šeštadienis, rugpjūčio 8 d.
Orai Anglijoje: naujas super kompiuteris užkirs kelią gamtos stichijų šelsmui
tiesa.com

Didžiosios Britanijos Vyriausybė įsigijo super kompiuterį, kuris, teigiama, padės tapti tiksliausiai orus numatančia šalimi pasaulyje. £97 mln. kainavęs įrenginys per sekundę gali atlikti 16 000 trilijonų skaičiavimus.

140 tonų sveriantis aparatas, vadinamas „Cray@XC40“, suteiks meteorologams galimybę atlikti prognozes, kurios anksčiau buvo neįmanomos. Pavyzdžiui, naujasis kompiuteris galės numatyti ar Heathrow oro uoste virš pakilimo takų per artimiausias 12 valandų pakils rūkas.

Kompiuteris daug tiksliau ir patikimiau nustato potvynių grėsmę bei vietą. Taip pat, įrenginys tiksliai praneša apie saulės pasirodymą bei pasislėpimą už debesų, rūką, šerkšną ir ledą. Kompiuteris gali padėti šaliai išvengti apie £2 mlrd kasmet. Tolimos, bet tikslios prognozės padės išvengti potvynių nuostolių, transporto operatoriai galės pasiruošti snygiui iš anksto, o ūkininkai – nuspręsti, ką auginti, atsižvelgiant į oro sąlygas.

Meteorologų biuro vadovas Robas Varley‘us tikino, kad super kompiuteris – didžiulis žingsnis orų ir klimato prognozių srityje. Prisiminęs savo darbą prieš 30 metų, meteorologas kalbėjo apie technologijų skirtumus „Tuo metu galėjome numatyti šiandienos ir galbūt – rytojaus orus. Dabar galime numatyti keturių ateinančių dienų orų prognozę. Tikiu, kad su kompiuteriu žinosime kas mūsų laukia kitą savaitę ar dar vėliau“, - portalui independent.co.uk sakė meteorologas.

Mokslo ministras Gregas Clarkas pridūrė, kad nuo šiol D. Britanija pasaulyje pirmaus ne tik kaip šalis daugiausiai kalbanti apie orus, bet ir kaip tiksliausiai nuspėjanti jų prognozę.

2014 10 28 08:35
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt