sekmadienis, birželio 7 d.
Šv. Valentino dienos istorija
tiesa.com

Kiekvienų metų vasario 14 dieną daugelyje šalių žmonės švenčia Šv. Valentino dieną – dovanoja vieni kitiems širdeles, šokoladą, dovanėles, prisipažįsta meilėje. Bet iš kur ši šventė atsirado ir kas buvo tas Šv. Valentinas?

 Šv. Valentino legenda

Katalikų bažnyčia pripažįsta bent tris šventuosius, kurių vardas buvo Valentinas. Bet kuris iš tiesų yra tas, kurio garbei švenčiame meilės dieną? Viena populiariausių legendų byloja, jog Valentinas buvo kunigas, kuris trečiame amžiuje paslapčia tuokė įsimylėjėlius. Imperatorius Klaudijus II nusprendė, jog nevedę vyrai yra geresni kariai, todėl uždraudė jiems tuoktis. Valentinas, nepaisydamas imperatoriaus įsakymo, tuokdavo įsimylėjėlius.

Dar kitos legendos teigia, jog Valentinas gelbėdavo kalėjimuose įkalintus krikščionis, ir buvo įsimylėjęs merginą, kuriai siuntė meilės laiškelius.

Šv.Valentino dienos ištakos

 

Manoma, kad Šv. Valentino diena švenčiama vasario 14 dieną todėl, jog būtent tą dieną mirė Valentinas. Tačiau populiaresnė yra teorija, jog Krikščionių bažnyčia meilės dieną švęsti vasario mėn. viduryje nusprendė norėdami „sukrikščioninti” pagonišką Lupercalijos festivalį.

Lupercalijos festivalis buvo pagonių vaisingumo šventė, skirta Faunui, senovės Romos žemdirbystės dievui. Festivalio metu šventikai dievui aukodavo ožką ir šunį, o po ceremonijos didelė procesija eidavo miesto gatvėmis. Pasak legendos, tos pačios dienos vakare visos miesto moterys surašydavo savo vardus ir sudėdavo juos į urną. Vieniši mieste gyvenantys vyrai išsitraukdavo lapelį su moters vardu, ir tokiu būdu būdavo metams suporuoti su ta moterimi. Tokie poravimai dažnai baigdavosi santuokomis.

Lupercalijos festivalis buvo uždraustas penktame amžiuje, o viduramžiais Anglijoje ir Prancūzijoje manyta, jog vasario 14 yra paukščių poravimosi sezono pradžia, todėl, tuo metu gyvenusių žmonių manymu, diena buvo itin tinkama meilei.

Viduramžiai ir atvirutės

 [5996]

Viduramžiais atsirado ir paprotys rašyti meilės laiškelius. Seniausias žinomas Valentino dienos meilės raštelis buvo parašytas 1415 metais, o jo autorius yra anglų hercogas Charlzas, poemą parašęs žmonai, kuomet buvo įkalintas Londono tvirtovėje.

Jungtinėje Karalystėje Šv.Valentino diena išpopuliarėjo 17 amžiuje, o 18 amžiaus viduryje dauguma žmonių, priklaususių skirtingiems visuomenės sluoksniams, siuntė vieni kitiems meilės raštelius ir dovanėles, simbolizavusias meilę ir jausmus. Nuo 1900 ranka rašytus raštelius ėmė keisti spausdintos atvirutės.

Šiuo metu per Šv. Valentino dieną išsiunčiama apie vieną milijardą atviručių (daugiau atviručių išsiunčiama tik per Šv. Kalėdas, apie 2,6 milijardus). Apie 85 proc. visų atviručių nuperka moterys.

2017 01 31 06:20
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt