šeštadienis, balandžio 10 d.
Kas stipresnis, Godzila ar King Kongas? Atsakymas – fizika
Alfa.lt

Holivudas vėl ketina stebinti žiūrovus epinėmis gigantų kovomis – tarpusavyje susirems Godzila ir King Kongas. Gerbėjai svarsto, kuris monstras stipresnis. Tuo metu mokslininkai sako, kad nei vienas gigantas neįveiktų fizikos dėsnių, rašo „The Times“.

Straipsnyje atkreipiamas dėmesys į tai, kad legendinė gorila King Kongas vis „augo“ su kiekvienu filmu. 2005 m. filme „King Kongas“ ji buvo maždaug 8 m ūgio, 2017 m. juostoje „Kongas: Kaukolės sala“ ji „ūgtelėjo“ iki 30 m, o neseniai pasirodžiusiame filme „Godzila prieš Kongą“ gorilos ūgis jau 121 m.

Leidinio kalbinti biologai teigė, kad tokie gigantiški gyvūnai tikrovėje turėtų grumtis ne tarpusavyje, o su biomechanikos dėsniais. Jei normalią gorilą „išpūstume“ iki tokių dydžių, ji nebegalėtų taip pat judėti, o jos jėgos neišaugtų taip pat, kaip ūgis.

Mokslininkai pateikė pavyzdį, kad jei žmogų padidintume dešimteriopai – iki maždaug 18 m ūgio – jo svoris padidėtų 1000 kartų. Tačiau jo kaulų skersmuo padidėtų tik 100 kartų ir skeletas negalėtų palaikyti tokio didelio kūno. Giganto kojos lūžtų nuo jo paties svorio.

Mokslas žino tikrai didžiulių gyvūnų, tarp kurių čempionas – patagozauras, kurio liekanos rastos Argentinoje. Jis siekė 37 m ilgio ir svėrė apie 60 t. Tačiau jo skeletas evoliucionavo specifiškai taip, kad galėtų išlaikyti didžiulį savo svorį – galūnių kaulai buvo tuščiaviduriai, o stuburo struktūroje buvo tuščios ertmės. Taigi, jo skeletas labai priminė paukštį.

Mokslininkai mano, kad patagozauro ir į jį panašių dinozaurų evoliucija buvo pasiekusi kritinę ribą, kiek gali išaugti gyvūnas. Tuo pat metu pripažįstama, kad spėjimas gali būti klaidingas, nes atrandamos vis naujos dinozaurų rūšys.

Tuo metu žinduolių skeleto ir kvėpavimo sistemos specifika niekada neleistų jiems išaugti iki patagozauro dydžio. O juk King Kongas yra žinduolis, primena mokslininkai.

Godzilos atvejis painesnis, nes mokslininkai nežino, koks tai gyvūnas. Jei spėtume, kad Gozdila – į krokodilą panaši reptilija, jos kvėpavimo sistema taip pat nepalaikytų tokio dydžio kūno, kaip kad vaizduojama kine. Modeliuodami gigantą pagal tiranozauro pavyzdį, mokslininkai apskaičiavo, kad maždaug iki 12 m išaugusi Godzila jau nebegalėtų bėgti – jai lūžtų kaulai.

Taigi, rašo „The Times“, mokslas vėl nugalėjo Holivudą.

2021 04 03 11:44
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt