trečiadienis, rugsėjo 30 d.
Arbatpinigiai keliaujant: kur, kam, kiek?
tiesa.com

Visiems kelionių mėgėjams gan aktuali tema – kiek gi pinigėlių reikia palikti atostogų kelionę aptarnaujančiam personalui, kad nesijaustum nepatogiai, bet ir be reikalo nepatuštintum savo kišenės.

Arbatpinigiai keliaujant: kur, kam, kiek?

Visiems kelionių mėgėjams gan aktuali tema – kiek gi pinigėlių reikia palikti atostogų kelionę aptarnaujančiam personalui, kad nesijaustum nepatogiai, bet ir be reikalo nepatuštintum savo kišenės.

Labai dažnai mūsų keliautojai, atvykę į Azijos, Afrikos ar Lotynų Amerikos šalis, užfiksuoja, kad vietiniai mėnesio atlyginimai siekia vos 200–300 eurų per mėnesį. Suskaičiuoti lengva: jei keliauja 10 žmonių, kad ir 3 dienas su tuo pačiu gidu, ir renka nuo 2 iki 5 dolerių (ar eurų) už dieną, išeina nuo 60 iki 150 dolerių (eurų), taigi vos ne trečdalis ar net pusė šalies vidurkio. O juk gidas dar ir algą gauna! Beje, tokiais arbatpinigių skaičiavimais dažniausiai užsiima tie, kurie apsisukę už kampo eina į brangakmenių ar šilko parduotuvę...“.

Bet paskaičiuokime kitaip. Mažiausiai pusę metų laiko gidui įprastai tenka „atostogauti“, mat kiekvienoje šalyje yra ir neturistiniai sezonai (karštis, liūtys arba atvirkščiai – šalta). Net ir turistinio sezono metu kad ir geriausias gidas dirba tikrai ne visą laiką. Dažnai gidams mokamas tik minimalus atlyginimas, o arbatpinigiai yra ne tik papildomas būdas uždirbti daugiau ir sukaupti lėšų antram pusmečiui išlaikyti šeimą, bet ir gido darbo įvertinimas.

Jei jau pamažu įpratome palikti arbatpinigių kavinėje ar restorane, ir keliaudami nepagailėkime papildomų 50 ar 100 eurų (vidutiniškai 2 savaičių kelionei) už tai, kad tie žmonės rūpinosi mūsų puikiomis atostogomis.

Jei renkatės kelionę, kurią organizuoja kelionių agentūra, dažniausiai kelionės sutartyse ir atmintinėse būna paminėta, kad arbatpinigiai į kelionės kainą nėra įtraukti. Sakysite, o kodėl neįtraukus jų iš karto ir nepalengvinus keliautojų gyvenimo? Tam yra dvi priežastys.

Visų pirma, arbatpinigiai tikrai neprivalomi ir priklauso nuo gido ar vairuotojo darbo kokybės. Nepatiko – nemokėkite. Tiesa, nusiskundimai turi būti rimti, o ne paremti išskaičiavimu „per daug gerai gaus“.

Antra, kelionių agentūroms tektų branginti savo keliones, o paskui apginti tokią „viskas įskaičiuota“ kainodarą. Tad gan dažnai keliautojams siūloma kelionės pradžioje surinkti grupei „arbatpinigių fondą“ ir jo valdytoją. O keliautojams belieka šias sumas visada įtraukti į savo kelionės išlaidų planą, kaip ir pinigus, skirtus maistui ir lauktuvėms.

Jei važiuojate į kelionę, kuriai taupėte dvejus metus, ir žinote, kad turėsite riboti savo išlaidas, pasiimkite lauktuvių iš namų. Žaislai vaikams, spalvinimo knygutės, šokolado plytelė (jei keliaujate ne ten, kur bus labai karšta) ar kiti praktiški dalykai gal ir nebus taip džiaugsmingai įvertinti, tačiau žmogiškas bendravimas, šiluma ir dėmesys tikrai bus suprasti.

Trumpa atmintinė, kiek reikėtų mokėti arbatpinigių keliaujant Azijoje, Afrikoje ir Lotynų Amerikoje

(Europoje, Australijoje ar JAV galioja kitos taisyklės)

Gidams. Bendra rekomendacija būtų vidutiniškai po 3–5 USD (eur, vietine valiuta) už dieną nuo asmens. Kuo šalyje labiau išvystytas turizmas, tuo didesni arbatpinigiai mokami. Pavyzdžiui, Meksikoje ar Pietų Afrikos Respublikoje iš jūsų tikėsis ir daugiau (vakariečiai įprastai moka ir po 10–20 USD). Tiesa, Japonija ar Pietų Korėja yra malonios išimtys, mat ten arbatpinigių kultūra nėra paplitusi.

Trekingo gidai, virėjai ir nešikai. Priklausomai nuo žygio trukmės ir jūsų daiktų sunkumo – nuo 2 iki 5 USD (eur, vietine valiuta) už dieną. Sumą visada galite pasitikslinti su savo kelionės organizatoriumi.

Vairuotojams. Šiek tiek mažiau nei gidams, t. y. 2–4 USD (eur, vietine valiuta).

Lagaminų nešikams. Įprasta suma yra 1 USD (eur, vietine valiuta) už lagaminą.

Kambarinėms. Įprasta suma yra 1 USD (eur, vietine valiuta) už naktį. Itin svarbu, jei apsistojate ilgiau nei vieną naktį.

Restorane. Pietryčių Azijoje dažniausiai apvaliname sąskaitos sumą, na, o išvystyto turizmo šalyse (pvz., Meksika, Pietų Afrika, Namibija, Jordanija, Tailandas) paliekame apie 10–15 proc. 

2016 03 28 09:30
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt