trečiadienis, rugsėjo 23 d.
Išmanieji, mobilieji... silpninantieji?!
tiesa.com

Mokslininkai nustatė dar vieną mobiliųjų telefonų ydą: pasirodo, ištisą dieną nepaleisdami jų iš rankų mes tampame fiziškai silpnesni.

Specializuotame JAV leidinyje „Journal of Hand Therapy“ buvo išspausdinti naujausio tyrimo rezultatai, liudijantys, kad šiuolaikinių žmonių – ir ypač vyrų – plaštakos suspaudimo jėga darosi vis silpnesnė. O kaltos dėl to visos tos trumposios žinutės, kurias rašoma, žaidimai, kuriuos žaidžiame išmaniaisiais mobiliaisiais telefonais, bei naršymas internete.

Vinstono-Salemo valstijos universiteto mokslininkai išmatavo 237 sveikų žmonių – 83 vyrų ir 154 moterų nuo 20-ies iki 34 metų – plaštakos bei nykščio ir smiliaus suspaudimo jėgą. Ir paskui palygino ją su panašios savanorių grupės, patikrintos 1985 metais, rezultatais. Paaiškėjo, jog absoliučiai visų eksperimente dalyvavusių vyrų tiek plaštakos, tiek dviejų pirštų suspaudimas yra silpnesnis. Tą patį buvo galima pasakyti ir apie 20–30 metų moteris. O 30–34 metų dailiosios lyties atstovės tokiu silpnumu nepasižymėjo. Kaip spėja mokslininkai, dėl to, kad jos priklauso „ribinei“ šios kartos grupei ir nėra taip priklausomos nuo modernių technologijų. Taigi atlieka daugiau fizinių pastangų reikalaujančių užduočių, todėl yra stipresnės už bendraamžius vyrus ir šiek tiek jaunesnes moteris.

Plaštakos suspaudimo jėga nė tik šiaip svarbi kasdieniame gyvenime. Mokslininkai ja naudojasi kaip indikatoriumi bendrai asmens fizinei būklei įvertinti ir potencialioms sveikatos problemoms bei negalioms nuspėti. Tyrimai parodė, kad silpnas suspaudimas gali būti didesnio mirtingumo nuo visų priežasčių pranašas (tą patvirtino 2015-aisiais autoritetingame medicininiame žurnale „Lancet“ išspausdinti duomenys).

Tiesa, šis amerikiečių specialistų atliktas tyrimas nebūtinai reiškia, jog 20–34 metų žmonėms gresia didesnė sveikatos sutrikimų rizika. Mokslininkams veikiau gali tekti pakoreguoti duomenis, kas yra normali šiuolaikinio sveiko jauno žmogaus suspaudimo jėga, kad, ją vėliau išmatavę, gydytojai turėtų ką palyginti.

Be to, tyrėjai nustatė ir vieną dabartinės kartos privalumą: pasirodo, jos atstovų nykščiai stipresni nei pirmtakų. Deja, tai menka paguoda, mat nykščių raumenys labai maži, pabrėžia mokslininkai. Todėl dažnai rašant trumpąsias žinutes mobiliuoju telefonu, nesuteikiant pirštams reikiamo laiko poilsiui, į nykščio raumenis įsimeta uždegimas. Kokia tai nemaloni diagnozė, galima įsivaizduoti iš to, jog gydytojai ją prilygina riešo kanalo sindromui. Blogiausiu atveju gali išsivystyti tenosinovitas – labai skausminga būklė, kai dėl pasikartojančių nykščio ir riešo judesių pažeidžiamos sausgyslės.

Ar tai reiškia, kad turime liautis baksnoti savo išmaniųjų ekranus? Mokslininkai ramina, jog tokie kraštutinumai nebūtini, jei prisiminsime daryti 3–5 minučių pertraukas, nepamiršime „apšildyti“ nykščio raumenų ir kokius du tris kartus per valandą atlenksime jį, kad plaštaka taptų panaši į L raidę.

2017 02 26 08:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt