trečiadienis, birželio 3 d.
Kodėl po lietaus lauke jaučiamas malonus kvapas?
tiesa.com
Pixabay.com

Kaip gera po lietaus išeiti į lauką. Atgaivinta gamta taip maloniai kvepia. Tačiau ar kada susimąstėte, kodėl taip yra? Pasirodo, už visiems taip patinkantį gaivų aromatą, atsirandantį lauke po perkūnijos ar stiprios liūties, atsakingos bakterijos, augalai ir net žaibai.

Šis kvapas turi ir pavadinimą. Petrichoras (graikų kalboje „petros“ reiškia „akmuo“, o „ichor“ – „skystis, tekantis Dievų venomis“ – red. past.) parfumerių yra naudojamas kvepalų gamyboje. Jo paslaptis panoro išsiaiškinti ir mokslininkai. Tad ką jiems pavyko sužinoti?

Drėgna žemė

Pirmą kartą australų mokslininkų septintajame dešimtmetyje įvardytas šiltas žemės aromatas į orą pasklinda dėl lietaus sausoje žemėje suaktyvintų bakterijų.

„Šių sutvėrimų žemėje gausu, – Bbc.com aiškino Johno Inesso centro molekulinės mikrobiologijos specialistas prof. Markas Buttneris. – Kai sakote, kad užuodžiate drėgną žemę, iš tiesų užuodžiate bakterijų į aplinką išskirtas molekules.“

Geosminu vadinamą molekulę gamina streptomicetai – derlingame ir sveikame dirvožemyje esančios bakterijos, taip pat naudojamos komercinių antibiotikų gamyboje.

Geosminai į aplinką paleidžiami vandens lašams pasiekus žemę. Kuo stipresnė liūtis, tuo daugiau šių molekulių užuodžiame ore. „Jas užuodžia dauguma gyvūnų, tačiau žmonės joms ypač jautrūs“, – tęsė profesorius.

Pavadinimą šiam kvapui sugalvoję mokslininkai Isabel Bear ir RG Thomasas išsiaiškino, kad dar septintajame dešimtmetyje šis kvapas kaip atskira kvepalų sudedamoji dalis buvo pardavinėjamas Indijoje.

„Tai labai stiprų kvapą skleidžianti medžiaga, palijus lietui kvepianti kaip betonas. Tačiau dėl kažkokių primityvių priežasčių mums šis kvapas patinka. Net kai jis yra atskiedžiamas iki mažiausio kiekio, žmonės jį vis tiek atpažįsta“, – sakė parfumerė Marina Barcenilla.

Tiesa, nors šios molekulės skleidžiamas kvapas mus žavi, jos skonis patinka retam. Žmonėms nenuodingas geosminas burokėliams suteikia savotišką žemės skonį, o net mažiausias jo kiekis mineraliniame vandenyje ar vyne gali sukelti pasibjaurėjimą šiais gėrimais.

„Nėra žinoma, kodėl mes nemėgstame geosmino. Jis nėra nuodingas ir randamas daugelyje produktų, tačiau kažkodėl mes jį siejame su kažkuo neigiamu“, – pridūrė Danijos Aalborgo universiteto prof. Jeppe Lundas Nielsenas.

Augalai

Pasak profesoriaus J. Lundo Nielseno, tyrimų metu išsiaiškinta, kad geosminas gali būti susijęs su terpenais – augaluose esančia kvapo rūšimi.

„Augaluose esančios maloniai kvepiančios cheminės medžiagos yra gaminamos lapų plaukeliuose, kuriuos pažeidus lietui jie išsiskiria į aplinką. Panašiai, kaip žmogui rankose patrynus džiovintas prieskonines žoleles jos ima kvepėti, lietus sulaužo sausus augalus, dėl ko į orą pasklinda chemikalai“, – aiškino Karališkojo botanikos sodo tyrimų vadovas prof. Philipas Stevensonas.

Sausuoju periodu sulėtėja augalų medžiagų apykaita. Pradėjus lyti, ji vėl suaktyvinama, tad augalai į aplinką paskleidžia malonius kvapus.

Žaibas

Didelį vaidmenį atlieka ir žaibas. Atmosferoje įvykus elektros iškrovai, sužaibavus, atsiranda aštrus ozono kvapas.

Misisipės universiteto profesorė Maribeth Stolzenburg aiškina: „Griaustinis ir lietus labai pagerina oro kokybę. Gaiva atsiranda nuplovus dulkes, aerozolius ir kitas kietąsias atmosferoje pasklidusias daleles.“

2019 07 22 12:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt