antradienis, spalio 26 d.
7 dažniausios vaistų vartojimo klaidos
Alfa.lt

Pandemijos akivaizdoje Lietuvos gyventojai yra labiau linkę užsiimti savigyda – tiek bijodami gydymo įstaigoje užsikrėsti koronavirusu, tiek galvodami, kad šiuo metu pas gydytoją patekti nėra galimybių. Vaistininkas Saulius Gečys pastebi, kad vis dažniau įvairiomis tabletėmis savijautą pagerinti bandantys žmonės daro aibę klaidų, kurios būseną gali pabloginti.

„Lietuvos gyventojai vaistus vartoja gana dažnai – maždaug kas dešimtas medikamentus nuo skausmo vartoja kartą per savaitę, o ketvirtadalis – bent kartą per mėnesį. Vis dėlto vaistais nuo skausmo piktnaudžiauti nereikėtų, nes vartojami didelėmis dozėmis ar ilgą laiką jie gali sukelti skrandžio eroziją, kraujavimą iš žarnyno ar kitų labai nemalonių pasekmių“, – sako specialistas.

Tad kokias klaidas vartodami vaistus dažniausiai daro Lietuvos gyventojai? Vaistininkas pateikia septynių dažniausių klaidų sąrašą.

1. Rizikuoja perdozuoti vartodami skirtingus preparatus su tokiomis pat medžiagomis. Pasak S. Gečio, žmonės, gydydamiesi savarankiškai, linkę įsigyti kelis panašius vaistus, kurių veikliosios medžiagos sutampa.

„Pavyzdžiui, priemonėse nuo peršalimo dažnai būna paracetamolio. Tokiais atvejais, kai maišomi keli panašūs vaistai ir tikimasi greito efekto, organizmui, o ypač inkstams ir kepenims, tenka didžiulė apkrova. Jei dar kartu pavartojama ir alkoholio, galima atsidurti net reanimacijoje. Perdozuoti galima ir kartu su vaistais vartojant daug papildų, jei ir vienuose, ir kituose yra ta pati medžiaga“, – sako specialistas.

2. Neatsižvelgia į vaistų derinimą su maistu. Vaistininkas S. Gečys pacientams pataria atkreipti dėmesį ne tik į rekomenduojamą vaistų vartojimo trukmę ir dažnumą, bet ir nurodymus, kada – prieš ar po valgio – juos reikėtų išgerti.

„Tik atsižvelgus į visas rekomendacijas vaistai bus vartojami saugiai. Nes kai kuriais atvejais su maistu išgertos tabletės gali pakenkti organizmui. Pavyzdžiui, greipfrutai keičia kepenų fermentų savybes, todėl gali išaugti daugelio kartu vartojamų vaistų koncentracija ir toksiškumas“, – tvirtina vaistininkas.

3. Savivaliauja ir nesuvartoja pilno pagal gydymą paskirtų vaistų ciklo. Vaistininkas S. Gečys pastebi – pacientai neretai skundžiasi, kad vienas ar kitas vaistas jiems nepadeda arba net pablogina savijautą. Pasiklausinėjus detaliau, paaiškėja, kad taip nutinka dėl pacientų savivalės – šie, pasijutę geriau, vaisto vartojimą nutraukia, nepaisydami gydytojų paskirto gydymo trukmės.

„Vaistus vartojant nereguliariai arba išvis nutraukus jų vartojimą nepaisant gydytojo rekomendacijų galima išderinti organizmą ir pabloginti sveikatą. Pavyzdžiui, medikamentus nuo kraujospūdžio vartojant kaip papuola galima net labiau padidinti insulto ar infarkto riziką. Šie vaistai skirti ilgalaikiam vartojimui, todėl juos privalu vartoti visą nurodytą laikotarpį – teigia specialistas. Tos pačios taisyklės galioja ir vartojant antibiotikus – savavališkai nutraukus jų gėrimą galima sulaukti labai liūdnų sveikatos pasekmių.

– Tad labai svarbu paisyti gydytojo ar vaistininko rekomendacijų, be jų žinios nemažinti vaistų dozių ir nenutraukti vartojimo. Jeigu pacientui kyla dvejonių, visada apie tai galima pasikalbėti su mediku ar farmacijos specialistu.“

4. Kaupia vaistus ir juos laiko netvarkingai. Tokiais atvejais, vaistininko teigimu, padidėja tikimybė, kad bus vartojami pasibaigusio galiojimo arba ne tam negalavimui skirti gydyti vaistai.

„Laikant vaistus netvarkingai, dažnai pasimeta jų dėžutės, informaciniai lapeliai. Neretai nutinka, kad pagyvenę žmonės, neturintys galimybės pasitikrinti informacijos internete, į vaistinę atneša turimus vaistus, juos kartu peržiūrime, ant lapelio surašome, kokie preparatai kam skirti“, – apie netipines vaistininko užduotis pasakoja vaistininkas S. Gečys.

5. Išlaidauja įsigydami kelis analogiškus vaistus. Vaistininkas pastebi, kad vyresni žmonės yra linkę įsigyti kelias analogiškų vaistų rūšis. Ši situacija ypač išryškėjo po vaistų kainyno pokyčių, kai vienus kompensuojamuosius vaistus pakeitė kiti, generiniai. Jų įsigiję žmonės kartais tik namuose pastebi, kad šie preparatai yra kitokie, nei jų vartoti anksčiau. Dalis tokių pirkėjų, nepasitikinčių nauju vaistu, vėl skuba į vaistinę ir prašo papildomai parduoti anksčiau vartotų medikamentų. Dėl to patiriama daugiau išlaidų, o vieni iš vaistų dažniausiai taip ir lieka nepanaudoti.

6. Neatsižvelgia į vaistų laikymo sąlygas. Dažnai pacientai pamiršta apie tinkamas vaistų laikymo sąlygas – daugelį preparatų rekomenduojama laikyti ne aukštesnėje nei 25 laipsnių temperatūroje, o kai kuriuos – ir tamsioje bei vėsioje vietoje. „Vaistinėlei itin netinkama vieta virš radiatoriaus arba saulės apšviestoje lentynoje“, – pabrėžia vaistininkas.

7. Vartoja pasibaigusio galiojimo vaistus. Specialistas pastebi, jei ant maisto papildų nurodomas galiojimo terminas su prierašu „geriausias iki“, tai liudija apie preparato didžiausią efektyvumą iki nurodytos datos, todėl žalos organizmui nepadarytume ir vartodami papildą praėjus tam terminui. Tačiau jokių išimčių negalima daryti pasibaigus vaisto tinkamumo laikui.

„Bent kartą į metus savo vaistinėlėje atlikite reviziją. Pasibaigusio galiojimo vaistai gali būti ne tik nebeefektyvūs, bet ir pavojingi – jais galima apsinuodyti, patirti alerginių reakcijų. Geriau juos – tiek tuos, kurių nebevartosite, tiek tuos, kurių galiojimas pasibaigęs – atneškite į vaistinę ir priduokite utilizavimui“, – vaistininkas pataria S. Gečys.

2021 03 30 13:19
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt