antradienis, rugpjūčio 4 d.
Dailininko Salvadoro Dali palaikai bus ekshumuoti tėvystei nustatyti
tiesa.com

Dailininko Salvadoro Dali palaikai bus ekshumuoti siekiant patikrinti vienos būrėjos tvirtinimus, kad siurrealizmo grandas yra jos tėvas.

Dailininkas yra palaidotas Figereso mieste Ispanijos šiaurės rytuose, kuriame jis prieš daugiau kaip 110 metų gimė. S.Dali palaikai ilsisi įspūdingame jo darbų muziejuje, kurį menininkas pats ir suprojektavo.

61 metų Pilar Abel, kuri Katalonijoje ilgai vertėsi aiškiaregyste, sako, kad jos motina santykius su dailininku palaikė dirbdama žvejų kaimelyje Port Ljigate, kur jis daug metų gyveno. Jeigu bus patvirtinta, kad P.Abel yra vienintelis S.Dali vaikas, ji gali įgyti teisę į vieno garsiausių ir produktyviausių XX amžiaus dailininkų didžiulio turto ir paveldo dalį.

Salvadoro Dali fondas bandė sutrukdyti ekshumacijai ir teikė apeliaciją, bet nepakako laiko visoms šalims pateikti savo argumentus, naujienų agentūrai AFP sakė teismo atstovas. Jeigu nebus kokių nors „administracinių ar logistinių netikėtumų“, ekshumacija bus atlikta, sakė jis.

[7598]

Pareigūnai nukels daugiau kaip toną sveriančią plokštę nuo ekscentriškojo menininko, kuris mirė 1989 metais, kapo. Lankytojai vieną dieną į Dali teatrą-muziejų nebus įleidžiami.

Ekspertai paims kaulų ar dantų fragmentų, kad iš jų būtų galima išgauti DNR. Tada pavyzdžiai bus nusiųsti ištirti į Madridą. P.Abel jau pateikė seilių mėginių palyginimui, o tyrimo rezultatų laukiama po kelių savaičių, sakė moters advokatas Enrique Blanquezas.

Dali ir Gala

Kai kurios muziejaus, kuriame pernai apsilankė daugiau kaip 1,1 mln. lankytojų, dalys bus uždengtos audeklu, kad ekshumavimo nebūtų galima filmuoti bepilotėmis skraidyklėmis.

Praėjusį mėnesį, kelios dienos po teismo nurodymo atlikti ekshumaciją, P.Abel pasakojo, jog jos senelė pirmoji pasakė jai, kad ji yra S.Dali dukra. Tada jai buvę septyneri ar aštuoneri metai. Motina tai pripažinusi daug vėliau.

P.Abel yra kilusi iš Figereso, kaip ir S.Dali, ir sakė, kad dažnai matydavo jį gatvėse. „Mes nieko nesakydavome, tiesiog žiūrėdavome vienas į kitą. Bet vienas žvilgsnis vertas tūkstančio žodžių“, – sakė ji.

S.Dali garsus ne tik savo genialumu, bet ir ekstravagantiškumu. Visuomet būdavo klausimų ir dėl jo seksualumo; kai kas tvirtina, kad jis buvo slaptas gėjus, kuriam labiau patikdavo stebėti kitų seksą, o ne dalyvauti pačiam. Tačiau, kaip sakė E.Blanquezas, jo romanas buvo „žinomas tame kaime, yra žmonių, paliudijusių dalyvaujant notarui“.

1904 metų gegužės 11 dieną Figerese, buržuazinėje teisės klerko šeimoje gimęs S.Dali piešimu susidomėjo ankstyvame amžiuje. 1922 metais jis pradėjo studijuoti Dailės akademijoje Madride, kur, nors ir buvo dukart išmestas, išplėtojo savo pirmąsias avangardines menines idėjas – kartu su poetu Federico Garcia Lorca ir kino kūrėju Luisu Bunueliu.

Netrukus jis išvyko į Paryžių prisidėti prie siurrealizmo judėjimo, suteikė šiai mokyklai savo asmeninių savybių ir išgarsėjo tokiais darbais kaip „Didysis masturbatorius“.

Po 12 metų grįžęs į Kataloniją jis į Kadakesą pasikvietė prancūzų poetą Paulį Eluard‘ą ir jo žmoną rusę Jeleną Ivanovną Djakonovą. S.Dali ir ši moteris, kurią dailininkas vadino Gala, pamilo vienas kitą iš pirmo žvilgsnio. Ji tapo S.Dali mūza ir buvo šalia jo visą likusį savo gyvenimą, iki mirties 1982 metais. Pora vaikų neturėjo.

2017 07 20 09:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt