ketvirtadienis, liepos 2 d.
Lytinio švietimo stokoja ir britai
tiesa.com

Tai ne tik Lietuvos problema. Jungtinė Karalystė (JK) yra viena iš Europos „lyderių“ pagal nėščių nepilnamečių bei abortų kiekį, be to, čia jau dešimtus metus iš eilės didėja užsikrėtusiųjų lytiškai plintančiomis ligomis skaičius.

Lytinis švietimas JK – komplikuota tema. Sekso ir santykių temos yra dėstomos kaip sudedamoji asmeninės, socialinės ir sveikatinimo programos dalis. Teoriškai, šios pamokos jaunuolius turėtų apšviesti ne tik sekso ir seksualumo, bet ir su lytine branda susijusių emocijų, santykių ir sveikatos klausimais. Bėda ta, kad dažnai tai ir lieka teorija, mat šios pamokos nėra privalomos: mokykla gali pasirinkti jų neįtraukti į savo programą, kaip ir tėvai gali nuspręsti savo vaiko neleisti į tokias pamokas.

Tiesa, Anglijos vidurinėse mokyklose yra privalomos biologinės reprodukcijos pamokos, tad kiekvienas paauglys turėtų bent šiek tiek išmanyti, kaip žmonės dauginasi, žinoti, kad egzistuoja kontracepcija ir lytiškai plintančios ligos. Bet tik tiek. Mokyklose retai aptariami skirtumai tarp skirtingų kontracepcijos metodų, aborto galimybė ir jo pasekmės, rizikingų, su seksualinėmis patirtimis susijusių situacijų sprendimo būdai, nekalbama apie sekso atsisakymo galimybę ar derybas santykiuose – dalykus, ne ką mažiau svarbius nei biologinė sueities schema. 

Ataskaita pašiurpino

Šiemet išspausdinta OFSTED (JK švietimo standartų tarnyba) ataskaita pašiurpino ne vieną anglą. Buvo nustatyta, kad iš patikrintų 165 Anglijos mokyklų 25% įstaigų lytinio švietimo, sveikatos bei santykių pamokos nėra pakankamai geros. Dėl to kalti ne tik mokytojai, kurie dažnai stokoja žinių , be to, jaučiasi nepatogiai vesdami tokias pamokas, bet ir programos turinys.

Apklausoje dalyvavę mokiniai teigė, kad lytinio švietimo mokoma per vėlai, o suteiktos informacijos yra per mažai, kad ji būtų naudinga. Be to, dažnai užmirštama, kad paaugliai – nebe vaikai, ir vadovėliuose pateikiamą informaciją jie sužino gerokai anksčiau, nei juos atsiverčia. YouGov marketingo tyrimų kompanijos atliktos apklausos duomenimis, trys iš dešimties jaunuolių pripažino, kad jiems nepakanka mokykloje suteikiamos informacijos apie lytinį gyvenimą bei santykius.

Kieno atsakomybė?

Patys mokytojai atsakomybę verčia ant tėvų pečių, sakydami, kad intymūs santykiai turi būti aptariami šeimoje. Tačiau ir nemažam procentui tėvų sekso ir seksualumo klausimas vis dar tabu, o namuose vykdoma politika dažnai gali būti apibūdinta kaip „jie patys ir taip viską žino“.

Maža to, net jei ir norėtų apie lytinį gyvenimą pasišnekėti, vaikai savo tėvų dažnai varžosi dar labiau nei mokytojų. Minėtosios YouGov apklausos duomenimis, net 35% JK paauglių tėvams meluoja apie savo lytinį gyvenimą. Daugiau nei trečdalis paauglių sekso klausimais konsultuojasi su draugais, informacijos ieško internete, žurnaluose ar žiūrėdami pornografinius filmus.

Galiausiai žvilgsnis nukrypta į šalies valdančiuosius, tikintis, kad bent šie tars aiškų žodį ir nurodys, kas, ką, kada ir kaip turėtų mokyti. Bet ir čia tik didelė suirutė... Ilgai brandintas leiboristų partijos privalomo lytinio švietimo planas žlugo užginčijus konservatoriams, ir politikai vėl atsidūrė aklavietėje. Besiginčijant, ar lytinis švietimas saugo jaunimą ar skatina paleistuvystę, nėščių nepilnamečių skaičius auga kaip ant mielių.

Alternatyva – jaunimo balsas

Spalio pabaigoje 300 jaunuolių (11–18 metų) iš visos JK susirinks Bendruomenių Rūmuose Londone debatams apie įvairius jiems svarbius dalykus, įskaitant lytinį švietimą. Debatuose bus bandoma atsakyti į klausimus, kuriuos dažniausiai užduoda švietimo įstaigų veiklą prižiūrintys pareigūnai: kaip pagerinti lytinio švietimo programą, kokio amžiaus vaikams reikia pradėti apie tai aiškinti ir ar tokios pamokos skatina jaunų žmonių seksualizaciją.

Panašaus pobūdžio debatai vyko ir praėjusiais metais, o dėl palankaus jų rezultatų vertinimo nuspręsta debatus rengti kasmet. 

2010 10 08 07:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt