antradienis, rugpjūčio 3 d.
Kiek saugi yra „TikTok“ programėlė?
Alfa.lt

Visame pasaulyje išpopuliarėjęs socialinis tinklas „TikTok“ pastaruoju metu sulaukia vis daugiau nepasitenkinimo dėl to, kaip jie kaupia vartotojų informaciją. Yra baiminamasi, kad Pekine įsisteigusi kompanija privalės prireikus Kinijos valdžiai duoti visą turimą informaciją apie savo naudotojus.

Portalo „Euronews“ duomenimis, penktadienį internetinės prekybos gigantas „Amazon“ savo darbuotojams išsiuntinėjo elektroninius laiškus, prašančius juos iš savo telefonų išsitrinti „TikTok“ dėl „saugumo grėsmių“.

Nors šio pareiškimo „Amazon“ išsižadėjo vos praėjus porai valandų, dar prieš kelias dienas JAV valstybės sekretorius Mike‘as Pompeo perspėjo, kad šalis rimtai svarsto uždrausti programėlę, taip sukeldamas laviną nepatenkintų „TikTok“ vartotojų skundų.

Indija šį mėnesį žengė dar toliau ir kartu su jau minėtu „TikTok“ dėl „saugumo sumetimų“ šalyje uždraudė dešimtis kiniškų programėlių.

„TikTok“ kai kuriose šalyse susidūrė su atidesniais patikrinimais.

Gegužę Olandų duomenų apsaugos tarnyba pradėjo populiariosios socialinės programėlės tyrimą dėl saugumo sumetimų, o Jungtinės Karalystės tarnybos tiria, kiek programėlė suteikia apsaugos vaikams nuo neigiamos informacijos. 

Kiek galima pasitikėti „TikTok“ dėl jų ryšių su Kinija?

Programėlės kūrėjai visada kartojo, kad jie neketina perdavinėti informacijos apie savo vartotojus Kinijos vyriausybei. Tačiau ar galime tikėti jų žodžiu?

Pasak Ulsterio universiteto kibernetinio saugumo profesoriaus Kevino Currano, trumpas atsakymas yra „ne“.

Tačiau ekspertas atkreipė dėmesį, kad „TikTok“ renka mažiau duomenų nei, pavyzdžiui, „Facebook“ – tai parodė neseniai „Washington Post“ atliktas žurnalistinis tyrimas.

Bet kiti ekspertai perspėja, kad ne duomenų privatumo tikrai nereikėtų vertinti tik pagal tai, kiek duomenų jie surenka.

„Mes žinome, kokius duomenis programėlė renka, tačiau tie duomenys yra apibendrinami ir apdirbami skirtingais būdais, ko šioje situacijoje mes tiksliai nežinome“, – teigė Milano politechnikos universiteto kibernetinio saugumo ekspertas Stefano‘as Zanero‘as.

Eksperto teigimu, kol mes žinome pakankamai daug apie „Facebook“ ir kitų JAV veikiančių kompanijų verslo modelius, mes nieko negalime pasakyti dėl Kinijoje sukurtų programėlių.

Visai neseniai „TikTok“ nusprendė pasitraukti iš Honkongo dėl ten įvesto naujo nacionalinio saugumo įstatymo.

Skaitmeninį saugumą ginančios organizacijos „ProPrivacy“ atstovė Jo O'Reilly teigė, kad šis sprendimas buvo „vienintelė išeitis užtikrinti, kad programėlės kūrėjai neberinktų duomenų, kurie vėliau būtų priverstinai perduodami Kinijos valdžiai“.

Kokius duomenis „TikTok“ kaupia?

K. Currano teigimu, „TikTok“ kaupia duomenis apie kiekvieną vartotojo peržiūrėtą vaizdo įrašą, įskaitant peržiūrėtą laiką.

Taip pat programėlė turi prieigą prie „privačių žinučių turinio“, kaip ir stebi „jūsų valstybės vietą, interneto adresą ir naudojamo įrenginio tipą“.

Priklausomai nuo vartotojų duodamų leidimų, „TikTok“ gali rinkti duomenis, susijusius su „amžiumi, telefono numeriais, esamais kontaktais telefone ar kai kurių socialinių tinklų sąsajomis“, taip pat tikslesnę telefono „buvimo vietą“.

„TikTok“ besinaudojantis ir Anglijoje gyvenantis Seanas O'Mahoney portalui „Euronews“ teigė, kad jis „nėra įsitikinęs“, kad duomenys yra saugomi taip saugiai, „kaip turėtų“, tačiau tai jam netrukdo dalytis reikiama informacija per programėlę.

„Kaip aš žiūriu, tai niekuo nesiskiria nuo bet kokios kitos paslaugos“, – teigė jis ir pridūrė, kad, norėdamas „privačiai susirašinėti“, jis tiesiog naudoja kitą platformą. 

2020 07 16 08:43
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt