pirmadienis, rugsėjo 21 d.
Kvailų klausimų nebūna, arba...
tiesa.com

...kokiu greičiu turėtų suktis Žemė, kad žmonės išsilakstytų į kosmosą?

Atsakymas į šį klausimą veikiausiai susuks jums galvą ne ką mažiau, nei bandymas įsivaizduoti, kaip tai atrodytų.

Nuo mokyklos laikų žinome, kad, sukantis Žemei, nenubyrame nuo jos paviršiaus dėl traukos jėgos – gravitacijos. Kita vertus, kadangi sukamės kartu su Žemės rutuliu, mus veikia išscentrinė jėga, stumianti nuo planetos centro. Tai štai: jeigu toji išscentrinė jėga būtų didesnė už traukos, išskristume į kosmosą kaip dideli ir be jokių raketų.

Įdomu tai, jog išscentrinės jėgos stiprumas priklauso nuo to, kurioje planetos vietoje esame. Ji galingiausia ties pusiauju, o ašigaliuose – nulinė.

Teoriškai įmanoma apskaičiuoti, kokiu greičiu turėtų suktis Žemė, kad išcentrinė jėga atsvertų gravitaciją. Rezultatas būtų 28,437 km per val. Kad pasiektų tokį greitį ties pusiauju, planeta turėtų apsisukti aplink savo ašį kas 84 minutes, arba suktis maždaug 17 kartų greičiau nei dabar. Bet ir tuomet grėsmė išlėkti į kosmosą būtų minimali – juk pakaktų atsitraukti nuo pusiaujo į vietą, kur išcentrinė jėga šiek tiek mažesnė.

O jeigu gyvenate, pavyzdžiui, Pietvakarių Anglijoje – kur nors netoli Bristolio, – skafandru tektų pasirūpinti tik tuo atveju, jeigu Žemė suktųsi kas 52 minutes.

2017 04 16 15:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt