antradienis, birželio 15 d.
Apgamai: odos puošmena ar pavojaus signalas?
tiesa.com
Pixabay.com

Saulės vonios, nors ir malonus, bet pavojingas sveikatai vasaros užsiėmimas, ypač jeigu nesirūpinama tinkama odos apsauga. Ypatingą dėmesį „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Juodsnukytė rekomenduoja skirti apgamams, nes tinkamai nesirūpinant šie odos dariniai gali pakisti ir tapti apie odos ligas įspėjančiu ženklu.

Plokšti, iškilūs, skirtingo dydžio – bent vieną apgamą ant kūno turi daugybė pasaulio gyventojų. Nors yra žmonių, kuriems apgamai atrodo tik nekalta kūno puošmena, iš tiesų, jie gali signalizuoti apie odos ligų pavojų. Pasak J. Juodsnukytės, melanomos pradžia gali būti naujai atsiradę ar pakitę odos dariniai – apgamai.

Vaistininkė įspėja, kad reikia stebėti naujai atsiradusius apgamus, atkreipti dėmesį į jų formą. „Nepiktybiniai apgamai dažniausiai būna simetriški, tolygios pigmentacijos, lygiais, aiškiais kraštais“, – sako J. Juodsnukytė ir priduria, kad pastebėjus pokyčius, kurie kelia įtarimą, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Piktybinius apgamus pirmiausiai išduoda plika akimi matomi požymiai. J. Juodsnukytė sako, kad reikia atkreipti dėmesį į jų formą. „Piktybiniai apgamai dažniausiai būna asimetriški. Jį vizualiai padalinus į dvi dalis pastebima, kad jos yra nelygios“, – sako specialistė. Taip pat įspėjantis požymis gali būti ir nelygus, kintantis apgamo kraštas, nes tai gali reikšti, kad jis linkęs plėstis. Įprastai rekomenduojama tikrinti visu apgamus, kurie yra didesni nei 6 mm.

Vaistininkė J. Juodsnukytė taip pat atkreipia dėmesį, kad apie piktybinių ląstelių suaktyvėjimą gali įspėti ir nevienoda apgamo pigmentacija, pakitusi spalva. Ypatingą dėmesį specialistė ragina atkreipti į apgamo paraudimą ar patinimą, pastebėjus tai patariama kreiptis į gydytoją.

Pasak „Eurovaistinės“ vaistininkės, tikimybę susirgti melanoma didina saulės spinduliai, dirbtinis įdegis. Didesnė rizika susirgti yra šviesesnės odos savininkams bei tiems, kurie turi daug apgamų. J. Juodsnukytė priduria, kad įtakos gali turėti ir šeiminė istorija, ankstesni vėžiniai susirgimai, kitos paveldimos ligos ar nusilpęs imunitetas.

Vasaros priežiūra

Kaitri vasaros saulė skatina daugiau dėmesio skirti odos priežiūrai. Vis daugiau žmonių naudoja apsaugą nuo saulės ne tik keliaudami į paplūdimį, bet ir kasdien leisdami laiką gryname ore. J. Juodsnukytė akcentuoja, kad lengvabūdiškai elgtis ir pamiršti apsaugą ypač neturėtų apgamų turintys žmonės.

Pasak jos, pats patikimiausias apsaugos būdas nuo kenksmingų saulės spindulių – jų vengimas. Geriausia apgamus uždengti drabužiais, kad jų nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai. „Jei vis dėlto nusprendėte pasilepinti saulės voniomis, tuomet būtina odą tepti priemonėmis, turinčiomis 30–50 SPF ir pasistengti vengti saulės spindulių 11–15 valandomis“, – pataria vaistininkė.

Vis dėlto odos priežiūra vasarą yra lydima įvairių mitų, dėl kurių dažniausiai susidaroma neteisinga nuomonė, kaip ja reikia rūpintis. „Didžiausia klaida yra galvojimas, kad apsauga nuo saulės nėra būtina“, – sako vaistininkė. Ji akcentuoja, kad apsauga yra būtina netgi debesuotomis dienomis, nes ultravioletiniai saulės spinduliai prasiskverbia ir pro debesis.

Nors daugiausiai dėmesio apgamams skiriame saulėtu metų laiku, J. Juodsnykytė pabrėžia, kad jais rūpintis derėtų visada. Vaistininkė pataria, kad šviesesnės odos, šviesių ar raudonų plaukų žmonės, kurie turi daug apgamų, po saulės vonių sezono turėtų atidžiai patikrinti visus apgamus, įvertinti pakitimus ir pastebėjus jų – kreiptis į gydytoją.

2019 07 01 12:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt