šeštadienis, kovo 6 d.
Žurnalistai išsiaiškino, kokie aitvarai nešė turtus V. Putino dukters šeimai
Alfa.lt

Rusijos interneto leidinys „Važnyje istoriji„ (Liet. „Svarbios istorijos“) paskelbė daugiau nei metus trukusio žurnalistinio tyrimo rezultatus. Žurnalistų akiratyje atsidūrė manomai Rusijos prezidento Vladimiro Putino dukra Katerina Tichonova ir jos, dabar jau buvęs, vyras Kirilas Šamalovas.

Žurnalistai, susipažinę su K. Šamalovo laiškų archyvu, sužinojo, kad po vestuvių su K. Tichonova jis už 100 JAV dolerių (maždaug 80 eurų) nusipirko didžiausios Rusijos naftos chemijos įmonės „Sibur“ akcijų paketą, nors jų rinkos vertė siekė 380 mln. JAV dolerių (apie 313 mln. eurų).

2013-ųjų vasarį K. Tichonovą vedęs K. Šamalovas iki 2014-ųjų balandžio sulaukė mažiausiai keturių pasiūlymų pirkti milijardų eurų vertų Rusijos telekomunikacijų, nekilnojamojo turto, naftos ir metalų pramonės įmonių akcijų. Tą rodo vyriškio elektroninių laiškų lobynas, nutekintas tarptautiniam tiriamosios žurnalistikos centrui „Organized Crime and Corruption Reporting Project“ (OCCRP) ir paskelbtas gruodžio 7 d.

„Važnyje istoriji“ tyrimo pagrindinis veikėjas yra K. Šamalovas, todėl apie K. Tichonovos veiklą jame užsimenama nedaug. Oficialiai Rusjos prezidentas Vladimiras Putinas niekada nėra patvirtinęs, kad K. Tichonova – jo duktė, tačiau, pasak žurnalistų, nutekinti susirašinėjimai dar kartą patvirtino tokias išvadas.

J. Tichonova ir K. Šamalovas išsiskyrė dar 2018 metais. Likus pusei metų iki santuokos nutraukimo, pasak leidinio „Boomberg“, K. Šamalovas pardavė kontrolinį „Sibur“ akcijų paketą. Verslininkas iš sandorio nieko neuždirbo, nes akcijos jam buvo patikėtos „kaip Rusijos prezidento pasitikėjimo garantas“.

Išsiskyręs su K. Tichonova, K. Šamalovas vedė Rumunijos pilietę Žaną Volkovą. Sprendžiant iš jo laiškų, pora oficialiai įteisino santuoką 2019 metais.

Šaltinis – anonimas

„Važnyje istoriji“ redakcijai prieigą prie aukščiausių Rusijos elito asmeninės korespondencijos suteikė anoniminis šaltinis. Žurnalistai užtruko visus metus, iki smulkmenų tikrindami medžiagoje pateiktą informaciją. Anonimas pateikė tik vieną sąlygą – neviešinti jokios informacijos, susijusios su minimų asmenų sveikatos būkle.

Žiniasklaidos priemonei atiteko visi buvusio Rusijos prezidento elektroniniai laiškai, rašyti 2003 - 2020 metų laikotarpiu.

Kas jis – buvęs V. Putino žentas K. Šamalovas?

K. Šamalovas su J. Tichonova nesusipažino atsitiktinai. V. Putino dukrą jis pažinojo nuo vaikystės, tvirtinama tyrime. K. Šamalovo tėvas Nikolajus Šamalovas yra vienas seniausių ir artimiausių V. Putino draugų.

„Svarbios istorijos“ taip pat papasakojo apie poros dvarą Maskvos srityje, kurio įrengimas kainavo apie 9 milijonus eurų. „Jei prie šios sumos pridėsime žemės sklypo ir paties namo kainą, bendra kaina galėtų siekti apie 630–710 milijonų rublių (15–17 mln. eurų), – skelbiama tyrime.

Tuo pat metu pora ėmėsi įrenginėti pilaitę Prancūzijos Biarico mieste, ją K. Šamalovas įsigijo per antrinę bendrovę Monake.

Kol Rusijos prezidento žentas turėjo ofšorinių bendrovių akcijų, galėjo laisvai atsidaryti sąskaitas užsienio bankuose, pirko nekilnojamąjį turtą NATO šalyje, pats V. Putinas 2013 m. Valstybės Dūmai pateikė įstatymo projektą, draudžiantį pareigūnams ir valstybės įmonių vadovams atidaryti sąskaitas užsienyje, laikyti ten pinigus ir turėti užsienio vertybinių popierių, nurodo žurnalistai.

K. Tichonovos ir K. Šamalovo vestuvės, sprendžiant iš laiškų, įvyko 2013 metų vasario pabaigoje Leningrado srities, Igoros slidinėjimo kurorte. V. Putino nebuvo svečių sąraše, tačiau tai galima paaiškinti saugumo sumetimais, spėja „Važnyje istoriji“.

Po vestuvių – staigus praturtėjimas

Po vestuvių naujojo V. Putino žento ofšoras vos už 100 JAV dolerių nusipirko „Sibur“ akcijų paketą. Nors vėliau duodamas iterviu dienraščiui „Komersant“ pats K. Šamalovas pats pripažino, kad kompanija verta maždaug 10 mlrd. JAV dolerių (maždaug 8,25 mlrd. eurų). Tačiau „Sibur“ akcijomis viešai neprekiaujama ir jos rinkos vertės tiksliai nustatyti galimybių nėra.

2013 m. Birželio mėn., Netrukus po vestuvių, viena K. Šamalovo ofšorinių kompanijų už 100 JAV dolerių (82,4 eur.) nusipirko 3,8% vienos didžiausių naftos chemijos kompanijų „Sibur“ akcijų, kurių vertė tuo metu siekė vertė buvo 380 mln. JAV dolerių (313,3 mln. eurų)

Oficialiame komentare „Sibur“ pareiškė, kad šio sandorio sąlygos nesiskiria nuo kitų sandorių sąlygų, o K. Šamalovui nebuvo suteikta jokių išskirtinių privilegijų. Tačiau žurnalistai išsiaiškino, kad kiti šios kompanijos akcininkai už įsigytas akcijas mokėjo realią rinkos kainą – 15 kartų mažesnis nei K. Šamalovo akcijų paketas vienam jų kainavo 21,6 mln. JAV dolerių (17,8 mln. eurų)

„Važnyje istoriji“ skelbia, kad po vestuvių naujai iškepto V. Putino žento pagalbininkai ir patarėjai ėmėsi ieškoti „grandiozinio finansinio projekto“, kurio šis galėtų imtis. Žurnalistai pavadino tai „kraičio paieškomis“.

Jam buvo siūloma eilė kompanijų, ėjo kalba ir apie didžiausios pasaulyje titano gamybos įmonės „VSMPO-AVISMA“ pirkimą, tačiau K. Šamalovas nusprendė papildomai įsigyti „Sibur“ akcijų.

K. Šamalovas 2014-ųjų rugpjūtį galiausiai sutiko iš ilgamečio V. Putino bendražygio Genadijaus Timčenkos įsigyti 17 proc. energetikos milžinės „Sibur“ akcijų. G. Timčenka nusprendė sumažinti savo turimą įmonės akcijų paketą, kai sulaukė Jungtinių Valstijų sankcijų, teigiama tyrime.

2014 m. Rugpjūčio 1 d. K. Šamalovas užregistravo įmonę „Yauza 12“ savo buto, esančio Maskvoje, adresu. Jau po šešių dienų, rugpjūčio 7 d., sprendžiant iš jo laiškų, naujai įkurta pirmojo šalies žento kompanija įsigijo 17 procentų „Sibur“ akcijų paketą.

Šio paketo rinkos vertė siekė beveik 80 milijardų rublių (900 mln eurų).

Iš kur pinigai?

Pasak paties K. Šamalovo, pinigų pirkiniams jis gavo paėmęs paskolą „Gazprombanke“ ir užstatęs savo turimus finansinius aktyvus.

Žurnalistams pavyko išsiaiškinti, kad K. Šamalovo padėjėjas pasiūlė pasiskolinti pinigų iš tokių „draugiškų finansų institucijų“ kaip „Gazfond“, valstybės valdomo energetikos giganto „Gazprom“ pensijų fondo, kuriam vadovavo K. Šamalovo brolis, aiškinama tyrime.

Laiškuose nedetalizuojamas sandoris ir tai, kaip Putino žentas grąžino paskolą, tačiau galiausiai jis tapo antru pagal dydį „Sibur“ akcininku, valdančiu 21,3% akcijų paketą.

Šis sandoris neišvengė žiniasklaidos dėmesio, tad K. Šumalovas sutiko duoti interviu Rusijos dienraščiui „Komersant„ kurio žurnalistai korektišaki vengė aštrių klausimų. Interviu metu, verslininkas akcentavo neturintis jokio verslo užsienyje.

Įtakingi draugai

„Važnyje istoriji“ žurnalistams nutekintoje K. Šumalovo korespondencijoje taip pat matyti, kad vienu iš garbingų svečių vestuvėse buvo Rusijos tiesioginių investicijų fondo direktorius (RFPI) Kirilas Dmitrijevas.

Pagrindinis fondo tikslas – investuoti į pirmaujančias Rusijos įmones ir pritraukti užsienio investuotojus į projektus. Susirašinėjimas tarp V. Putino žento ir K. Dmitrijevo prasidėjo dar 2012 m.

K. Dmitrijevas ne kartą siuntė konfidencialius Fondo dokumentus ir slaptą informaciją apie sandorius K. Šumajevui. Pavyzdžiui, jis atskleidė apie planuojamą „Rostelekomo“ įsigijimą. Iki galo nėra aišku, ar K. Šamalovui pavyko tuo pasinaudoti, tačiau teoriškai, turint šią informaciją, buvo galima užsidirbti tikrai nemažai – vertybinių popierių biržoje asmuo, galintis tiksliai numatyti tokius įvykius, yra panašus į tokį, kuris dar prieš prasidedant loterijai, žino laimingų skaičių derinį.

RFPI ir RDIF su „Deutsche Bank“ iš tiesų įsigijo 2,7% „Rostelekom“ akcijų – praėjus šešiems mėnesiams po to, kai apie tai sužinojo K. Šamalovas.

K. Dmitrijevas padėjo K. Šamalovui ne tik informacija, bet ir investicijomis: „Sibur“ naftos chemijos gamyklos statybą Tiumenės srityje aktyviai rėmė RFPI.

2020 12 13 11:04
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt