sekmadienis, sausio 24 d.
Bankomatui – 50 metų, jis niekur nesitraukia
tiesa.com

Pasaulyje sparčiai populiarėjant bekontaktėms kortelėms, mobiliesiems bankų pervedimams, kriptovaliutoms ir kitiems šiuolaikiniams finansiniams išradimams, neatpažįstamai keičiasi mūsų suvokimas apie įprastus atsiskaitymo būdus.

Prieš 50 metų pirmąją grynųjų kupiūrą išdavęs „Barclays“ bankomatas Enfildo rajone Šiaurės Londone šiandien jau nieko nebestebina. Pasaulyje dabar veikia trys milijonai bankomatų. Numatoma, kad iki 2020 metų jų bus jau keturi milijonai.

Tiesa, kartais pasigirsta pasvarstymų, ar bankomatai turi ateitį. Tačiau ekspertai neabejoja, jog banknotus išduodantis prietaisas dar ilgus dešimtmečius niekur nesitrauks.

Grynieji vis dar populiarūs

Pagrindinė bankomatų populiarumo priežastis Jungtinėje Karalystėje yra kaip niekada didelis grynųjų pinigų naudojimas – jis pasirodė esąs didesnis nei bet kada anksčiau.

Prieš praėjusias Kalėdas britai išsigrynino didžiausią grynųjų pinigų kiekį per vieną mėnesį, gruodį šventinėms dovanoms išleido per 730 mln. svarų sterlingų grynaisiais.

Tiesa, nevertėtų manyti, kad mažėja žmonių, už prekes ir paslaugas atsiskaitančių kortelėmis. Atvirkščiai: banko kortelių populiarumas pasaulyje sparčiai auga. Tačiau bankomatai tokie populiarūs išlieka dėl kaip niekada didelio grynųjų pinigų kiekio apyvartoje.

Šiandien Britanijoje cirkuliuoja apie 70 mlrd. svarų grynųjų pinigų. Palyginimui, prieš pusę amžiaus pasirodžius pirmajam bankomatui, grynieji pinigai tesudarė 2,9 mlrd.

Atsiskaitymai debetinėmis bei kreditinėmis kortelėmis dažnėja, tačiau mokėjimai už prekes grynaisiais vis dar sudaro 40 procentų visų apsipirkimų.

[7438]

Padeda kontroliuoti išlaidas

Prekybos asociacijos „Payments UK“ tyrimų duomenimis, kitąmet bekontakčių mokėjimo kortelių naudotojų skaičius pirmą kartą aplenks debetines mokėjimo korteles. Nepaisant to, grynieji pinigai niekur neišnyks ir net po dešimties metų turėtų sudaryti penktadalį visų atsiskaitymų.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl dauguma vertina grynuosius, yra ta, jog jie padeda sąmoningai kontroliuoti savo išlaidas. Nuolat atsiskaitinėjant mokėjimo kortele pinigai sąskaitoje neretai kažkur „išgaruoja“, nes juos tiesiog lengviau išleisti. Atsiskaitant grynaisiais kaskart tenka peržengti savotišką psichologinį barjerą, kai tenka skirtis su piniginėje esančiomis kupiūromis.

Būtent dėl galimybės efektyviau kontroliuoti asmenines išlaidas dauguma žmonių mieliau renkasi grynuosius. Be to, pinigai kišenėje yra visiems suprantama ir elementaru – nereikia sukti galvos, ieškoti išmaniojo telefono ir jungtis prie internetinės bankininkystės, virtualių sąskaitų ar kitų sistemų. Žinant, kaip nelengva pakeisti per šimtmečius susiformavusį žmonių elgesį ir įpročius, galima daryti išvadą: kol yra grynųjų, tol bus ir bankomatų.

Nepakeičiami kasdien

Nors pastaraisiais metais pastebimas didžiulis skaitmeninės bankininkystės ir mokėjimų kortelių bumas, grynieji pinigai išlieka svarbia daugumos žmonių kasdienio gyvenimo dalimi. Jais atsiskaitome parduotuvėlėje prie namų pirkdami vaisių, ieškome smulkiųjų rytinei kavai ar palikdami padavėjai arbatpinigių restorane.

Žmonės prekiauja atsiskaitydami įvairios formos ir formato pinigais – daugiausia metalinėmis monetomis, – jau 7 000 metų. Tikėtina, kad grynieji visada išlaikys vienokią ar kitokią savo, kaip atsiskaitymo formos, vietą ten, kur susitinka pirkėjai su pardavėjais.

[7439] 

Bankomatai prisitaiko

Ne tik grynųjų pinigų poreikis, tačiau ir technologinis progresas prisideda prie to, kad bankomatai lieka nepakeičiami. Jau šiandien daugėja tokių, kuriuose galima pasiimti pinigų iš sąskaitos net pamiršus kortelę namuose arba ją praradus – tereikia įvesti specialų PIN kodą, išsiųstą į išmanųjį telefoną, ir grynieji įkrenta į rankas.

Didesnieji bankai, tokie kaip „Barclays“, taip pat eksperimentuoja su bekontakčio pinigų išėmimo funkcija, kai užtenka priliesti savo kortelę ar telefoną, kad galėtume iš sąskaitos išsiimti iki 100 svarų sterlingų grynaisiais.

Netolimoje ateityje bus galima atsispausdinti naują kreditinę ar debetinę kortelę tiesiog bankomate, išmanioji programinė įranga įspės klientus apie artėjančius mokėjimus ir pateiks išsamius sąskaitų išrašus.

Daugiau funkcijų naudojantis bankomatu netrukus bus ypač naudinga, mat Didžiosios Britanijos miestuose ir miesteliuose dauguma didžiųjų bankų yra numatę mažinti vietinių skyrių skaičių.

Bankomatas – pašto ženklams

Pavyzdžiai pasaulyje rodo, jog bankomatai gali būti naudingi ne tik kasdienei bankininkystei. Ispanijoje jau galite nusipirkti bilietų į sporto varžybas ir sumokėti automobilių stovėjimo aikštelės baudas, JAV bankomatuose įmanoma įsigyti net pašto ženklų. Portugalijoje dar keisčiau: bankomate suvedę savo duomenis, be vargo atsispausdinsite žvejybos ar medžioklės leidimą.

Įprasti bankomatai keičiasi, ir netrukus jie bus pasiruošę atlikti daugiau nei vieną funkciją. Tačiau pagrindinė iš jų – pinigų išėmimas kada panorėjus, – ir toliau padės suktis banko klientų pasauliams.

2017 07 05 12:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt