ketvirtadienis, birželio 24 d.
Naikins 1 ir 2 pensų monetas?
tiesa.com

Jungtinėje Karalystėje pasigirdus kalboms apie galimybes iš apyvartos išimti smulkiausias monetas visuomenėje kyla pasipriešinimas dėl to – nors šie pinigėliai mažai ko verti, manoma, kad padėtimi pasinaudotų prekybininkai, kurie sukeltų kainas.

Pavasarį paskelbus metinį JK iždo kanclerio pranešimą atsirado pagrindas kalboms apie tai, kad 1 ir 2 pensų monetos yra nereikalingos. Šalies pinigų srautus analizuojantys finansų specialistai pastebėjo, kad 6 iš 10 žmonių laiko šias monetas nereikalingomis: jeigu toks pinigėlis atiduodamas kaip grąža, jis neimamas, o jeigu paimamas – naudojamas ne pagal paskirtį ir metamas į taupyklę.

Taip pat pastebėta, kad 1 iš 12 JK gyventojų atsikrato pavienėmis smulkiausiomis monetomis.

Dar vienas argumentas – infliacija sumažino 1 ir 2 pensų monetų vertę.

Todėl imta kalbėti, ar tokios monetos apskritai yra reikalingos, užsiminta apie galimybę jas naikinti.

Tačiau Anglijos banko ekonomistai patarė nuo tokio žingsnio susilaikyti – tokiu atveju visuomenėje kiltų pagrįsta baimė dėl didėjančių kainų.

Priežastis – paprasta: iš apyvartos išėmus smulkiausias monetas, prekybininkai kainas būtų priversti apvalinti mažiausiai iki 5 pensų, neliktų galimybės siūlyti tokias įprastas kainas, kurios baigiasi 9 pensais (pvz. 1,99£, 2,29£ ar 0,49£).

Ekspertų teigimu, JK 12 proc. visų kainų baigiasi būtent 99 pensais, nelikus smulkiausių monetų pardavėjai jas turėtų apvalinti iki sveiko svaro sterlingų arba mažinti iki 95 (pvz. 1,99£ reikėtų perkainoti į 2£ arba 1,95£).

Vyriausybės vadovės atstovas spaudai BBC teigė, kad planų artimiausiu metu naikinti 1 ir 2 pensų monetas nėra.

Smulkiausias monetas jau panaikino Kanada, šiam žingsniui ruošiasi Švedija, Brazilija ir Australija.

JK istorijoje paskutinį kartą taip pasielgta 1984 metais, kai iš apyvartos išimta iki tol egzistavusi pusės penso moneta.

Smulkiausių pinigų naikinimas yra vienas iš kovos su infliacija būdų.

Infliacija JK pastaraisiais metais auga, o tai reiškia, kai prekių ir paslaugų kainos kyla greičiau nei atlyginimai.

2018 08 22 15:15
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt