ketvirtadienis, liepos 7 d.
Kaip keitėsi nepriklausomų lietuvių kūrėjų pajamos 2021-aisiais?
Alfa.lt
Alfa.lt koliažas
Nepriklausomi kūrėjai

Sutelktinis finansavimas tampa vis labiau mėgstama nepriklausomų kūrėjų Lietuvoje uždarbio forma. Keli kūrėjai Lietuvoje, Skirmantas Malinauskas bei „Laisvės TV“ su Andriumi Tapinu priešakyje, geba surinkti net ir penkiaženkles sumas. Visgi kaip parodė komunikacijos agentūros „more“ atliktas tyrimas, išlaikyti rėmėjus „Patreon“ ar „Contribee“ platformose darosi sunku.

Skirtingai nei praėjusiais metais, Skirmantas Malinauskas šiemet Lietuvoje yra pirmas ne tik pagal surenkamą paramą, bet ir pagal rėmėjų skaičių. Visgi jis šiemet prarado 226 rėmėjus ir daugiau kaip 1,5 tūkst. eurų mėnesinių pajamų. Kaip pastebi agentūros „more“ vadovas Erik Murin, taip nutiko todėl, kad žavesys nauju kūrėju pamažu blėsta:

„Praėjusiais metais S. Malinauskas dar buvo gan šviežias veidas „YouTube“ platformoje, o jo konfliktas su Arūnu Pukeliu-Šviniumi įkvepė žmones paremti vienišą kūrėją, kovojantį prieš didelį ir galingą nusikalstamojo pasaulio atstovą. Dabar šis tyrimas iš S. Malinausko pusės atrodo pasibaigęs, o kūrėjo naujasis turinys rėmėjams galimai neatrodo toks aktualus, todėl mažėja ir parama. Problema, kad ir pačiam S. Malinauskui sugalvoti naują turinį, kuris būtų įdomus, ko gero, yra problematiška, todėl sunku pasakyti, ką jis darys toliau.“

Antrojoje vietoje pagal rėmėjų skaičių vis dar esanti „Laisvės TV“ su Andriumi Tapinu pagal savo paramą krenta jau kurį laiką, tačiau tai galima paaiškinti organizacijos dydžiu. Prieš kelerius metus „Laisvės TV“ buvo visiškai naujas konceptas ir tai buvo nedidėlė kelių žmonių iniciatyva. Dabar tai yra pilnavertė televizija su didžiuliais rėmėjais, todėl natūralu, kad ir žmonių poreikis remti tokias organizacijas mažėja.

Savo augančias pozicijas išlaiko apžvalgininkas bei karybos ekspertas Audrius Bačiulis su Algiu Ramanausku, kuriantys tinklalaides apie karybą ir politiką, o labiausiai augęs „Patreon“ ir „Contribee“ kanalas Lietuvoje šiemet yra „Basketnews.lt“ – tai aiškiai rodo, kad Lietuvoje krepšinis vis dar yra labai mėgstamas.

Per metus beveik dvigubai išaugo ir humoristo Dominyko Klajumo kanalas, kuriame kuriamas, paties kūrėjo žodžiais, „edukacinis turinys su humoro cinkele“, o toliau vėl matomas A. Ramanausko vardas, tačiau šeštojoje vietoje šis humoristas ir kūrėjas yra kartu su Justu Mamontovu, jie kuria humoristines aktualijų laidas.

A. Užkalnis yra puikus pramoginio turinio kūrėjas, turintis lojalią fanų bazę ir sekantis madas.

Manto Katlerio, Manto Stonkaus ir Rolando Mackevičiaus kuriamas kanalas „Negyvas Eteris“ su tinklalaide „Vėl Tie Patys“ prarado beveik pusę savo rėmėjų ir šiuo metu yra 7 vietoje Lietuvoje pagal rėmėjų skaičių, juos sparčiai vejasi intelektualų tinklalaidė apie istoriją ir kriminalus „Proto Pemza“.

Devintąją vietą Lietuvoje užima „Kitokie Pasikalbėjimai“, kurių populiarumas greičiausiai krito po kelių M. Bertulio skandalų. Tuo tarpu dešimtuką užbaigia stabiliai augantis Andrius Užkalnis su savo tinklalaide „Kalba Užkalnis“.

„Daug kas sako, kad A. Užkalnis nebėra populiarus, nuolat matome komentarus, kad jis „niekam neįdomus“, tačiau nors kai kuriems ir nepatinka jo žanras, A. Užkalnis yra puikus pramoginio turinio kūrėjas, turintis lojalią fanų bazę ir sekantis madas. Dėl to jis nenusibosta ir sėkmingai, nors ir nelabai greitai, augina savo populiarumą“, – paaiškina E. Murin.

Vienuoliktą vietą pagal rėmėjų skaičių Lietuvoje užima „Moto Guris“ – lietuvių video kūrėjas apie motociklus ir jų variklius. 12-ąją vietą sąraše užima Šarūno Černiausko vadovaujamas tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ ir šalia jo rikiuojasi šiemet itin didelio dėmesio susilaukęs „Sveikatos Teisės Institutas“.

Įdomu tai, kad Lietuvos turinio kūrėjų top dvidešimtuke nėra nei vieno finansų temų gvildentojo. Apskritai, lietuviai daugiausiai remia kalbančius apie politiką, aktualijas, taip pat nemažo palaikymo susilaukia humoristai, kuriantys savo laidas, tačiau vis daugiau lietuviai investuoja ir į edukacinį turinį.

2021 12 30 10:31
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt