sekmadienis, rugsėjo 20 d.
Mortos tiesa: Karalienė lietuviams – kaip Stasė iš kaimo pakraščio
tiesa.com

Jungtinė Karalystė tebegyvena savo valdovės Elžbietos II jubiliejinio gimtadienio nuotaikomis. Žmonės kalba apie ją tarsi apie seną pažįstamą, dedasi viską žinantys apie monarchės gyvenimą. Kartais, atrodo, netgi daugiau, nei ji pati.

Kartkartėmis paskaičiuoja, kiek brangiai jų dievinama karalienė kainuoja, bet... Paburba ir vėl lenkiasi jai kaip uoliausi tarnai. Britai ir, kas keisčiausia, lietuviai.

Kai nuo ankstaus balandžio 21-osios ryto ėmė skambėti fanfaros valdovės 90-ojo gimtadienio proga, tarnai, kaip ir pridera tikriems tarnams, ėmė kalbėti. Bet ką, svarbu, kad sakinyje būtų žodis „karalienė“. Be jokios atsakomybės, visur – metro, kavinėse, prekybos centruose, darbe su kolegomis, namuose su giminaičiais ir kieme su kaimynais.

Ir lietuviai neatsiliko nuo kitų tautų atstovų, gyvenančių karalienės teritorijoje, ir viešai kalbėjo (taip, socialiniai tinklai yra vieša vieta, įsikalkit tai į galvą kartą ir visiems laikams) apie tai, kokia karalienė gera. Lyg pažinotų ją taip, kaip iki išvažiavimo į Angliją pažinojo Stasę iš kaimo pakraščio. Arba Bronę, kuri gyvena prie parduotuvės.

Atrodo, tuoj atliks reveransą bekalbėdami. Net patys to nejausdami. Nesuprasi, ar tai pagarbi baimė, ar neišprusimas.

Baimė prieš aukštesnį postą užimantį asmenį lietuvio genofonde įsišaknijusi labai giliai – nuo tų laikų, kai mužikai žemes valdantį bajorą laikė antru asmeniu po dievo, iki kolūkio laikų, kai pirmininkas buvo net aukščiau Viešpaties. Jau nekalbu apie gydytoją, kuris yra mesijas iki šiol – jeigu lietuviai vis mažiau aukoja kunigui, tai į balto chalato kišenę pinigų nenustojo kišti net neprašomi.

Neišprusimo požymių taip pat galima įžvelgti. Vienas galvoja, kad šaunioji Liz, net būdama 90-ies, pati kontroliuoja visų mokesčių surinkimą ir paskirstymą, kitas kone įsitikinęs, kad karalienė jam perveda algą arba pašalpą. Trečias perspjauna abu pirmuosius pareikšdamas, kad Elžbieta II sprendžia, kiek imigrantų įsileisti į šalį, ir mano esąs pamalonintas, nes įsileido jį, mikroautobusu atvažiavusį iš Lietuvos vidurio.

Bet visi pasiryžę jai kojas išbučiuoti, o liokajų Davidą Cameroną – iškeikti. Nors nežino nei jos, nei jo tikrųjų užduočių Karalystėje.

Svarbiausia – kalbėti. Ir ką nors garbinti. Kai pagalvoji, dalis žmonių visiškai neprogresuoja – juk stabus statyti ir prieš juos lenktis žmogus pradėjo tada, kai tik išlipo iš medžio.

2016 05 11 11:40
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt