antradienis, rugpjūčio 4 d.
Etiketas kruiziniame laive
tiesa.com

Galų gale atėjo laikas, kai kelionė vandeniu tapo visiems žmonėms prieinama pramoga.

Nors kelionės kruiziniais laivais vyksta jau daugiau kaip 150 metų, lietuviai tik dabar pradeda jas atrasti kaip puikią alternatyvą kepimui saulėtuose Turkijos paplūdimiuose ar slankiojimą Šventosios gatvėmis.

Atskiras mikropasaulis

Kruizinis laineris – aktyvus keliavimo būdas, ne tik teikiantis galimybę nors ir trumpam aplankyti širdžiai mielas ar niekada nematytas vietas, bet ir save parodyti bei į kitus pažiūrėti. Kruizinis laivas – tai atskiras mikropasaulis, nes jį sudaro beveik trys tūkstančiai keleivių, atstovaujančių visoms planetos kultūroms.

Kaip žinia, tame pasaulyje net egzistuoja sava terminologija: laive ne „kambariai“, o kajutės, ne „tualetas“, o galjūnas, ne „virtuvė“, o kambuzas, ne „virėjas“, o kokas. Net rašant įspūdžius apie kelionę kruiziniu laivu kažkodėl nesinori vengti tokių šablonų kaip „baltašonis garlaivis skrodžia bangas“, „už borto krykštauja žuvėdros“, „margaspalvė įgula, surinkta visų pasaulio uostų smuklėse“, „denyje pasirodo kapitonas, senas jūrų vilkas vėjų nugairintu veidu“ ir t. t.

Kruizinis laivas – tai iš tiesų visas mikropasaulis ant vandens, su savo laikraščiu, prekybos sistema (gryni pinigai ten necirkuliuoja), policija ir teatru.

Nesitikėkite idealumo

Žmonės kruiziniame laive įvairūs, bet visi turi vieną tikslą – aplankyti naujas vietas, atsipalaiduoti ir atgauti jėgas. Todėl svarbiausi dalykai, kuriuos reikia pasiimti keliaujant į kruizinę kelionę – tai gera nuotaika, šypsena ir manieros. Tolerancija ir pagarba kitiems žmonėms – geriausias būdas pažinti pasaulį.

Tačiau šalia tokios nuostatos egzistuoja ir tam tikra etiketo taisyklių sistema, skirta palengvinti gyvenimą visiems, patenkantiems į laivą. Jos nesudėtingos ir žmogiškos. Svarbiausia, nesitikėkite idealumo. Laive yra keli tūkstančiai žmonių, ir kas nors vis tiek gali būti blogai – neveikti ar veikti nesklandžiai. Tačiau atminkite – niekas neturi tikslo gadinti Jums nuotaikos. Kartais problemoms išspręsti užtenka ir atlaidumo.

Pradžiai, įdėmiai išklausykite saugumo instrukcijų. Jei ir yra akimirkų, kai kruizo metu reikia pabūti šiek tiek rimtam, tai yra būtent tos akimirkos. Atminkite, žmonės dažniausiai žūsta tik dėl to, kad nežino, kaip reikia elgtis tam tikromis aplinkybėmis, nes niekada nekreipia dėmesio tada, kai jiems sakoma, ką reikėtų daryti vienu ar kitu atveju. Ir dar: jūroje visada klausykite vyro su uniformine kepure nurodymų.

Laukite savo eilės – visais atvejais. Besibraunantis per kitus žmogus niekur neatrodo gerai – nei jūroje, nei Plungėje. Juk atsimenate, kaip filme „Titanikas“ blogieji personažai lipo per kitų galvas į gelbėjimosi valtis, ir kaip kokčiai tai atrodė. Taip atrodytumėte ir Jūs, besibraunantis prie prancūziškų pyragaičių ar pirma visų išlipti į krantą. Atminkite: pirmenybę išlipti į krantą ar grįžti į laivą turi būtent tie, kurie yra užsisakę ekskursijas.

Garsiai nesiskųskite, jei kas negerai. Kam reikia į savo problemas įtraukti dar tūkstantį bendrakeleivių? Juk Jūsų bėdos bet kuriuo atveju jiems nerūpės. Be to, gal tai net ir ne problema? Užuot viešai kėlęs balsą, verčiau jau prašykite įgulos išspręsti Jūsų bėdas – būtent jie tam ir yra laive. Žinoma, ir jie negalės nupūsti debesų, užstojančių saulę, tačiau bent jau užkimš tą skylę, pro kurią į laivo triumą pliaupia vanduo. Tačiau apie ją neturi žinoti tūkstančiai – tokiu atveju tik kiltų panika. Verčiau pakalbėkite su jais apie ką nors kita, taip bus šimtą kartų įdomiau.

Stebėkite savo vaikus. Buvimas kruiziniame laive neatleidžia Jūsų nuo tėviškų pareigų. Vaikai neturi eiti galvomis tokioje pavojingoje aplinkoje, kaip laivas, ypač prie bortų. Žinoma, vaikai visada bus vaikai, bet Jūs taip pat visada būsite tėvai. Ir, beje, nesiveskite vaikų į tas vietas, kurios skirtos suaugusiesiems – suaugusieji kartais taip pat nori pailsėti nuo vaikučių…

Būkite kultūringi prie baseino. Rasti laisvą gultą prie baseinų yra visada rimtas iššūkis. Egzistuoja rusų turistų išrastas būdas – vos saulei patekėjus užimti gultą, padėti ant jo kokių nors savo daiktų ir eiti ramiai pusryčiauti. Nedarykite to! Tai bet kuriuo atveju nemandagu. Juk nenorite, kad atsirastų terminas „Nesielk kaip lietuvių turistas“...

Vienas neužimkite kelių vietų. Jei kur nors einate visa kompanija, ar į teatrą, ar vakarienės, ar dar kur, nemandagu vienam atbėgti ir laikyti užimtas aštuonias vietas. Etiketas reikalauja, kad visi pasirodote vienu metu arba sėdite atskirai. Tik būtinybė kam nors pakeisti lašelinę pateisina šį plebėjišką įprotį – vėluoti.

Nesigrūskite paskutinis į liftą. Jei jame jau ir taip daug žmonių, pasinaudokite proga pajudėti ir lipkite laiptais. Nieko nėra blogiau šiame pasaulyje, kaip įlipti į liftą pirmam ir būti trombuojamam. Ir važiuoti kaip sardinėms susigrūdus.

Atminkite, kad laive garso izoliacija bloga. Juk tai ne blokinis ar plytinis namas! Nekelkite balso, negarsinkite muzikos, jei Jums labai linksma ir tuo džiaugsmu norisi pasidalinti su kitais, eikite į barą. Ir nesivežkite į kruizą visų mėgstamų instrumentų – nors savaitę pakentėkite be trimito, balalaikos ar evenkiško būgnelio.

Sekite aprangos kodą. Sėdėti apsivilkus gražią eilutę šalia kažko prakaituoto nėra labai malonu niekam. Renkitės kruizui, o ne kapstymui sode.

Vartodami svaigiuosius gėrimus jauskite ribas – jūroje alkoholis veikia organizmą visiškai kitaip nei sausumoje.

Nieko nemeskite per bortą, nes jūroje aerodinaminiai dėsniai veikia kiek kitaip nei sausumoje. Kaip paprastai, lengvas daiktas, pavyzdžiui, nuorūka, išspriegta į vandenyną, dėl vėjų sūkurių apie laivą grįžta atgal, tik nebūtinai kaip bumerangas į tą pačią vietą – o tai gali sukelti gaisrą.

Arbatpinigių nepalikite. Kruizinis laivas nėra ta vieta, kur priimta palikti arbatpinigių – mat iš kiekvieno keleivio jie yra nuskaičiuojami kasdien automatiškai (7 eurai suaugusiajam, perpus mažiau – vaikui). Būtent tai ir veikia kaip papildoma motyvacinė priemonė skatinti aukštesnį aptarnavimo lygį, o ne amžinas personalo spėliojimas: paliks ar nepaliks?..

2014 09 27 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt