penktadienis, liepos 10 d.
Užsieniečių antplūdis JK NT rinkoje
tiesa.com

„Mano namai – mano tvirtovė“ – britams šis posakis jau seniai yra įgavęs ypatingą reikšmę ir tapęs vienu iš šimtmečiais besiformavusios anglosaksiškosios kultūros atspindžių. Anglų individualumas bei į kraują įaugęs ir iš kartos į kartą perduodamas itin stiprus pagarbos žmogaus privatumui jausmas formavo britams natūralų troškimą turėti savo ir tik savo namus.

Tokius, kuriais nereikėtų dalytis su kitais, kuriuose, apsitvėrę kiemo tvora, galėtų jaustis lyg savo rūmuose. Tačiau tikrovė ne visuomet pasirodo esanti tokia, kokios trokštama. Pastaraisiais dešimtmečiais rekordiniais tempais augančios būsto kainos bei į nekilnojamojo turto rinką vis didesniais mastais bežengiantys pirkėjai iš užsienio šalių dažnai verčia koreguoti brito susikurtą idilišką įvaizdį apie nuosavą gyvenamąjį plotą. Tai ypač akivaizdu šalies sostinėje Londone.
 
Brangiausias būstas – sostinėje
 
Per pastaruosius 12 mėnesių būstas Jungtinėje Karalystėje pabrango vidutiniškai 5,2 proc. (Londone 2,6 proc.). Tiesa, nuo 2011-ųjų pradžios specialistai kol kas nepastebėjo itin didelio pasiūlos ir paklausos augimo – NT kainos išaugo 0,5–0,8 proc.
Šiandien, anot nekilnojamojo turto pardavimus ir statistiką registruojančios svetainės wheresmyproperty.com, vidutinė gyvenamojo būsto kaina Jungtinėje Karalystėje siekia 219 133 £. Londone ji yra kone pusantro karto didesnė –391 697 £. Tiesa, čia vėl reikėtų paminėti didelius kainų skirtumus pagal geografinį sostinės regionų pasiskirstymą: miesto rytuose Dagenhamo ir Barkingo rajone būstą šiuo metu galėtumėte įsigyti už vidutinę 171 868 £ kainą, tuo tarpu pietvakarių Kensingtono ir Chelsea rajonuose už identiškos kvadratūros būstą greičiausiai paklotumėte daugiau kaip milijoną svarų sterlingų – 1184 242 £. Įdomus faktas, jog pastarajame rajone daugiau nei pusės visų gyvenamųjų namų vertė yra septynženklė.
Vis dėlto, kad susidarytume dar geresnį vaizdą apie gyvenamojo ploto kainas šalyje, iš visų būstų sąrašo atėmę 5 proc. pačių brangiausių bei pigiausių, gautume apie 165 000 £ – tai kaina, dažniausiai pasitaikanti įsigyjant ar parduodant gyvenamąjį būstą Jungtinėje Karalystėje.
 
Užsieniečių antplūdis
 
Kas penktas daugiau nei 1 mln. svarų sterlingų vertės namas Didžiojoje Britanijoje yra pastatytas arba pačiame Londone, arba šalies pietryčiuose, kuriuose istoriškai gyvena didesnes pajamas turintys žmonės. Iš viso sostinėje būstų, įvertintų daugiau nei 1 mln. svarų sterlingų, per pastaruosius metus padaugėjo 11proc., o tai sudaro net 123 000 gyvenamųjų namų bei butų. Šitai siejama su pastaruoju metu itin suaktyvėjusiais pirkėjais bei investuojančiais į nekilnojamąjį turtą užsieniečiais. Iš viso per 2010-uosius daugiau nei du trečdalius Londono centre parduotų būstų įsigijo užsienio piliečiai.
Londonas dėl palankesnės nei daugelyje pasaulio kraštų įstatyminės bazės žingsnis po žingsnio sukūrė saugią oazę turtingiems verslininkams bei kitiems stambaus kapitalo valdytojams iš Europos ir Azijos. Į Didžiosios Britanijos sostinę pastaraisiais metais plūsta vis daugiau turtingų žmonių iš arabų šalių, Indijos, Pakistano, Kinijos. Dėl oligarchų bei kitų dideliais turtais disponuojančių Rusijos piliečių antplūdžio į Londoną pastaraisiais metais netgi atsirado naujas unikalus JK sostinę apibūdinantis terminas – „Londongradas“. Prieš metus spaudoje buvo pasirodžiusi daug dėmesio sulaukusi naujiena apie vieną stambų verslininką iš kaimyninės šalies, grynais – čia ir dabar – tiesiai iš prestižinio salono įsigijusį naujutėlaitį sportinį superautomobilį, kainavusį ne vieną šimtą tūkstančių svarų sterlingų.
Taigi didele dalimi dėl tokių aplinkybių nekilnojamojo turto rinka Londone yra specifinė ir sunkiai įtelpanti į bet kokius kituose šalies regionuose norma laikytinus bruožus bei savybes. Dėl to vis dažniau sostinėje bei šalies pietuose gyvenantys anglai, ypač pensinio amžiaus, nieko nelaukę ir tiems patiems užsieniečiams pardavę savo tobulo būsto viziją, išsiruošia į kelionę ir savo paieškas toliau tęsia saulėtoje Ispanijoje ar Italijoje.

2011 02 11 07:35
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt