pirmadienis, gegužės 10 d.
Vakcinacija JAV: skiepą galima pasirinkti, jokių eilių ir nerimo
Alfa.lt

Kol Europoje stringa vakcinacija, atsiranda žmonių, kurie randa išeitį net ir tokioje beviltiškoje situacijoje ir tam reikalui nuvyksta, pavyzdžiui, į Aliaską. Kodėl į Aliaską ir kaip ten pasiskiepyti, Rimvydas Paleckis laidoje „Alfa taškas“ aiškinosi su „Pravalturo“ direktoriumi Vytautu Mikaičiu.

– Jūsų socialinių tinklų įrašai sukėlė nemažą reakciją. Taigi, kodėl esate Aliaskoje ir kaip pavyko ten pasiskiepyti?

– Pirmiausia, aš to skiepo neieškojau. Aš labiau ieškojau, kur praleisti atostogas karantino metu. Jungtinės Amerikos Valstijos – vienas iš variantų. Bekeliaujant pamačiau, kad daug kur siūloma pasiskiepyti, parašyta „Free Vaccine“ (liet. nemokama vakcina). Aš įsivaizdavau, kad tai skirta tik amerikiečiams ir kurį laiką tuo nesidomėjau.

Tada nuvykau aplankyti mamą Meino valstijoje, kaip tik buvo jos antrosios vakcinos dozės diena. Aš pats savo akimis mačiau, kaip viskas vyksta. Kadangi ji yra JAV pilietė, tai turbūt pagal kažkokią JAV tvarką viskas ir vyko. Tiesą sakant, nelabai ir gilinausi, bet pamačiau, kad ji skiepijama paprasčiausiai „Walmart“ parduotuvėje. Ten yra skyriai, kaip vaistinės, kur skiepijami žmonės. Vienus skiepijo tiesiog už reklaminio skydelio, kitus pasiskiepyti pakvietė į vidų.

Mamą paskiepijo antra vakcinos doze, o po to aš nuėjau paklausti, ar galėčiau gauti tokią pačią vakciną. Žmogus, kuris vykdo registraciją, sakė, kad turėčiau čia gyventi arba gauti sąskaitas Meino valstijos adresu. Kaip supratau, bent jau kol kas laukiami tik Meino valstijos gyventojai. Daugiau nebesigilinau, kaip gauti tą vakciną, nors kažkokias sąskaitas gauti būtent JAV adresu tikrai nebūtų jokių problemų, gali kažką nusipirkti ir pan.

Sekiau naujienas Lietuvoje. Nežinia, kada iš tikrųjų būtų galima gauti tą vakciną, nes rašoma, kad registracija prasidės tik gegužės pabaigoje arba birželį. Nuskridę į Aliaską atostogų užėjome į parduotuvę, o ten vėl didelėm raidėm parašyta, kad siūlo skiepytis nuo COVID-19. Aš paklausiau, ar svečias čia galėtų pasiskiepyti, ir žmogus, dirbantis toje vaistinėje, sako: „Jokių problemų.“ Davė nuorodą, kur galėčiau prisijungti ir užsiregistruoti, pavyko užsiregistruoti kitai dienai ir kitą dieną gauti vakciną.

Citata:Aš paklausiau, ar svečias čia galėtų pasiskiepyti, ir žmogus, dirbantis toje vaistinėje, sako: „Jokių problemų.“

– Kiek spėjau perskaityti, pats neužpildei visų registracijai reikiamų laukelių, bet jie irgi praleido dalį jų. Esmė, kad gavai skiepą.

– JAV yra tiek daug tų valstijų, tiek daug visokių įstatymų ir tvarkų, kad, greičiausiai, vieni nusprendžia vienaip arba kitaip. Kitose valstijose reikia arba registracijos, arba turėti nekilnojamą turtą, arba ten dirbti ir t. t.. Ta sistema yra sukurta amerikiečiams, o turistų pastaruoju metu čia praktiškai nėra, ypač tokiose valstijose kaip Aliaska. Tikėtina, kad tokio punkto jie galėjo net ir neapgalvoti, kad gali atvažiuoti turistas ir norėti pasiskiepyti.

Iš kitos pusės, jeigu jie leidžia skiepytis, tai reiškia, kad dėl to nėra jokių problemų. Skiltyje, kur reikėjo pažymėti socialinio draudimo numerį, nebuvo privalomumą pildyti žyminčios žvaigždutės. Kadangi to numerio neturiu, aš jo neįrašiau ir tai nesukėlė problemų registruojantis. Tiesą sakant, netgi užpildžius paraišką, nuėjus į vietą, jie pase pasižiūrėjo tik mano vardą ir pavardę. Iš esmės tai nebuvo kažkoks labai didelis tikrinimas, kas aš toks ir iš kur aš esu.

– Ar skiepas kainavo?

– Ne, jis yra nemokamas tiek amerikiečiams, tiek ir užsienio svečiams. Panašu, kad ir toliau tai bus nemokama, nebent sugalvos kažkokią tvarką, kai prasidės dideli žmonių srautai. Aš skaičiau straipsnį, kad labai daug žmonių iš Lotynų Amerikos ir Meksikos atskrenda pasiskiepyti dėl tos pačios problemos, kad savo šalyse jie neturi pakankamai vakcinų arba yra labai ilgos eilės, o vakcina išspręstų klausimą dėl judėjimo ir visų kitų dalykų. Taigi manau, kad daug žmonių nori tai kuo greičiau ir anksčiau gauti.

– Kaip suprantu, JAV nėra jokių prioritetinių eilių arba jos jau yra praėjusios. Galbūt dėl to taip lengvai pavyko pasiskiepyti, ar yra kažkokia kita priežastis?

– Na, bent jau mano mama prieš mėnesį buvo skiepijama pagal amžiaus grupę. Dabar, kai aš registravausi, buvo virš 10 laikų pasirinkimui ir vienam pusvalandžiui registruotis gali du žmonės. Įsivaizduoju, kad skirtingos valstijos turi atitinkamą skaičių vakcinų ir pagal tai žiūri. Be to, manęs dar klausė, kokios vakcinos aš norėčiau. Taigi tam tikrose vietose arba prekybos centrų vaistinėse gali gauti vienokią arba kitokią vakciną.

– Iš kokių vakcinų rinkaisi ir kurią pasirinkai?

– Leido rinktis iš „Modernos“ ir „Johnson & Johnson“. Pasirinkus „Moderną“ būtų reikėję mėnesį laukti antrojo skiepo. Klausiau, ar būtų galima po mėnesio jį gauti kitoje valstijoje, bet man šito negalėjo tiksliai atsakyti. Greičiausiai, kad vis tiek reikėtų vakcinuotis toje pačioje valstijoje. Kadangi „Johnson & Johnson“ yra pripažinta ir Europoje, tai nusprendžiau, kad man užtenka ir tos vienos vienkartinės vakcinos. Manau, kad viskas gerai tiek su viena, tiek su kita vakcina.

Citata:Galvojau, gal aš irgi po laiminga žvaigžde gimęs, bet tą patį vakarą po skiepo pradėjau jausti šaltkrėtį, kojoms šalta pasidarė, vėliau pradėjo stipriai skaudėti galvą. Tai naktis tikrai košmariška buvo, sunku buvo miegoti.

– Esi turbūt pirmasis lietuvis, paskiepytas „Johnson & Johnson“ vakcina, Lietuvoje dar tik prasideda vakcinacija šiuo skiepu. Kokia savijauta po skiepo?

– Galvojau, gal būsiu palaimintas ir nieko nejausiu, nes mano mama po antrojo „Modernos“ skiepo praktiškai nieko blogo nejuto. Galvojau, gal aš irgi po laiminga žvaigžde gimęs, bet tą patį vakarą po skiepo pradėjau jausti šaltkrėtį, kojoms šalta pasidarė, vėliau pradėjo stipriai skaudėti galvą. Tai naktis tikrai košmariška buvo, sunku buvo miegoti. Tai tęsėsi visą naktį ir dar gerą pusdienį.

– Ar eilėje buvo daug žmonių, reikėjo stumdytis? Ar tiesiog atėjai, užsiregistravai ir iškart gavai vakciną?

– Nebuvo jokių eilių, matyt, ten vakcinų visiems užtenka. Nereikėjo laukti, pasirinkau patį anksčiausią laiką sekančiai dienai.

– Esminis klausimas – ar Lietuvoje pripažins šį skiepą? Sveikatos ministerija sako, kad bus pripažįstami tie skiepai, kurie pateks į Lietuvos e-sveikatos svetainę. Kaip planuoji Lietuvoje įrodyti, kad esi paskiepytas?

– Nežinau, aš gavau tokį lapuką, taip jį vadinu. Unikalus yra tik vakcinos numeris. Nežinau, kiek apie tą vakcinos numerį žino Europoje, Lietuvoje ar kitur. Man didžiausią nuostabą kelia tai, kad nėra jokio lipduko, blizgančio štampo, Švč. Mergelės Marijos vandens ženklo ar panašiai. Mano manymu, tai yra paprastas lapas su daktaro užrašu, o mes visada labiau vertiname, kai yra kažkoks štampas, antspaudas ir t. t., nes tokius užrašus gali padaryti bet kas.

Tačiau žinant, kad visoje Amerikoje tokius tokius lapus išduoda ir taip parašo, be jokių išskirtinių ženklų ir t. t., tai aš įsitikinęs, kad jeigu Amerikoje tai tinka, tai Europoje nebandys tam prieštarauti ir neigti amerikiečių vakcinavimą ir jų dokumentus.

2021 05 01 21:07
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt