pirmadienis, birželio 1 d.
Turistai baigia sunaikinti seniausią medį Jungtinėje Karalystėje ir galbūt visoje Europoje
tiesa.com
Twitter.com, Woodland Trust
Fortingall kukmedis

Minios žmonių ne vienam kelia stresą, nerimą. Ne išimtis ir augalai. Seniausias medis Jungtinėje Karalystėje – Fortingall kaime, Škotijoje, esantis kukmedis – traukia būrius turistų. Šie nepraleidžia progos prisiliesti prie tokio įspūdingo augalo, kai kurie net drįsta pasiimti dalelę jo su savimi. Deja, visa tai baigia sunaikinti istorinį medį.

„Jie užsipuolė vargšą medį, jis patiria stresą. Spėjame, kad tai iš dalies prisideda prie jo nykimo“, – apie neigiamą turistų veiklos įtaką kukmedžiui „The Scotsman“ sakė Catherine Lloyd, „Tayside Biodiversity Community Partnership“ koordinatorė.

Pasak ekspertų, baiminamasi, kad kukmedis gyvuos dar daugiausia 50 metų.

Manoma, kad šiam kukmedžiui gali būti ne daugiau nei 5 tūkst. metų. Jis, be abejonės, yra seniausias medis Jungtinėje Karalystėje ir galbūt net visoje Europoje.

Kukmedis auga Škotijos Fortingall kaimo bažnyčios kieme. Jo kamienas yra beveik 16 metrų pločio ir 7 metrų aukščio. Jį supa aukšta akmeninė tvora, pastatyta dar karalienės Viktorijos laikais, tačiau net ir ji neapsaugo nuo smalsių turistų.

Laikui bėgant kukmedis išaugino keletą atskirų kamienų. Šiandien medis labiau primena didžiulį krūmą. Tokie pokyčiai, pasak biologų, laikomi normaliais, ypač turint omenyje, ką šiam medžiui pastaruoju metu teko patirti.

Mokslininkai negali nustatyti tikslaus medžio amžiaus, kadangi jo kamieno vidus yra supuvęs ir tuščias (dar vienas senų kukmedžių bruožas), tačiau, remiantis skaičiavimais ir istoriniais matavimais, atliktais dar XIX a., ekspertų manymu, medžiui mažiausiai 2 tūkst. metų (priduriama, kad jis negali būti senesnis nei 5 tūkst. metų amžiaus).

Tai reiškia, kad kukmedis galėjo augti tada, kai buvo statoma Gizos piramidė ir Stounhendžas, rašoma Edinburgo karališkojo botanikos sodo tinklaraštyje.

[10904]

Kukmedis galėtų gyvuoti dar ilgai, jei ne šiuolaikiniai turistai ir jų neapgalvota veikla. Vienas asmuo norėjo ant medžio šakos pakabinti suvenyrų, tačiau tai bedarydamas užkliuvo ir sugadino metalinę oficialią lentelę, kurią šalia medžio pastatė Medžių taryba.

Šio ir kitų turistų elgesys sukėlė neigiamų pasekmių – kukmedis ėmė rodyti neramumo ženklus, kurių vienas – 2015-aisiais pakeista lytis.

Porą tūkstantmečių buvęs vyriškos lyties, visų nuostabai, medis ant savo išorinio vainiko sunokino raudonų uogų – tai išskirtinai moteriškos lyties medžių elgesys. Nors keisti lytį medžiams įprasta, šis kukmedis vaisius nokina tik ant vienos šakos. Iš to galima suprasti, kad lytis pakeista tik iš dalies – tai retas reiškinys tarp kukmedžių, rodantis, kad medis patiria stresą.

„Tai ilgaamžiškumo statergija, – „The Guardian“ sakė Senovinių medžių forumo narys Brianas Muelaneris. – Fortingall kukmedis yra suskaidytas (į kelis kamienus) ir lytį pakeisti galėjo tik jo dalis. Mes vis dar mokomės apie senovinius medžius – jų senėjimo procesas yra nauja mokslo sritis.“

[10903]

Įdomu ir tai, kad dabartiniai turistų veiksmai nėra blogiausia, ką kukmedis turėjo ištverti. Istoriniuose archyvuose užsimenama apie prie medžio kamieno kūrentus laužus ir jodinėjimą žirgais pro jo praplatėjusį vidurį.

„Jau keletą amžių žmonės su šiuo medžiu elgiasi nedraugiškai“, – sakė C. Lloyd. Užfiksuota, kad dar XIX a. iš kukmedžio šakų dalių buvo gaminami puodeliai.

Siekiant išsaugoti kukmedžio DNR, vykdomos iniciatyvos šio istorinio medžio palikuonių kūrimui. Edinburgo karališkasis botanikos sodas jau pasodino gyvatvorę su kukmedžio liekanomis, iš kurios, kaip tikimasi, išaugs 30–50 sodinukų. Jie bus pasodinti įvairių bažnyčių kiemuose.

Prastėjanti Fortingall kukmedžio būklė tik dar kartą įrodo, kad dabar kaip niekada svarbu imtis veiksmų šio medžio biologinei linijai išsaugoti.

2019 07 02 06:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt