šeštadienis, gruodžio 5 d.
Naujieji metai pagal kinus Londone
tiesa.com

Sekmadienį, vasario 14-ąją, Londonas ruošiasi šventėms. Jau šį savaitgalį laukia ne tik romantiškoji įsimylėjėlių diena, tačiau ir įspūdingi kinų Naujųjų metų renginiai. Nors Naujuosius milijardai Azijos gyventojų sutiko praėjusį sekmadienį, viena iš didžiausių ir įspūdingiausių švenčių Londono dangų ir žemę drebins antrąjį vasario savaitgalį.

Kokių staigmenų galima tikėtis ir ką verta žinoti apie kinų Naujuosius metus, kaip nebūti balta varna raudonoje smalsuolių minioje – apie visa tai skaitykite „Tiesoje“.

Kas, kur, kada?

Kiekvienais metais kinų Naujieji metai švenčiami skirtingu laiku – nuo sausio 21 iki vasario 20 dienos. Tiksli data nustatoma pagal kinų mėnulio kalendorių, ir šiemet ji – vasario 8-ąją. Didžioji diena Kinijoje dar vadinama Pavasario švente, mat laikoma, jog Naujieji į pasaulį atneša pavasarį bei šiltąjį metų laiką.

Šį šventė yra viena iš didžiausių, o ją švenčia vienas iš penkių žmonių visame pasaulyje. Vien Londone į gatves šiemet švęsti išeis daugiau nei pusė milijono žmonių; daugumą sudarys žmonės iš Kinijos, Indonezijos, Filipinų, Vietnamo, Pietų Korėjos bei šimtai tūkstančių smalsuolių iš Europos.

Jungtinės Karalystės sostinėje Londone šventės prasidės šeštadienį 10 valandą ryto ir truks iki vėlyvo vakaro. Pagrindiniai šventės renginiai tradiciškai vyks Trafalgaro aikštėje, Chinatowne bei Leicesterio skvere. Šventinis liūtų paradas prasidės sekmadienį 10 valandą Trafalgaro aikštėje, vėliau pajudės link kinų kvartalo, dar žinomo Chinatowno pavadinimu. Nuo vidudienio, 12 valandos, savo pasirodymus pradės ugnies akrobatų šou, kovos menų atstovai bei, kaip skelbiama skelbime, skraidančių liūtų drakono meistrai. Šventė truks visą dieną. Finalinę vakaro dalį planuojama pradėti 17:20 Trafalgaro aikštės scenoje. Čia pasirodys akrobatai, šokančios beždžionėlės, o vėliau Londono danguje driokstels įspūdingas Naujųjų metų fejerverkas.

Šventė visame pasaulyje

Kinų Naujieji metai yra didelė šventė ne tik šios šalies gyventojams – ją švenčia ir daugelis kitų Azijos šalių gyventojų. Skaičiuojama, jog kasmet Naujuosius „kinietiškai“ sutinka vienas iš penkių Žemės planetos gyventojų. Daugumoje Azijos žemyno valstybių ši diena yra paskelbta nedarbo diena; vaikams, moksleiviams ir studentams nuo Naujųjų prasideda ilgosios žiemos atostogos.

[2437]

Raudona – Naujųjų metų spalva Kinijoje

Pagal kinų tradicijas, sutinkant Naujuosius metus laimę atneš raudonos spalvos interjero detalėmis papuošti namai. Kaip neatsiejama lietuvių kultūros dalimi yra tapusi žalia spalva, taip Kinijoje raudona jau labai seniai reiškia beveik viską – nuo Naujųjų metų tradicijų iki politikos.

Vištiena ir žuvis – turtingų metų simbolis

Per Naujuosius kinai stengiasi būtinai paragauti vištienos ir žuvies. Tradicija suvalgyti keptą vištienos patiekalą reiškia kitąmet visos šeimos laukiančią laimę. Žuvies patiekalai simbolizuoja turtingus ir dosnius metus.

Naujieji metai – pagal kinus

Jeigu sugalvotumėte pasveikinti pažįstamą, bendradarbį ar kaimyną iš Kinijos – sveikinimas turėtų skambėti taip: „Xinnian Kuai Le“ (tarti: singny-ankū-vyle, aut. past).

[2438]

Planuokite kelionę

Tikriausiai nesunku įsivaizduoti, jog vasario 14-ąją Londono centre susirinks šimtatūkstantinės minios, taigi kelionę į priekį ir atgal patartina planuoti iš anksto. Kaip kasmet, dauguma autobusų bus perpildyti, todėl į šventę patogiau vykti metro. Kad ir kaip nutartumėte keliauti, prieš važiuodami pasidomėkite apie galimas spūsčių vietas ir turėkite omeny, kad transportas gali vėluoti.

Rinkitės tik patogius drabužius

Nors ir Naujieji metai, bet vykstant į renginius Londono centre jokiu būdu nepatariama įsisprausti į naujus batus ar, juo labiau, avėti aukštakulnius. Daugiatūkstantinėje minioje svarbiausia jaustis kuo patogiau, todėl verčiau teikti pirmenybę įspūdžiams ir pasistengti, kad jų nesugadintų bloga nuotaika dėl numindžiotų batų.

Išlikite saugūs

Kaip per kiekvieną masinę šventę, taip ir per kinų Naujųjų metų sutikimą Londone nepraraskite budrumo ir neišleiskite iš akių savo daiktų. Renginio organizatoriai pataria vertingų daiktų į šventę apskritai nesinešti, o vietoj jų nepamiršti pasiimti iš namų geros nuotaikos – nes jau šį šeštadienį Naujuosius metus Londonas nuotaikingai sutiks dar kartą.

2016 02 10 07:50
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt