trečiadienis, sausio 20 d.
Mortos tiesa: abituriente, emigruosi? Tik nejuokink!
tiesa.com

Vykstant brandos egzaminams lietuviški portalai mirgėte mirga įpykusių mokinukų ir absolventų verkšlenimais, kad jei jau šitaip, tai emigruosiu! Jeigu pirmame darbe man mokės TIK varganą minimumą – emigruosiu! Jei mokytojai ir toliau iš mūsų tiek daug reikalaus – emigruosiu! Jei... Švaistosi ta emigracija, lyg ši žinia, be mamos, dar ką nors gąsdintų. Šiaip turėtų gąsdinti – juos pačius, bet ne visi tą supranta.

Vasarą daugybė jaunų žmonių keliauja į užsienį užsidirbti. Vieni mokslams, kiti automobiliams, treti – drabužiams, dar kiti planuoja likti gyventi ilgiau. Dažnas jaunuolis kraunasi daiktus lagaminan šypsodamasis: va, dabar tai pagyvensiu ir pamatysit jūs visi! Pamatysit!

Atidžiai pasvėręs bagažą, susirinkęs iš artimųjų arbatpinigių „pradžiai“ ir atsibučiavęs su tėvais jaunuolis žengia pirmuosius žingsnius į stebuklų šalį. Ten visi jį įvertins. Ten nesitikės, kad plausi grindis, nors tavo pareigos – pardavėja. O svarbiausia, ten mokės tokį atlygį, kokio nori.

Teko nelaimė susidurti ne su vienu tokiu X, Y kartos, ar kaip ten juos vadina, jaunuoliu. Tokiu, kuriam rodosi, kad jis sugeba ir gali viską, kad jei neras darbo Lietuvoje, išskėstomis rankomis jo lauks užsienyje koks pusbrolis Tomas ar teta Angelė. Atvykus suras darbą, duos namus, maisto ir padarys viską už jį. Bet ar tikrai?

„Nebegaliu taip, siuntinėja mane kaip vergę, liepia nurinkinėti stalus, lakstyti per tokį karštį, varau po 10 valandų, o gaunu kapeikas. Pasakiau tėčiui, tai sakė grįžti dabar, nelaukti vasaros galo, jeigu man taip blogai. Ne tam aš mokiausi, kad lėkštes nešiočiau! Turbūt važiuosiu...“ – kūkčiojo viena devyniolikinė, kurią teta pakvietė padirbėti į savo kavinę Londone.

Padavėja kavinėje mergaitė dirba vos dvi savaites, nemoka tetai nuomos bei už maistą, nes ši norinti, kad vaikas kuo daugiau sutaupytų.

„Palauk, – tikslinuosi, – tu už nieką nemoki, nedirbi savaitgaliais... Primink dar kartą, kas tau TAIP blogai? O ir ką veiktum grįžusi į Lietuvą, važiuotum pas tėvus?“

„Ne, man dabar labai reikia relaksuoti, tai išsinuomočiau kokį butą, mėnesį pailsėčiau, tada gal kokį darbą susirasčiau, o kol kas tėvai padės“, – šovė nė nesumirksėjusi ir paliko mane be žado. Nes, nu ir už butą, ir už relaksą, ir visą kitą gi mokės tėvai.

Pailsėti po dviejų savaičių. Nu, joooo... O ieškant „kokio nors“ darbo su apskritu nuliu patirties tokiems atrodo, kad alga mažų mažiausiai turi siekti tūkstantį ar du. Nes už mažiau jie nedirbs – juk ne tam mokėsi. Mažučiai...

Naujakuriai emigrantai – nepaisant to, ar atvyko vasarai, ar ilgesniam laikui, – aria taip, kad dūmai rūksta. Aria, nes už durų laukia dešimtys naujų imigrantų. Aria, nes nori užsidirbti ir įgauti patirties.

Pirmosios pareigos tikrai nebūna vyriausiojo banko valdytojo su penkiaženkle alga. Ir nesvarbu, kurioje šalyje gyventum. Gal sulaukę pilnametystės teiksitės suvokti paprastą tiesą: laikas atsitraukti nuo iki šiol penėjusio mamos spenio.

Jei yra pusbrolis ar teta – dar labai gerai, nes šios kartos jaunuoliai itin dažnai patiki „falšyvais“ skelbimais, kuriuose siūloma stebuklinga alga ir dar stebuklingesnės gyvenimo bei darbo sąlygos. Patiki, nes įsivaizduoja, kad užsienyje lyja babkėm, o darbdaviai naktimis sapnuoja, kaip jų galės prikišti į kišenes jaunam ir energingam imigrantui (supraskite, jam). Nesumoja patikrinti, kur, pas ką važiuoja, kokia vidutinė siūlomo darbo alga tam tikroje šalyje ir ar tarpininkaujanti kompanija išvis egzistuoja. O atvykę ir suvokę, į kokią mėšlo krūvą įbrido, apsižliumbia ir, susirinkę žaislus, paknopstom bėga pas mamytę.

Jei laiku nusprendžia bėgti atgal, irgi dar labai gerai, nes tuos, kurie nenusprendžia, dažnai iš išnaudotojų nagų ištraukia policininkai, socialiniai darbuotojai ar dar blogiau.

Nemanykite, kad emigravus viskas bus kitaip nei Lietuvoje. Negalvokite, kad milžiniški pinigai mokami neturintiesiems patirties. Ir neįsivaizduokite, kad esate geresnis už kitus, pasirengusius dirbti ir parduoti vasarą. Ne, nesate. Visi pradeda nuo nieko. O jei ištversite vasarą, tada galėsite dar kartelį persvarstyti ilgalaikės emigracijos idėją. Jeigu ne, niekas čia jūsų nelaukia.

2017 06 22 11:55
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt