antradienis, rugsėjo 29 d.
Ar reikės samdyti specialistą „protui“ valdyti?
tiesa.com

Kasmet Las Vegase vykstanti buitinės elektrotechnikos paroda CES parodo pasauliui naujas tendencijas dvylikai mėnesių. Kai kas pasiteisina, kai kas – ne, tačiau bent jau penkias pagrindines kryptis galima aiškiai įžvelgti.

 ELEKTRONINIAI AKSESUARAI

Tai apyrankės, laikrodžiai ir akiniai, kurie ne tik padeda mums kontroliuoti kiekvieną savo gyvenimo žingsnį ir kiekvieną kaloriją, bet ir nukelia į papildomą realybę.

Pradžiai – „sveikuoliškos“ apyrankės. Vieni jas gamina su ekranais, kuriuose rodoma tiesioginė su savininko veikla susijusi informacija: LG „Lifeband Touch“ ir „Garmin Vivofit“ (o „Razer Nabu“ ekranų turi net du), kiti gamina prietaisus, kurie netgi drįsta mokyti ir auklėti savo savininką: „Sony SmartBand“ apyrankė neturi ekrano, tačiau per mobiliąją aplikaciją „Lifelog“, į kurią galima suvesti savo duomenis, nusprendžia, kada Jums reikia pajudėti, kada laikas į lovytę, ir netgi tai, kuriuo metu Jums geriausiai pabusti (atsižvelgiant į reikalingą miego fazę). Tokios „Sony“ apyrankės „širdis“ – išimamas procesorius „SmartCore“, teoriškai integruojamas į bet kurį daiktą, netgi batus.

Kitas pavyzdys – „išmanieji“ akiniai „Epson Moverio BT-200“. Tai pora pustamsių ekranų, kuriuose įtaisyta vaizdo kamera, kompasas, giroskopas, greitmatis... Visa tai kabeliu, prijungtu prie išorinio modulio, valdomo „OC Android“ programine įranga, nukelia į papildomą realybę ne ką blogiau nei „Google Glass“.

Kompanijos „Dcontimnuum“ apyrankė „Link Child Locator“ sukurta specialiai auklėms ir vaikams – ji padeda rasti vaikutį tose vietose, kur daug žmonių, pavyzdžiui, koncertuose ar prekybos centruose. Kompanijos „Netatmo“ apyrankė „June“ (pavadinta pirmojo vasaros mėnesio garbei) skirta moterims, nes sudaryta iš plonos odinės juostelės bei brangakmenio imitacijos – tik tame „brangakmenyje“ sukišta visa elektronika, fiksuojanti gaunamų ultravioletinių spindulių kiekį ir įspėjanti savininkę, kad jau laikas pasislėpti šešėlyje.

Kompanijos „Thalmic Labs“ pagaminta apyrankė „Myo Gesture Control Armband“ tvirtinama ne ant riešo, o žasto ir padeda per atstumą valdyti televizorių, kompiuterį bei kitus prietaisus, sinchronizuotus su apyrankės sensoriais.

Ir, žinoma, „Kapture“ apyrankė, veikianti kaip diktofonas, ištisą parą įrašantis Jūsų pokalbius, kuriuos per „Bluetooth“ vėliau galima perkelti į telefoną arba kompiuterį.

Visais atvejais, tokios apyrankės – tai malonumas, suderintas su akivaizdžia nauda. Be to, egzistuoja dar ir ekonominės priežastys, kodėl visi gamintojai veržiasi kurti savo „sveikatingumo“ apyrankes. Mat JAV įstatymuose yra viena landa – jei kompanijos gamina prietaisus, kuriuos galima priskirti kategorijai „Health & Fitness“, joms taikomos mokesčių lengvatos. Todėl visi pagrindiniai rinkos žaidėjai ir leidžia „apyrankes-seklius“ bei „išmaniuosius laikrodžius“, nors jų konstrukcijoms iki tobulybės dar toli. Tačiau pats gamybos faktas suteikia galimybę kompanijoms sutaupyti gerus pinigus. O konstrukcijos patobulės, ir jų pardavimai anksčiau ar vėliau pradės augti, nes visi žmonės šioje planetoje galvoja apie savo sveikatą.

ULTRA HD (4K) TELEVIZIJOS FORMATAS

„Ultra HD“ technologijos vaizdas televizoriaus ekrane dėl didesnio pikselių kiekio yra nepalyginamai ryškesnis nei įprastuose HD ekranuose. Ir tokį vaizdą atkuria ne vien televizoriai iš pagrindinių pasaulio gamintojų – „Philips“, „Samsung“, LG, „Sony“, „Panasonic“ ar net „Polaroid“ – rinkoje pasirodė ir vaizdo kameros, galinčios tokį vaizdą įrašyti. O kompanija „Monster Beats“ CES parodoje pademonstravo kabelį „Ultra HD Black Platinum“, kuris gali praleisti net 27 gigabaitus informacijos per sekundę. Taigi, anksčiau ar vėliau techninės galimybės leis tokio ryškumo ir dydžio vaizdu mėgautis net savo namuose.

Tiesa, kol kas UHD formato televizorių matricos gamyba yra labai brangi, dėl to, savo ruožtu, tie televizoriai taip pat labai brangūs… Be to, trūksta ir turinio, kitaip tariant, ką rodyti per tokį televizorių reikiamu formatu. Teks dar šiek tiek palaukti, kol ši technologija taps masine. Bet tai ne už kalnų – net ir interneto televizijos kanalas „Netflix“ jau paskelbė, kad savo rodomą turinį artimiausiu metu pradės konvertuoti į 4K formatą. Tiesa, taip pat patvirtinta, kad iš „Bllu-ray“ ar DVD diskų žiūrimų kino filmų vaizdas UHD ekranuose yra kur kas ryškesnis, o kino mėgėjai gali įsigyti net ir 80 colių įstrižainės „gigantų“.

O štai kompiuterinių žaidimų mėgėjai jau dabar gali mėgautis geresnės grafikos ir vaizdo greičio perdavimo malonumais. Beveik visi pagrindiniai televizorių gamintojai, orientuodamiesi į žaidėjų poreikius, parodoje pristatė 42 colių įstrižainės UHD TV, skirtą azarto mėgėjams.

Tebesiplečia ir „išmaniųjų“ televizorių galimybės. „Philips“ parodoje pristatė pirmąjį pasaulyje „Smart TV“ televizorių, veikiantį „OC Android“ programinės įrangos platformoje, o tai reiškia, kad žymiai prasiplečia naudojamų aplikacijų bazė. Šis televizorius, beje, pelnė įtakingo vartotojų žurnalo „What Hi-Fi?“ „geriausiojo“ prizą „Garso ir vaizdo“ kategorijoje kartu su „Naim Statement“ stiprintuvu, „Astell&Kern“ nešiojamuoju MP3 grotuvu AK240“, „Chord Electronics“ „Hugo“ ausinėmis, „Monitor Audio“ stiprintuvu „Airstream A100“, „McIntosh“ integruota garso sistema MXA70, „Martin Logan“ garso sistema „Crescendo“, „Focal Dimension“ namų kino sistema bei „Meridian“ kolonėlėmis.

PROTINGIEJI NAMAI IR AUTOMOBILIAI

„Išmaniųjų“ technologijų kūrėjus yra užvaldžiusi viena vizija – sujungti visus namų ir automobilių prietaisus į vieną tinklą, kontroliuojamą iš mobiliojo įrenginio. CES parodoje dvi korėjiečių kompanijos – „Samsung“ ir LG – pristatė savo „protingų namų“ koncepcijas. „Samsung Smart Home“ projekte visi namų prietaisai valdomi iš vieno aparato, LG gi suteikia galimybę įjungti šaldytuvą, mikrobangų krosnelę, skalbimo mašiną ir robotą-dulkių siurblį tik tada, kai to reikia šeimininkui. „Google“ kartu su „Audi“, GM, „Hyunday“, „Honda“ ir „Nvidia“ paskelbė apie „Open Automotive Alliance“ organizacijos įsteigimą – jie visi kartu diegs „OC Android“ programinę įrangą į automobilines sistemas, o „išmanusis“ telefonas taps automobilio magnetolos ekranu (kaip dabartinis „Sony XSP-N1BT“), informuojančiu vairuotoją apie automobilio būklę.

Kol kas optimistiškai tikimasi, kad tokios „protingos“ sistemos padės sutaupyti laiko ir palengvins vartotojams gyvenimą. Tačiau įvertinus daiktų gausą namuose ir nuolatinę jų kaitą, taip pat laiką, reikalingą jiems suderinti ir kontroliuoti, tampa baugu, kad tokiam procesui reikės samdyti atskirą specialistą, kuris užtikrintų nepertraukiamą tokio „proto“ valdymą…

MIKROSCHEMŲ TRIUMFAS

Kaip ir kiekvienais metais, mikroschemų gamintojai pristato vis mažesnius procesorius, savo galingumu nenusileidžiančius įprastiniams „branduoliams“. „Intel“ demonstravo SD kortelės dydžio kompiuterį „Edison“, veikiantį su naujos kartos procesoriumi „Intel Quark“. Šis kompiuteris tampa rimtu konkurentu ARM tipo mikroschemoms, kuriomis paremtas „Windows 8.1 RT“ versijos darbas planšetiniuose kompiuteriuose, tačiau „Edison“ gali būti integruotas visur, kur tik reikia – nuo aprangos iki žaislų. „Nvidia“ pristatė SoC tipo mikroschemą „Tegra K1“, kuri naudoja mažiau energijos, nei analogiškas dabartiniuose „iphone 5S“ veikiantis A7 procesorius. Iš esmės tai reiškia galutinę planšetinių kompiuterių pergalę prieš visus PC.

LANKSTŪS PREITAISAI

Kaip ir sako pats pavadinimas, juos galima išlenkti ir sulenkti – kad ir savo televizoriaus ekraną ar mobilųjį telefoną. Korėjiečiai pirmauja ir šioje srityje – „Samsung“ ir LG pristatė savo „Galaxy Round“ ir „LG Flex“ aparatus: vienas sulenkiamas išilgai, kitas – skersai. Kaip ir LG televizorius „Curved Ultra HD“ (ekrano proporcijos 21:9) ar „Samsung“, kurio ekranas išsilenkia ar išsitiesia paspaudus mygtuką. Gamintojai teigia, kad tai sustiprina žiūrėjimo pojūčius ir suteikia galimybę žiūrovui priartėti prie „maksimalaus malonumo“. Tačiau tikrovė kiek kitokia. Toks deklaruojamas „ergonomiškumas“ ar „patogumas“ neatrodo nei įtikinamas, nei reikalingas. Ir tokias savybes belieka vertinti kaip dar labai tolimos ateities poreikį.

2014 05 02 08:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt