pirmadienis, sausio 18 d.
Mortos tiesa: Socialiniai tinklai – iškrypėlių irštva. Ką ten veikia vaikai?
tiesa.com

Naršant „Facebooke“ ar kitame socialiniame tinkle mane visada kamuoja vienas klausimas – kodėl ten tiek daug vaikų nuotraukų? Aš nedraudžiu jų kelti, nes žinau, kad visi mano draudimai niekam neįdomūs. Man užtektų, jeigu rasčiau atsakymą į savo „kodėl“.

Aišku, vaikas sutikimo nedavė, paprieštarauti negali, bet teorinę galimybę išsiaiškinti, kodėl tėvas ar mama nusprendė savo vaiką išeksponuoti pačiu viešiausiu šių laikų būdu, aš galiu. Tai pabandysiu.

Ai, kol neišsiplėčiau, dar pridursiu, kad jeigu kada nors gyvenime tos nuotraukos prišauks blogų dalykų ir taps ne itin malonių įvykių priežastimi, tai visą atsakomybę turėtų prisiimti tik tėvai. Ar to užteks? Greičiausiai ne, bet bent jau iš anksto aišku, kas kaltas ir kas nukentėjusysis.

Galima tik spėlioti, dėl ko internete pilna mažų vaikų nuotraukų. Aišku viena – tuos atvaizdus sukėlė ne jie patys. Kad ir kaip anksti vaikai dabar perpranta išmaniąją ir kompiuterinę techniką, sutikite, dviejų savaičių, dviejų mėnesių ar dvejų metų bamblys dar nesugeba padaryti savo nuotraukos, įdėti jos į „Facebook“ ir parašyti ką nors panašaus į „mano aukselis“ ar panašiai.

Tėvai (psichologai žino kodėl, ir diagnozė gana aiškiai įvardijama) nori visam pasauliui parodyti, kad jų vaikas yra stilingiausiai aprengtas arba koks gražus neaprengtas. Kad yra gražiausias, geriausias ir visoks kitoks -iausias. Kad kiekvienas, išvydęs nuotrauką, parašys gražų komentarą ir nuoširdžiai, iš mandagumo ar įpratimo paspaus „Patinka“. Spaus ir patys tėvai, kad jų atžalos nuotrauka virtualioje aplinkoje būtų mėgstama labiau nei kitoje gatvės pusėje gyvenančio lietuvio vaiko fotografija, kurią kaimynas „Facebook‘e“ paskelbė vakar.

Aš čia tik spėju, nuotraukų viešinimo tikslai gali būti ir kiti. Žinomi tik patiems tėvams. Arba nežinomi. Paklaustum, kodėl taip pasielgė, – iš karto neatsakytų. Na, nežinot, tai nežinot. Man jau daugiau ar mažiau aišku. Ir čia atsiranda dar viena tema pokalbiui.

Tai virtualios erdvės gyventojų reakcija į tokias vaikų nuotraukas. Tokių gyventojų, kurie drąsūs tik tada, kai jų niekas nemato, kurie prisistato išgalvotais vardais ir mano esantys nesugaunami ir gudresni už visą pasaulį.

Tokią reakciją mes matėme visai neseniai, balandžio pradžioje, kai savo dukrelės nuotrauką socialiniame tinkle paskelbė futbolininko Jamie‘o Vardy‘o draugė. Vienerių metukų šviesiaplaukė mergaitė šypsodamasi stovi stadiono tribūnoje, aprengta specialiai jai pasiūtais futbolininko marškinėliais, ant kurių vietoj pavardės – užrašas „daddy“ (tėvelis).

Miela, ar ne? Atrodo, tokia turėtų būti visų šią nuotrauką pamačiusių žmonių reakcija.

Tačiau ne visų reakcija buvo tokia faina.

Komentaruose buvo ne tik daugybė tą nieko nenutuokiančią mergaitę įžeidžiančių žodžių – buvo juokiamasi iš jos, jai siunčiami prakeiksmai, buvo pašaipų, baisiausių palyginimų.

Bet tai dar ne viskas. Buvo ir pasiūlymų ją sužaloti. Prievartauti. Nužudyti. Dar baisiau – atsirado pritariančių tokioms idėjoms.

Žinoma, juos parašė interneto „kietuoliai“, kurių virtualūs vardai dažniausiai neturi nieko bendro su tikraisiais. Tokie protingi, jog mano, kad išgalvotu vardu suklaidins visus, įskaitant policiją. O mergaitės tėvai labai gerai padarė, kad, pamatę idiotų komentarus, nedelsdami kreipėsi į teisėsaugininkus.

Aš tikiuosi, kad tuos besmegenius policija jau rado – tai ne adatos kupetoje ieškoti, teisėsaugos struktūros turi už išmaniuosius telefonus kur kas įmantresnę techniką, leidžiančią nustatyti, kas ir iš kur tuos komentarus rašė.

Ir juos būtinai reikia surasti. Juk viskas prasideda nuo idėjos – ne tik geri darbai. Billui Gatesui kadaise šovė idėja, kurią įgyvendinus šiandien beveik kiekvienas gali naudotis kompiuteriu. Bet Adolfo Hitlerio galvoje irgi buvo idėjų...

O tie, kurie viešai ragina prievartauti ar net nužudyti mažą mielą mergaitę, vargu ar išmąstys ką nors tokio, kas bus verta Nobelio premijos.

Sakysite, kas tas futbolininkas ir jo dukrelė? Pirmą kartą apie tai išgirdote? Galbūt, bet esmės tai nekeičia – pasaulyje vyksta ir tai, apie ką nežinote.

Tai jūs man paaiškinkit, kodėl, po velnių, keliat tas savo vaikų nuotraukas į internetą???

2016 04 27 10:30
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt