penktadienis, liepos 10 d.
Vestuvių kaina svarais ir litais
tiesa.com

Šiais metais Londono lietuvių Šv. Kazimiero bažnyčioje pasiruošimo santuokai kursus lankė per 160 porų. Didžiojoje Britanijoje susituokti nusprendė tik aštuonios. Visos kitos jaunųjų tortą pjovė Lietuvos miestuose ir miesteliuose.

Agnė ir Romansas Pamedyčiai aukso žiedus sumainė šių metų rugsėjo 15-ąją. Pusantrų metų Londone gyvenanti ir dirbanti pora vestuves švęsti nusprendė Lietuvoje. Viename Kretingos restoranų jie surengė gražią šventę, kurioje dalyvavo per 50 žmonių. Galimybės tuoktis Londone pora nė nesvarstė pirmiausia dėl to, kad abiejų artimieji Lietuvoje, o tuoktis be šeimos šalia jauniesiems pasirodė neteisinga. „Jei turi šeimą, su kuria bendrauji, ir artimų draugų, reikia ir kitiems suteikti progą pasidžiaugti nauja šeima. Tai nėra tik mudviejų reikalas. Reikia ir tėvams padėkoti, ir tiems, su kuriais užaugome“, – vienas kitam antrino Agnė ir Romansas.

Agnė ir Romansas, ruošdamiesi vestuvėms šį rugsėjį, kelių svarbiausių dalykų neišskyrė. Sako, viskas svarbu – nuo aukos bažnyčiai iki papuošimų.

Didieji kainų skirtumai

Panaši bene kiekvienos besituokiančios Jungtinės Karalystės lietuvių poros situacija. Tėvai, artimieji ir didelė dalis draugų Lietuvoje, o pirkti du bilietus skrydžiams kur kas pigiau nei kelioms dešimtims svečių. Neretai už skrydžio į Lietuvą bilietus pirmyn ir atgal dviem vasarą teks sumokėti daugiau nei 250 £. Ir tai tik tuo atveju, jeigu pasirinksite pigių skrydžių bendrovę, pvz., „Ryanair“. Tiesa, į ką tik paminėtą kainą neįskaičiuoti administraciniai mokesčiai ir bagažas, kurio skrendantieji dažnai turi daug.

Tačiau noras įteisinti santykius pačių artimiausių žmonių akivaizdoje – tik viena iš priežasčių. Mat skrydžių kainos – toli gražu ne didžiausios sužadėtinių laukiančios išlaidos. Jei sumanytumėte vestuves kelti Londone ir išsinuomoti salę, užsakyti gardžią vakarienę svečiams, tektų plačiai atverti piniginę. Štai, pavyzdžiui, itin daili salė kotedže, Kew Gardens, Londone, atsieitų 3600 £ penktadienio vakarą arba 4800 £ šeštadienį. Tokioje salėje tilptų iki 80-ies žmonių (maitinimas į kainą įskaičiuotas).

Pigesnis pasirinkimas centrinėje Londono dalyje – salė Home House su 20 miegamųjų (už kuriuos, žinoma, tektų mokėti atskirai) antrajame aukšte, prie pat Bond street –2400 £ vakarui. Iš šiuo atveju svečių maitinimas būtų įskaičiuotas. Rengėjai siūlo tris pirmus, tris antrus patiekalus ir desertą. Tik išeiti į kiemą žaviai fotosesijai čia jau nepavyktų – durys tiesiai į gatvę.

Tuo tarpu Lietuvoje kainos patrauklesnės. Už 6000 Lt jau išsinuomosi restauruotą kaimo turizmo sodybą visai parai. Šalia veikiausiai bus ir dailus vandens telkinys, pora senų rąstų – fotosesijai. Maitinimas į kainą taip pat įskaičiuotas.

Brangūs formalumai

Kainuoja ir sutuoktuvių oficialioji dalis. Kaip britai sako, nėra priešpiečių už dyką. Vien paduoti pareiškimus į angliškąjį Civilinės metrikacijos skyrių (Register Office) kainuoja 67 £. Keisčiausia, kad ceremonijos metu (ji kainuoja 40 £) patalpoje leidžiama dalyvauti tik jauniesiems ir liudininkams. Kiti žmonės neįleidžiami, nebent susimokėsite 330–380 £ (savaitės viduryje apie 280 £) už pastate esančią salę. Kainos tik ceremonijai, vadinasi, ilgiausia valandai. Tokios taisyklės galioja Newham Register Office, rytiniame Londone.

Jei nuspręsite tuoktis Londone, tvarka labai panaši į lietuvišką. Patys galite pasirinkti, ar kursite ir civilinę, ir bažnytinę santuoką. Londono lietuvių Šv. Kazimiero bažnyčios klebonas kun. Petras Tverijonas sako, kad norint kurti bažnytinę santuoką reikia prieš 6 mėn. užsiregistruoti parapijoje. Tada nueiti į Civilinės metrikacijos skyrių, į tą, kuris arčiausiai jūsų gyvenamosios vietos, paduoti prašymų. Po 16 dienų gausite sertifikatą santuokai (Certificate for marriage), kurį reikės pristatyti bažnyčiai.

Sužadėtiniai, nesvarbu, ar planuojantys tuoktis Lietuvoje, ar Jungtinėje Karalystėje, turi baigti pasiruošimo santuokai kursus. Praėjusiais metais Šv. Kazimiero bažnyčioje tokių kursų kaina buvo 70 £, o juos lankiusios poros liko labai patenkintos. „Devyniasdešimt procentų porų ateina su nuostata ir prašymu: „Kunige, gal galėtume susitarti?“ Paskui, kai išgirsta paskaitas, pamato, kad jos yra vertingos ir svarbios santykiams. Per tas diskusijas poros gali pagilinti santykius, ko dažnai neturi galimybės padaryti namuose – buitis, darbai, rūpesčiai ar laisvalaikio veikla. O juk santykiai irgi yra darbas“, – sakė kun. P. Tverijonas. Kai prašymai paduoti, kursai užbaigti, tada jau laikas rūpintis vaišėmis ir muzikantais, suknelėmis ir gėlėmis...

Lietuviai gėlininkai laukia sugrįžtančių

Jolanta Navickienė prekiauja gėlėmis, daro progines puokštes Šiauliuose, Dvaro turgavietėje. Moteris savo verslą pradėjo vos prieš porą metų, todėl stengiasi patenkinti visus klientų lūkesčius, kad įsitvirtintų rinkoje. Didelė dalis Jolantos užsakymų būna būtent vestuvėms, tačiau, verslininkės teigimu, tokių užsakymų vis mažėja: „Jaunieji tuokiasi ne tik šeštadienį, bet ir kitomis savaitės dienomis, todėl ir šventė dažnai būna kukli. Daugiausia užsakymų vis dėlto turiu šeštadieniams, tačiau šis verslas labai banguotas. Vieną savaitgalį galiu ruoštis net aštuonioms tuoktuvėms, o kitą – vos vienas du užsakymai, o gali būti ir taip, kad lieku ir visai be didesnių užsakymų. Tiesa, tokia tendencija yra tik pastaraisiais metais. Anksčiau būdavo visi savaitgaliai labai darbingi, tačiau turbūt krizė privertė žmones taupyti ir čia“, – sakė gėlininkė iš Šiaulių J. Navickienė.

Anot jos, kas penktas užsisakantis puokštes vestuvių šventei – sugrįžęs iš svečios šalies. Moters teigimu, visi jaunieji stengiasi sutaupyti, tad nesvarbu, ar pora gyvena Lietuvoje, ar svetur. „Visi sugrįžta pilni svajonių, kaip atrodys šventė, kaip bus gražu, tačiau greitai pradeda skaičiuoti, kombinuoti, kaip ir ką galima pigiau įsigyti, kur sutaupyti. Štai šiauliečiams „kosmosas“ pirkti rožę už 8–10 Lt, realiausia pardavimo kaina – 6 Lt. O Vilniuje tokios pat rožės kainuoja 10–12 Lt, ir jos puikiai parduodamos. Konkrečiai vestuvėms jaunosios puokštė ir butonjerė (gėlė švarko atlape – red. past.) jaunikiui nuo 100 iki 350 Lt. Šią vasarą jaunosios puokštė vidutiniškai kainavo 100–150 Lt. Su liudininkais (puokštelė ir butonjerė) dar reikėtų pridėti 40–60 Lt, gėlės vienai porai (puokštelė ir butonjerė) – nuo 20 iki 35 Lt“, – kainas vardijo J. Navickienė.

Pasidairėme gėlių Londone. Internacionalinis gėlių tinklas „Interflora“ nuotakos puokštę iš 24 rožinių kalijų siūlo padaryti už 125 £. Už lelijas ar rožes gal ir užteks 100 £. Lygiai tokio pat stiliaus ir tokių pat gėlių puokštelė pamergei atsieis apie 80 £. Mažesnėje parduotuvėlėje gal pavyks nusiderėti ir jaunosios puokštę įsigyti už 60–70 svarų.

Suknelės paieškos

Ilgokai trunka ir nuotakos suknelės paieškos. Neretai jaunosios garderobas pareikalauja gan didelės vestuvių biudžeto dalies. Proginių rūbų nuomos salonai Vilniuje skelbia, kad nuotakos suknelių nuomos kainos svyruoja nuo 150 Lt iki kelių tūkstančių. Turbūt tikimybę išsinuomoti dėmesio vertą suknią už 150 Lt reikėtų atmesti ilgai nesvarsčius, nes vos pamačiusi, ką gali įsigyti už tokią kainą, nuotaka gali prarasti norą tuoktis...

„Tiesos“ kalbinti jaunavedžiai mušė vieną būgną – suknelę geriausia pirkti. Ir būtent čia, Didžiojoje Britanijoje. Šį rugsėjį ištekėjusi Agnė Pamedytienė savo nuotakos suknelę taip pat pirko: „Drabužius abiem pirkome čia. Pirmiausia dėl to, kad Lietuvoje nebuvo laiko rinktis ir ieškoti. Parsivežėme ir dar keletą smulkmenų, ko nebūtume spėję Lietuvoje nusipirkti, bet šiaip ir mūsų šalyje viską galima rasti, jeigu tik laiko ir noro yra.“

Ramutė Krencė, žiedus su mylimuoju Mindaugu sumainiusi šių metų balandį, suknelę įsigijo Didžiojoje Britanijoje. Tiksliau, užsisakė ją čia, bet internetu. Ramutė už šių metų modelio naują suknelę sumokėjo 100 £, Vilniuje ją sugebėjo parduoti už 700 Lt. Uždarbis neblogas – per vestuves Ramutė pasipuošė naujutėlaite suknele ir prie medaus mėnesio fondo pridėjo bene 300 Lt. „Vestuvinės suknelės vis tiek antrą kartą nedėvėsiu, o pinigėlius išleidome savo nepakartojamoms atostogoms Turkijoje“, – džiaugėsi pašnekovė.

Ramutė ir Mindaugas Krenciai vestuvėms reikalingų daiktų patraukliomis kainomis ieškojo visur – ir brangiuose salonuose, ir mugėse, ir internete.

Internetas apskritai sudaro didelę konkurenciją proginių drabužių nuomos salonams, ypač Lietuvoje. Pvz., itin populiarių ispanų dizainerių namų „La Sposa“ modelio „Damasco“ suknelės kaina Didžiosios Britanijos salonuose yra 1200 £. Už šią sumą suknelė būtų užsakyta ir atgabenta tiesiai iš dizainerio dirbtuvės, mat salonas, kuriame tikrinome kainas (Chelmsforde, Essexe), patvirtintas, turi licenciją prekiauti šio dizainerio darbais. Lietuvoje, Šiauliuose, lygiai tą pačią suknelę išsinuomoti buvo pasiūlyta už beveik 2000 Lt. Tokią pat suknelės kopiją Kinijoje jums pasiūlys pasiūti už 200 £ (siuntimo kaina įskaičiuota). Jokiu būdu tokia galimybe pasinaudoti nesiūlome, tai net ne sąžinės reikalas – tai nelegalu, ir nežinote, kokios kokybės rūbas atkeliaus. Nors nepastebėti negali – internete tokių pasiūlymų gausybė. Tik ne visais jais verta pasinaudoti.

„Tiesos“ pašnekovai taip pat įsitikinę, kad jiems pavyko sutaupyti ir gražiai atšvęsti vieną svarbiausių dienų gyvenime tik dėl to, kad ir taupė, ir leido pinigus su saiku. Ir visi mūsų kalbintieji tai darė Lietuvoje.

2012 11 22 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt