ketvirtadienis, gruodžio 2 d.
J. Statkevičius: išsikovoti gerą vardą didžiųjų visažinių ir kritikų šalyje nėra paprasta
Marija Angeloska
Fotobankas
Juozas Statkevičius

Atviras interviu su Juozu Statkevičiumi – apie jo impulsyvumą, kartais ne vietoje ir ne laiku leptelėtus žodžius ir nuoširdumą. „Išsikovoti gero specialisto vardą didžiųjų visažinių ir kritikų šalyje nėra paprasta“, – teigė dizaineris. Taip pat atvirai papasakojo, kokiomis emocijos gyvena, kai artėja naujos kolekcijos pristatymas: „Įtampa, nervai, desperatiška nemiga yra mano kasdienybė. Šiek tiek išprotėjęs esu, bet tai kūrybinė agonija“, – interviu metu sakė J. Statkevičius.

Jūs esate pirmasis Lietuvos dizaineris, kurio darbus pristatė tokie žurnalai kaip „Vogue“, „L‘Officiel“, „Elle“, „Harper‘s Bazaar“. Ar Lietuvoje jaučiatės pakankamai įvertintas?

– Aš nemoku apgaudinėti, kaifuoju pats ir man tai svarbiausia. Nors vieną kartą padaręs chaltūrą kitą kartą stadiono nesurinksi, ypač šalyje, kur nei mada, nei kultūra nelabai reikalinga. Aš nesiskaudinu, dusinsiu darbais tol, kol įvertins. Tai – laiko klausimas, kito tokio, kuris dirba trisdešimt metų ir visada yra ant bangos, Lietuvoje nėra.

Kaip vertinate kitus Lietuvos dizainerius ir jų kūrybą?

– Patikėkite manimi, kai dirbi mados industrijoje, tai visa ta fasonacija ir pastovus lokatorių įjungimas šiek tiek erzina, nesu aš vertintojas. Baikit juokus, man ir užsienyje ne visi įdomūs. Yra mados specialistų, tegul jie vertina. Būčiau nediplomatiškas, jei kažką išskirčiau. Džiaugiuosi, jog yra žmonių, kurie siekia aukšto lygio, ir tai svarbiausia. Jie šaunuoliai, nes bando ir stengiasi. Tai sunkus darbas, ne visi atlaiko ilgas distancijas ir ne visi kelia aukštai kartelę. Mada – kietas riešutėlis. Gerbiu už tai, kad bando, juk kas nebando, tas neklysta.

Greitu metu įvyks naujos Jūsų kolekcijos pristatymas. Kaip dabar atrodo Jūsų kasdienybė?

– Negaliu net atsakyti nesikarščiuodamas. Įtampa, nervai, desperatiška nemiga yra mano kasdienybė. Sunku, kai viskas sukasi vienoje galvoje. Visiems turi viską paaiškinti, pasakyti, sugalvoti. Visiškas chaosas, isterija, tikrai nėra lengvas laikotarpis. Galbūt jums atrodo, kad daryti sijonus – nieko čia tokio, bet geras sijonas, kurį pamato visas pasaulis ir pakraipo galvą, man šiuo metu – svarbiau už viską. Šiek tiek esu išprotėjęs, bet tai kūrybinė agonija, didžiulė finansinė atsakomybė. Nėra lengva stebinti, juk lietuviai nori, kad būtų geriau nei Paryžiuje, o prisidėti nenori. Taip ir gyvenu, bet nuo to ritmo kaifuoju. Nors, prisipažinsiu, labai pavargstu, širdis dainuoja. Praktiškai visada padarau viską, ką noriu, o vėliau mėgaujuosi emocijomis.

Grįžkime į praeitį. Koks buvote vaikas? Kada ir kaip įsiplieskė meilė kūrybai?

– Sunkus klausimas. Buvau šiek tiek keistas, nors geras ir paklusnus vaikas. Gyvenau kitame pasaulyje. Pamenu, kai su mama eidavome į drabužių parduotuvę, aš jai patardavau, kas yra šlamštas, o kas atrodo gražiai, ir ji nė karto neprašovė, tai jos pačios žodžiai. Daug piešdavau, bet apie dizainą nesvajojau. Visada norėjau gražiai rengtis, parodyti, koks mano skonis, ir štai, kur esu dabar. Ir dabar viską matau kitaip nei kiti, ir tai mano arkliukas.

Kūrybingo žmogaus gyvenimas yra kaip amerikietiški kalneliai – vingiuoti. Papasakokite, kokie didžiausi lūžiai buvo, kurie turėjo įtakos kūrybai?

– Taip, tikrai būta visko, bet tokių esminių... buvo vienas. Patikėjau gražiais žodžiais ir grįžau iš Paryžiaus į Lietuvą. Visa kita buvo kaifas. Turiu vieną pasiūlymą ir dabar tik galvoju, ką daryti. Pavargau kovoti, o ir kovoti man jau nebeįdomu. Savo aukštumas vis keliu ir keliu į viršų. Kai dirbi su meile, kokie ten lūžiai, vien skrydis.

Ką laikote didžiausiu savo karjeros laimėjimu?

– Kad papuoliau į Paryžiaus kultūros kūrėjų asociaciją. Pristatymai Paryžiuje tarp didžiausių meistrų, tokių kaip „Dior“, „Chanel“, „YSL“ ir daug kitų. Aš pirmas lietuvis, buvęs ten. Norite ar ne, bet tai faktas, o kad Lietuvoje herojų nemėgsta, taip pat faktas. Sukurti kvepalai, parašytos knygos, interviu žurnale „Vogue“, mados namai, ir tai, kad sugebu įkvėpti jaunus kūrėjus, man yra gyvenimo esmė.

Reikia daug drąsos viešumoje būti savimi, sakyti, ką galvoji. Daugelis taip elgdamiesi sulaukia neigiamų komentarų. Kodėl visuomenė vertina Jūsų nuomonę?

– Visų pirma, aš esu nuoširdus ir kartais galbūt lepteliu ne vietoje ir ne laiku kažką, tačiau visada atsiprašau. Esu impulsyvus, gyvas ir degantis žmogus, kuris galbūt savotiškai įkanda, bet visi žino mano būdą. Tik su metais vis mažiau man norisi reikštis, kam tos problemos. Žmonių pagarba man yra svarbi, ir aš tikrai jaučiu, kad jie mane myli.

Sunku yra garsiai sakyti tiesą, todėl ir neduoda Nacionalinės kultūros ir meno premijos, nes esu nepatogus, kaip skersvėjis. Neturiu ko prarasti, aš juk ne politikas, o ir šilta kėdutė ne man. Esu atsakingas už savo kūrybą ir darbą teatre ir išmanau savo darbą puikiai. Išsikovoti gero specialisto vardą didžiųjų visažinių ir kritikų šalyje nėra paprasta, bet dėl to ir patinku žmonėms, nes nedarau nieko specifiško, kad patikčiau, tiesiog esu savimi.

Nevengiate kritikuoti žinomų žmonių, politikų ir televizijos personų įvaizdžio. Kaip manote, kas yra stilingiausi žmonės Lietuvoje, o kam reikėtų kreiptis patarimų į Jus?

– Kas aš toks, kad jau imčiau ir vertinčiau. Jau kas, o kas, bet lietuviai nemėgsta kritikos, o jeigu dar su humoru, tai išvis. Tačiau apverskime plokštelę kita puse, mane kritikuoja visi. Yra kas myli, tačiau yra ir tokių, kurie nekenčia ir suėstų gyvą. Iš esmės lietuviai negali atleisti talento, sėkmės ir grožio. Nors gražuolis aš menkas, tik moku būti žavingas. Aš ne koks sausainis, moku atsikirsti ir pasijuokti ne tik iš kitų, bet ir iš savęs. Man įdomi kūryba, žinoma, galiu patarti, pamokyti, parodyti, tačiau visa tai nemokama, tai kam gaišti laiką. Daug yra žavingų, įdomių ir man gražių žmonių visomis prasmėmis, ir tegul kiekvienas iš jų galvoja, kad kalbu apie jį. Myliu žmones, aš kolekcionierius, žaviuosi asmenybėmis, charakteriais, personažais. Brangūs dalykai nėra esmė, vertybė – pats žmogus. Aprengti gražiai galiu kiekvieną, mano mados namų durys visada visiems atviros.

Jau netrukus, lapkričio 17 d., Lietuvą sudrebins dizainerio Juozo Statkevičiaus „HAUTE COUTURE“ kolekcijos PAVASARIS/VASARA 2022 pristatymas.

2021 10 29 11:13
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt