ketvirtadienis, sausio 21 d.
3 ekspertų idėjos: kaip tausojančiai ir taupiai švęsti Kalėdas
Alfa.lt

Vienos populiariausių Kalėdų tradicijų Lietuvoje – dovanoti dovanas (tai daro 58 proc. gyventojų), puošti Kalėdų eglutę (57 proc.) ir mėgautis ypatingais šventiniais patiekalais (43 proc.). IKEA interjero dizainerė kartu su tinklaraštininke, tvaresnio gyvenimo būdo entuziaste Amelija Kuzmarske, dalijasi mintimis, kaip į šias daugeliui svarbias tradicijas pažvelgti tausojančiai, kartu neatsisakant jų teikiamo šventinio džiaugsmo.

A. Kuzmarskė sako, kad tam visai nebūtina atsisakyti dalykų, kurie mums svarbūs ir laukiami, tačiau pati teigia iš anksto apgalvojanti, kas išties sukuria šventę: „Mano nuomone, tvaresnis požiūris tiek į šventes, tiek į kasdienybę, yra akimirkai sustoti ir atsirinkti, ko ir kiek mums išties reikia ir norisi. Stengiuosi apie šventes pagalvoti iš anksto, kad pasiruošimas joms man nekeltų streso. Manau, kad skubant ir ruošiantis paskutinę minutę galima padaryti neapgalvotų sprendimų, kaip pavyzdžiui, prisipirkti per daug maisto ar „prašauti“ su dovanomis“.

Netradicinė Kalėdų eglė

Tiems, kuriems tvarumo sumetimais, dėl vietos trūkumo ar kitų priežasčių nesinori arba neišeina savo namuose įkurdinti tradicinės Kalėdų eglės, interjero dizainerė siūlo keletą originalių sprendimų.

„Šventinę nuotaiką sukursianti Kalėdų eglutė jūsų namuose gali būti netradicinė. Jai sukurti naudokite namuose jau turimus daiktus: knygas, dekoracijas ar LED lempučių girliandą, pritvirtinę ją prie sienos taip, kad jūsų kūrinio forma primintų eglę. Taip pat galima įsigyti ir alternatyvių Kalėdų eglučių, pavyzdžiui, vietos neužimančių ir ant sienos kabinamų tekstilinių, ar bambukinių, kurias galite dekoruoti, kaip tik panorėję ir kasmet vis skirtingai. Tokio pobūdžio sprendimai bus draugiški gamtai, kels mažiau rūpesčių, jei namuose yra gyvūnų ar mažų vaikų, o po švenčių neteks rinkti spyglių“, – sako interjero dizaino skyriaus vadovė Eglė Čyvė. Anot jos, dalis dirbtinių eglučių šiandien irgi gaminamos tvariau, pavyzdžiui, naudojant cukranendrių plastiką. Tai atsinaujinanti žaliava, daranti mažiau įtakos aplinkai nei įprastas plastikas.

Interjero dizainerė taip pat atkreipia dėmesį, kad net medžių šakos ar pagaliukai, parsinešti iš miško, gali virsti stilizuota Kalėdų eglute – tereikia juos puošniai apipavidalinti. Dar viena idėja – Kalėdų eglute paversti namuose žaliuojantį augalą. Pavyzdžiui, papuoštas palminis augalas atrodytų originaliai ir primintų egzotines keliones.

Tuo tarpu Amelija Kuzmarskė tausojantį požiūrį išlaiko net puošdama eglutę – ją savo namuose dažniausiai puošia su jau turimomis dekoracijomis ir tik kartais įsigyja kažką naujo – šiemet tai energiją taupančios LED žvakės ir LED lempučių girlianda, kurioms ji naudoja įkraunamas baterijas.

Dovanos pakuotė irgi gali būti dovana

Šventiniu laikotarpiu daugelis iš mūsų norime pradžiuginti savo artimuosius bent nedidele dovanėle. Pasak interjero dizainerės, vienas iš būdų to siekiant išlikti tvariems – mąstyti praktiškai. Pavyzdžiui, norint dovaną įpakuoti taip, kad pakuotės netektų išmesti, jai panaudoti kažką praktiško.

„Paranku naudoti tekstilės gaminius. Dovaną galima supakuoti į staltiesę, pagalvės užvalkalą, šaliką ar medžiaginį maišelį. Panašiai dovanų pakuotėms galima naudoti indus ar medines dėžutes – taip pakuotė pravers buityje. Tokią dovaną dekoruoti galima natūraliomis medžiagomis: kankorėžiais, smulkiomis šakelėmis, cinamono lazdelėmis, džiovintais citrusų griežinėliais“, – pataria E. Čyvė.

Na, o tam, kad dovanos netaptų nereikalingais daiktais, Amelija Kuzmarskė jau ne pirmus metus artimiesiems gamina valgomas dovanas. „Jas supakuoju į stiklainius ar stiklinius buteliukus, aprišu virtuviniais rankšluostėliais, kuriuos gavėjas galės toliau naudoti buityje. Tokias dovanas dažniausiai dovanoju suaugusiems šeimos nariams. Žinau, kad jie džiaugsis šilta dovana, į kurią įdėjau savo laiką ir dėmesį“, - sako tinklaraštininkė.

Tačiau ar pavyksta tris mažus vaikus auginančiai moteriai išlaikyti panašų požiūrį su dovanomis mažiesiems? „Didžiąją dalį mūsų turimų žaislų vaikai paveldėjo iš savo pusseserių ir pusbrolių, todėl žaislus perkame retai. Tačiau knygų papildymas mūsų bibliotekai visada atneša džiaugsmo, kai prieš miegą jas visi kartu skaitome. Taip pat vaikai mėgsta piešti, todėl pieštukai ar kitos dailės priemonės irgi gali būti graži ir naudinga dovana, skatinanti kūrybiškumą, smulkiąją motoriką ir saviraišką, kas mažam žmogui ypač svarbu. Žinoma, kartais vaikai turi svajonių, tad jas per šventes stengiamės išpildyti pagal savo galimybes ir ieškodami tvaresnio varianto, kiek tai įmanoma“, - savo patirtimi dalijasi A. Kuzmarskė.

Kad po švenčių likęs maistas nesugestų

Šventinis stalas, nuklotas gardžiais patiekalais, taip pat yra vienas iš būdų parodyti savo dėmesį artimiesiems. Tačiau kartu po švenčių neretai tenka išmesti dalį nesuvalgytų ir gendančių maisto likučių. Tam, kad išvengtume maisto švaistymo, visų pirma derėtų kruopščiai susiplanuoti, kiek ir ko prireiks. Šiemet tai bus ypač aktualu, nes Kalėdas švęsime siauresniame, nei įprasta, rate.

„Vis tik, likus maisto, svarbu nelaikyti jo ant stalo kambario temperatūroje pernelyg ilgai. Kiekvieną patiekalą reikėtų sudėti į atskiras maistui laikyti skirtas dėžutes su dangteliais iškart po to, kai visi baigia valgyti, ir padėti jas į šaldytuvą. Maisto švaistymą sumažinti padės ir jo laikymas skaidriuose ar stikliniuose indeliuose – taip laikomų likučių neužmiršite, nes jie bus patogiai matomi. Tokiu būdu sutaupysite ir vietos šaldytuve, dėžutes laikydami vienas ant kitų, ko nepadarysi su lėkštėmis. Be to, tokią dėžutę su likusiu maistu, kaip užkandį patogu pasiimti ir į ilgus pasivaikščiojimus gamtoje“, - pataria interjero dizainerė.

2020 12 15 18:19
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt