antradienis, lapkričio 30 d.
JK patirtos traumos: ką reikia žinoti siekiant gauti kompensaciją
tiesa.com

Apie tai, kad Jungtinėje Karalystėje (JK) patyrus traumą ne dėl savo kaltės galima gauti solidžią kompensaciją už patirtus nuostolius, žino ne kiekvienas lietuvis. Advokatų kontoros „Advokatai Ltd“ specialistas teigė, kad patekus į nelaimingą atsitikimą svarbu veiksmų imtis kuo greičiau, tačiau bylą dėl kompensacijos labai retais atvejais galima pradėti ir praėjus bylos senaties terminui (daugelyje bylų – treji metai).

Giedriaus Genčo teigimu, kompensacija nukentėjusiesiems gali priklausyti ne tik po nelaimingų atsitikimų darbe, kelyje arba viešose vietose, tačiau ir tokiais specifiniais atvejais, kai diagnozuojamos sveikatai kenksmingo asbesto sukeltos ligos, pelėsio namuose sukeltos kvėpavimo ligos, brokuoto produkto sukeltos traumos ir nelaimingi atsitikimai atostogų metu užsienio šalyse.

„Galime padėti Jums daugeliu atvejų: reiškiant ieškinį dėl žalos atlyginimo patyrus nelaimingą atsitikimą, tapus medikų aplaidumo auka, susirgus profesine liga ir t. t.“ – teigė G. Genčas, sutikęs „Tiesos“ skaitytojams papasakoti plačiau apie piniginių kompensacijų gavimo procesą.

Kompensacija susideda iš dviejų dalių

Kompensacija paprastai susideda iš dviejų dalių: kompensacijos už sveikatai padarytą žalą, patirtą skausmą (pavyzdžiui, lūžusi ranka, nugaros trauma, prarasta rega ir pan.) ir kompensacija už su trauma susijusias išlaidas (transporto išlaidos, gydymo išlaidos) bei prarastas pajamas.

„Pavyzdžiui, smegenų sutrenkimo atveju, priklausomai nuo išliekamųjų simptomų (problemos su dėmesio sutelkimu, atminties praradimas, depresija, galvos skausmas, epilepsijos priepuolio tikimybė), nukentėjusiajam gali priklausyti apie 25 tūkst. svarų sterlingų kompensacija vien už žalą sveikatai. Tačiau, jei dėl šių simptomų nukentėjusysis nebegalėjo tęsti darbo pagal profesiją, ieškovui gali priklausyti kompensacija ir už dalinį pajamų praradimą, tarkime apie 10 tūkst. svarų sterlingų per metus (priklausomai nuo pajamų prieš incidentą). Jei ieškovui iki pensinio laikotarpio dar liko 20 metų, kompensacija vien už pajamų praradimą ateityje gali kelis kartus viršyti kompensaciją už žalą sveikatai ir siekti šešiaženkles sumas“, – aiškino G. Genčas.

[9960]

Specialistas taip pat atkreipė dėmesį, kad, nors klientams visada norisi gauti kompensaciją kaip galima greičiau, skubėti neverta: „Labai svarbu, kad byla nebūtų užbaigta skubotai, kol nėra galutinių medicininių išvadų dėl nusistovėjusių simptomų, galinčių lydėti visą likusį nukentėjusiojo gyvenimą.“

Aiški medicininė eksperto prognozė dėl patirtos traumos progresavimo, gijimo ir poveikio ieškovo gyvenimo kokybei – būtina, siekiant prisiteisti teisingą, žalą atspindinčią piniginę kompensaciją.

Kaip laimėti bylą dėl kompensacijos?

Ieškinio reiškimas gali bauginti ir atrodyti labai sudėtingas procesas, todėl svarbu žinoti, kad „Advokatai Ltd“ dirbantys patyrę specialistai kalba įvairiomis kalbomis, tarp jų ir lietuviškai, ir sugeba tai daryti aiškiai, be gausybės sunkiai suprantamų teisinių terminų ir formuluočių.

Viskas, ką reikia padaryti nukentėjusiajam, – kreiptis į advokatų kontorą „Advokatai Ltd“, kurie suteikia ne tik nemokamas pradines konsultacijas individualiais atvejais, tačiau ir pasirūpina visu bylos procesu nuo pradžios iki galo.

Pasak G. Genčo, siekiant laimėti kompensacijos bylą, reikia įrodyti, kad bylos atsakovas nesilaikė teisinio įsipareigojimo užtikrinti, kad atsakovo veiksmai arba veiksmų trūkumas nesukels pavojaus ieškovo sveikatai, dėl to ieškovas patyrė žalą.

Šis teisinis įsipareigojimas egzistuoja tokiose situacijose, kaip pavyzdžiui:

• tarp dviejų vairuotojų kelyje;

• tarp gydytojo ir paciento;

• tarp darbdavio ir darbuotojo;

• ir pan.

Kaip įrodyti, kad nelaimingas atsitikimas įvyko dėl atsakovo kaltės?

Pasak G. Genčo, tai priklauso nuo to, ar atsakovo veiksmai atitiko tam tikrus teisinius reikalavimus. Pavyzdžiui:

• Į ieškovo automobilio galą įvažiavęs atsakovas greičiausiai nebuvo pasirinkęs saugaus greičio ir nesilaikė saugaus atstumo;

• Gydymo įstaigos darbuotojai, kurie per aplaidumą nediagnozavo kaulo lūžio, greičiausiai nesilaikė teisinių, profesinių reikalavimų, kurie yra jiems keliami;

• Darbuotojo darbdavys, kuris apkurto pradirbęs kelerius metus triukšmingame fabrike, greičiausiai nesilaikė darbo saugos teisinių reikalavimų, kai nesuteikė saugos priemonių, apsaugančių nuo apkurtimo;

• Dantų gydytojas, kuris per klaidą ištraukia ne tą dantį, greičiausiai neatliko būtinų tyrimų arba darbą atliko aplaidžiai.

Visi šie pavyzdžiai byloja, kad įvairių teisinių įsipareigojimų elgtis taip, kad nesukeltų aplinkiniams žalos, buvo nesilaikoma. Sukėlus žalą nukentėjusiojo sveikatai, ieškovas patyrė ir finansinių nuostolių.

Tačiau specialistas pabrėžė, kad, svarstant klausimą, ar atsakovas elgėsi taip, kaip reikalauja teisė, ne viskas yra „juoda ar balta“, ir reikia atsižvelgti ir į tokius klausimus kaip:

• Ar buvo galima atsakovui išvengti veiksmų, kurie sužalojo ieškovą?

• Ar teisinga kaltinti atsakovą, t. y. ar atsakovas buvo darbdavys, kurio veiksmai sukėlė traumą, ar kaltas buvo kitas, niekuo nesusijęs su darbdaviu asmuo?

• Kaip buvo galima nukentėjusįjį apsaugoti nuo traumos? Kokių priemonių darbdavys galėjo imtis siekdamas apsaugoti nukentėjusįjį?

• Ar ieškovas elgėsi taip, kad išvengtų nelaimingo atsitikimo?

• Ir t. t.

[9959]

Kiekvienas atvejis – individualus

Vadovaujantis Anglijos teise, pralaimėjusioji pusė turi padengti ne tik savo su byla susijusias išlaidas, bet ir (daugeliu atvejų) išlaidas, kurias patyrė laimėjusioji pusė. Tiesa, dauguma bylų net nepasiekia teismo, nes abi šalys sugeba susitarti dėl kompensacijos dydžio arba byla būna nutraukiama paaiškėjus, kad galimybė laimėti yra menka.

Advokatų kontora „Advokatai Ltd“ savo klientams atstovauja „nelaimėjai – nemokėk“ pagrindu. Tai reiškia, kad bylos pralaimėjimo atveju teisines išlaidas paprastai padengia bylą apdraudusi draudimo kompanija, o ne nukentėjusysis. Jei byla laimėta, paprastai didžiąją dalį teisinių išlaidų padengia atsakovas, o ieškovas sumoka savo advokatams pagal iš anksto susitartą atskaičiuojamąjį procentą nuo kompensacijos dydžio.

Kiekviena byla yra skirtinga, todėl teisininkai turi labai atsakingą užduotį išsamiai išnagrinėti visas bylos aplinkybes ir įvertinti, kokia tikimybė, kad bylą pavyks laimėti. Specialistas pabrėžė, kad informacija, pateikta šio pokalbio metu, yra tik informacinio pobūdžio ir neturi būti priimta kaip teisinė konsultacija. Nukentėjusieji turėtų kuo skubiau kreiptis į advokatą, kad aptartų savo individualią situaciją.

Nemokama pirminė advokatų konsultacija dėl galimybės gauti piniginę kompensaciją teikiama numeriu 07765556777. Taip pat galite užpildyti anketą internete adresu www.advokatai.co.uk, ir „Advokatai Ltd“ profesionalai patys su Jumis susisieks. „Advokatai Ltd“ teikia paslaugas visoje Anglijoje ir prireikus gali atvykti į namus arba į ligoninę.

2018 06 13 12:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt