šeštadienis, rugpjūčio 15 d.
Vatikanas išleido naujas gaires dėl seksualinių nusikaltimų pranešimų
Alfa.lt

Katalikų bažnyčia išleido naujas gaires savo dvasininkams, nurodančias, kad jie privalo kreiptis į policiją vos įtarus galimus prievartavimus. Ilgą laiką bažnyčia priešinosi tokiai procedūrai, argumentuodama, kad tai gali privesti prie neteisėto persekiojimo.

Portalo DW duomenimis, šios antradienį Vatikano paviešintos gairės galios vyskupams ir kitiems vyresniesiems tarnautojams, siekiant tinkamai išaiškinti, kaip reiktų pranešti apie galimus seksualinio smurto prieš vaikus atvejus.

Gairės ragina bažnyčios vadovus vertinti net smulkiausius nusikaltimus rimtai ir rekomenduoja eiti į policiją, net jei teisiškai jie to daryti neprivalo. Šiame dokumente yra daugiau nei 160 elgesio taisyklių, tarp kurių yra draudimas ignoruoti anoniminius kaltinimus, socialinių tinklų žinutes, kaltinančias bažnyčios atstovus netinkamu elgesiu, ar kaltinimus, kuriems jau yra suėjusi senatis.

Nors šis dokumentas neturi teisinės galios bažnyčioje, jis pagaliau sulaužė buvusią nusistovėjusią tvarką nesikreipti į teisėsaugą, nebent jei tai daryti juos įpareigojo šalies įstatymai.

„Net ir atvejais, kai nėra konkretaus teisinio reikalavimo tai daryti, bažnytinės institucijos privalo kreiptis į kompetentingas civilines institucijas, jei to reikia apsaugoti nukentėjusį asmenį ar kitus nepilnamečius nuo tolimesnių nusikalstamų aktų grėsmės“, – rašoma dokumente.

Vyskupai, kurie pareikštų kaltinimų nevertins rimtai, gali būti nubausti pagal kanonų teisę dėl aplaidumo.

„Pirmą kartą reikiama procedūra yra surašyta organizuotai – nuo galimo pranešimo apie galimą nusikaltimą iki galutinio atvejo uždarymo“, – žiniasklaidai teigė už katalikybės plėtrą ir apsaugą atsakingos Vatikano tikėjimo doktrinos kongregacijos atstovai.

Katalikų bažnyčia jau ne vieną dešimtmetį yra įsivėlusi į vis besikartojančius skandalus, kai bažnyčios tarnautojai seksualiai išnaudojo vaikus daugelyje pasaulio valstybių ir šiuos įvykius bandė slapstyti. 

Apsivalymas

Virtualaus informacijos centro „Bishop Accountability“ (liet. „Vyskupų atsakomybė“), nagrinėjančio bažnyčios seksualinius nusikaltimus, bendraautorė Anne Barrett Doyle teigė, kad šio naujo dokumento „rekomendacijos“ yra vis tiek „daug geriau“ nei ankstesni Vatikano sprendimai.

Tačiau, jos teigimu, reikia dar nudirbti labai daug.

„Mes esame „turėtumėte“ lygyje. Niekas netrukdo popiežiui nurodyti vyskupams ir kitiems bažnyčios vadovams pranešinėti visus galimus nusikaltimus pasaulietinei teisėsaugai“, – teigė A. Barrett Doyle.

Vatikanas ilgą laiką atsisakydavo reikalauti vyskupų pranešti galimus nusikaltimus policijai, argumentuodamas, kad tai gali privesti prie neteisingo elgesio su katalikais šalyse, kur jie sudaro mažumą. 

2020 07 19 18:19
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt