinga.

Civilinės saugos tarnybos paskelbė aukščiausio – raudonojo – lygio pavojų dėl oro sąlygų Veneto regione. Įspėjama, kad smarkus vėjas gali sukelti dideles bangas jūroje.

Antradienį potvynis Venecijoje buvo pasiekęs 1,87 metro žymą. Nuo 1923-ųjų, kai buvo pradėti stebėjimai, vanduo aukščiau buvo pakilęs vienintelį kartą – 1966-aisiais jo lygis buvo pasiekęs 1,94 metro žymą.

Neįprastai aukštas potvynis, vadinamas acqua alta, užliejo daug į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukto miesto bažnyčių, parduotuvių ir namų.

„Sunaikinome Veneciją, kalbame apie milijardo eurų žalą ir tai – tik anos dienos, ne šiandienos“, – sakė L. Brugnaro.

Dėl šios krizės Italijos vyriausybė leido panaudoti 20 mln. eurų padariniams likviduoti.

Kultūros ministras Dario Franceschini, apžiūrėjęs potvynio padarytą žalą, sakė, kad miesto sutvarkymas bus didžiulė užduotis.

Anot jo, nukentėjo per 50 bažnyčių. Atšaukiama viešbučių rezervacija Premjeras Giuseppe Conte ketvirtadienį mieste paskelbė nepaprastąją padėtį. Gyventojai, kurių namus apgadino potvynis, iš karto gaus vyriausybės pagalbą iki 5 tūkst. eu

rų. Restoranų ir parduotuvių savininkai galės gauti iki 20 tūkst. eurų, o vėliau kreiptis dėl papildomų sumų. Meras L. Brugnaro taip pat paskelbė, kad steigiamas specialus fondas, kuriam gali aukoti Italijos ir viso pasaulio gyventojai, norintys prisidėti prie istorinio miesto sutvarkymo. Turistė iš Italijos Nicole Righetti ketina prisidėti.

„Būtų gaila, jei nebegalėtume pamatyti tų vietų. Manau, visi turėtų duoti“, – sakė ji. Turistų ir venecijiečių gyvenimą dar labiau apsunkino tai, kad nedirbo dauguma miesto bankomatų. Nors ir įpratę prie potvynių sukeltų nepatogumų, kai kurie gyventojai buvo nusiminę.

„Pražuvo visos rūsyje buvusios atsargos“, – skundėsi vienoje iš parduotuvių prie Šv. Morkaus aikštės dirbantis Luciano (Lučjanas). Vyras tvirtino gerai prisimenąs 1966-ųjų acqua alta, kai vanduo pakilo iki 1,94 metro. „Tokių dažnų aukštų potvynių anksčiau niekuomet nebuvo... Šįsyk padaryta žymiai daugiau žalos nei praeityje“, – sakė jis.

Viešbučiai pranešė, kad plačiai pasklidus vandens užlietos Venecijos vaizdams atšaukiami kambarių užsakymai – kai kurie net gruodžio mėnesį.

Pasak pareigūnų, antradienį acqua alta užliejo maždaug 80 proc. miesto Daugelis, tarp jų ir Venecijos meras, dėl šios stichinės nelaimės kaltina klimato kaitą ir įspėja, kad Italija privalo ruošis dar nestabilesnėms oro sąlygoms. Venecijoje gyvena vos 50 tūkst. gyventojų, bet kasmet apsilanko 36 mln. lankytojų iš viso pasaulio.

Nuo 2003 metų vykdomas didžiulis infrastruktūros projektas MOSE miestui apsaugoti, bet jį temdo nuolat neplanuotai išaugančios sąskaitos, vėlavimas ir korupcijos skandalai.

2019 11 16 16:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt