pirmadienis, rugpjūčio 10 d.
Anglijos monarchija išgyvena aukso amžių
tiesa.com

Kaip kasmet, taip ir šiemet pasigirsta kalbų apie tai, ar Jungtinei Karalystei verta ir toliau išlaikyti savo monarchus. Viduramžiai jau seniai pasibaigę, priešai už vartų netyko, o karalius ir karalienes išlaikyti vis dar reikia – teigia skeptikai.

Tačiau ar tikrai viena iš seniausias tradicijas turinčių monarchijų britams nebereikalinga? O gal atvirkščiai – populiariausia pasaulyje karališkoji šeima dar ir sukuria apčiuopiamą pridėtinę vertę šalies ekonomikai?

Teisingą atsakymą tikriausiai jau nujaučiate, taigi pažvelkime į Bakingamo rūmų kiemą iš arčiau.

Per šventes – į suvenyrų parduotuves

D. Britanijos karališkoji šeima šiemet vėl prikaustė pasaulio dėmesį. Šį pavasarį pasaulį išvydo jaunoji princesė Charlotte Elizabeth Diana. Kartu su britais džiaugėsi visas pasaulis, o dešimtys tūkstančių turistų, lyg trys karaliai, rinkosi šią vasarą aplankyti Londoną. Viena iš priežasčių – kaip niekur kitur, Jungtinės Karalystės sostinėje tvyranti teigiama karališkosios šeimos aura, kurią įdomu savo kailiu pajausti daugeliui į šalį atvykusių svečių.

[800]

Už teigiamas ir geras emocijas turistai bei vietos gyventojai nesidrovi plačiai atverti piniginių ir išleidžia nemažas sumas eurų, dolerių bei rublių vietinėse suvenyrų parduotuvėse.

Švenčių dienomis padidėjęs vartojimas – lyg stiprus postūmis mažmenininkų pardavimui, kuriam didžiulę įtaką turi ir šimtai tūkstančių iškilmių stebėti atvykusių turistų.

Skaičiuojama, kad kiekvienas pirkėjas šventės atributikai bei suvenyrams išleidžia vidutiniškai po 40 svarų sterlingų. Per paskutines didžiąsias karališkąsias šventes žmonės iš viso patuštino savo kišenes daugiau nei 800 mln. svarų įvairioms su švente susijusioms išlaidoms.

Didžiuojasi dauguma

Prisimenant didžiausias karališkosios šeimos šventes per pastaruosius penkerius metus, daugelio žmonių abejingais nepaliko princo Williamo ir jo išrinktosios Kate Middleton vestuvės. Dar po metų vietos gyventojai parodė, kaip jie didžiuojasi savo karaliene.

Tuo metu Elizabeth II net keturias dienas minėjo įspūdingą sukaktį – 60 metų karalystės valdymo jubiliejų. Deimantinė šventė įtraukė visą Didžiąją Britaniją, o viso pasaulio žmones sukvietė prie televizorių ir kompiuterių dar kartą iš arti pasižiūrėti į garsiausią karališkąją šeimą.

Atrodo neįtikėtina, jog simbolinį postą turinti karalienė su visa šeima yra tokia populiari namuose bei visame pasaulyje, o jų išlaikymas atsieina palyginti ne taip brangiai, kaip skelbia kritikai. Neseniai suskaičiuota, jog vienam mokesčių mokėtojui išlaikyti karališkąją šeimą kainuoja apie 70 pensų per metus.

Daugelis sutiktų, jog šias išlaidas iš D. Britanijos biudžeto gyventojai sau leisti gali. Be to, buvusio sunkmečio metais monarchai be jokio spyriojimosi sutiko taupyti ir sumažinti reprezentacines išlaidas. Nedaug kas abejoja, jog karališkoji šeima valstybei uždirba kur kas daugiau, nei į juos investuojama.

Būtent Bakingamo rūmų šeimininkai yra stipriausias magnetas, traukiantis turistus iš viso pasaulio į Londoną.

Patiems britams karališkoji šeima yra dar svarbesnė, nei išvysti Bakingamo rūmų į Londoną atvykstantiems turistams. Uždirbami pinigai, kuriuos suneša karalienės, princų ir kunigaikščių gyvenimo iš arti atvykę pamatyti žmonės, būtų nedaug verti, jeigu patys britai taip nesididžiuotų savo monarchais. Pernai atliktos apklausos rezultatai parodė, jog trys iš keturių žmonių trokšta, jog Didžioji Britanija liktų karalystė.

Toks palaikymas ne mažiau svarbus jaunosioms karališkosios šeimos atžaloms. Prisiminusi didingas, tačiau atviras žmonėms Williamo ir Kate vestuves, dar kartą švęsti į gatves žmonės rinkosi užpernai, kai pasaulį išvydo poros sūnus, jaunasis Kembridžo princas Džordžas. Šiemet ne mažesnė šventė visoje šalyje vyko gimus princesei Šarlotei. Ko laukti kitąmet?

 

Juodos dienos – praeityje

Sociologai teigia, jog šių santykių pamatas yra būtent Elizabeth II. 86 metų karalienė, kurios tikrasis vardas yra Elizabeth Alexandra Mary, šalį valdo nuo 1953 metų.

Ji sugebėjo atlaikyti ne tik D. Britaniją slėgusius išbandymus po Antrojo pasaulinio karo, bet ir likti rūmų intrigų nuošalyje. Bene didžiausia krizė karališkąją šeimą buvo ištikusi baigiantis XX a., kai Elizabeth II sūnus Charlesas skyrėsi su žmona, princese Diana, princų Williamo ir Harry motina. Tuomet žmonių simpatijos buvo „širdžių princesės“ pusėje, o karališkoji šeima buvo linksniuojama bloguoju. Istorija baigėsi tragiškai – princesė Diana žuvo automobilio avarijoje Paryžiuje, sprukdama nuo paparacių.

Po 1997 metų įvykių karališkajai šeimai reikėjo atgauti žmonių pasitikėjimą ir tai padaryti pavyko kuo puikiausiai. Karališkųjų rūmų intrigos ilgainiui prisimenamos vis rečiau, o juodą dešimtąjį dešimtmetį pakeitė tebesitęsiantis rūmų atgimimo laikmetis. Nors pasigirsta vienas kitas gandas apie princo Čarlzo žmonos Kamilos nuklydimus į kairę, britams ji nėra tokia įdomi kaip jaunoji monarchų karta.

Tikėtina, jog per ateinančius metus šypsenos niekur nedings iš kiekvieną didesnę karališkąją šventę su džiaugsmu sutinkančių vietos gyventojų bei turistų veidų. Jeigu pasitvirtintų neoficialios naujienos apie princo Hario sužadėtuves, į gatves sveikinti jaunųjų išeis net patys didžiausi monarchijos kritikai.

2015 07 29 08:15
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt