antradienis, sausio 26 d.
Upės krantą buldozeriu sudarkęs verslininkas: sukultūrinau
Alfa.lt

Nepatinka kraštovaizdis? Sklypas užpelkėjęs, o jį juosiančios upės krantai netaisyklingi? – Jokių problemų, gamta turi tarnauti žmogui, o priversti ją galima galinga technika, kuri sklypą išlygins, šabakštynus išpjaus, o krantus tvarkingai pritaikys žemės savininko poreikiams – sukultūrins! Situaciją Skirgiškių kaime aiškinosi TV3 laida „Žalioji byla“.

Šokiruojantį vaizdą Skirgiškių kaime užfiksavo Gamtos tyrimų centro mokslininkai, tyrinėję į Žalesos upę neršti atplaukusias lašišas: buldozeriu lyginami upės krantai, žemės stumdomos tiesiai į upę, kurioje neršia lašišos ir šlakiai. Mokslininkai bandė stabdyti darbininkus, tačiau šie nereagavo ir toliau stumdė žemes. Darbai sustojo tik atvykus aplinkos apsaugos inspektoriams.

Spėta sudarkyti beveik 200 metrų natūralios upės pakrantės.

Šalia upės – didžiulis, dar nespėtas aptverti sklypas. Statybų technika, tačiau jokių ženklų ar stendų, informuojančių apie statybas. Teritorijoje – statybininkų namelis, vietomis prismaigstyta kuoliukų, kokiais paprastai žymimos sklypų ribos. Anksčiau čia buvusi didžiulė pelkė, per pavasario polaidį, upei išsiliejus iš krantų, virsdavusi ežeru.

Sklypą sudaro dalis miško, dalis – žemės ūkio paskirties žemės. O miško žemėje Miškų įstatymas draudžia keisti reljefą ir niokoti miško paklotę. TV3 laidos „Žalioji byla“ komanda išsiaiškino, kad jokie leidimai, jokioms statyboms šioje vietoje nėra išduoti. Niekas neleido nei krantų ardyt, nei žemių į upę barstyt.

Sklypo šeimininką aplinkosaugininkai yra baudę ir anksčiau. Šiemet liepos mėnesį skyrė 150-ies eurų baudą ir pareikalavo atlyginti gamtai padarytą žalą – 3896,94 Eur. Darbai sustojo, bet tik iki rudens. Kaip tyčia – lašišų neršto, kuomet prie pakrantės net žvejams prieiti neleidžiama.

Sklypo savininkas – žinomas verslininkas. „Sukultūrinom sklypą. Anksčiau čia uodai veisdavosi, dabar išvalėm teritoriją“, – sako verslininkas.

Tokia praktika, kuomet gamtos „kultūrintojai“ mieliau susimoka baudas, nei gauna leidimus – Lietuvoje plačiai paplitusi. Sklypo prie Žalesos savininkas savo pasiekė – beveik 200 metrų natūralaus Žalesos kranto „sukultūrinta“ nebepataisomai. Pavasarį čia sužaliuos ne nendrės ar ajerai, o kultūrinė žolytė – maloni pasivaikščioti basomis, bet visiškai netinkama susisukti lizdui.

„Žalioji byla“, sekmadienį, lapkričio 29 d., 12.00 per TV3.

2020 11 26 10:17
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt