trečiadienis, liepos 15 d.
Ar jau suvalgei pūdą druskos?
tiesa.com

Apie druską yra daug senų posakių. Vienas iš jų: „Nesuvalgęs pūdo druskos žmogaus nepažinsi“ rodo, kad druską valgome visą gyvenimą. Iš kito posakio: „Gyvenimo druska“ galime suprasti, kad be druskos gyvenimas būtų beskonis. Tiesa, druską vartojame ne tik dėl skonio – nedideli jos kiekiai žmogaus organizmui būtini.

Druskos kristalus sudaro 40 proc. natrio ir 60 proc. chloridų. Dabar mus pasiekia įvairiausia druska, tačiau nepriklausomai nuo to, kokią rinksitės, ribokite suvartojamą druskos kiekį, pataria maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas. Daugiausiai druskos randama iš anksto paruošiamuose maisto produktuose.

Druskos perteklius tiesiogiai susijęs su aukštu kraujo spaudimu, skrandžio vėžiu, gali pabloginti osteoporozės ir astmos būklę. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojama norma yra 4–5 g druskos per parą. Vaikai jos suvartoti turėtų dar mažiau. Deja, europiečiai vidutiniškai suvartoja nuo 8 iki 15 g druskos per dieną.

Kurią rinktis?

Nuo seno įprasta kasamoji akmens druska gali būti rupi ir smulkinta, tačiau jos sudėtis visada tokia pat: 97–99 proc. šios druskos sudaro natrio chloridas.

Dabar išpopuliarėjusi jūros druska. Paprastai jūros druska turi ir kitų mikroelementų: magnio, kalio, fluoro, kalcio, cinko, geležies, tačiau tarp jų gali būti ir nepageidaujamų priemaišų – gyvsidabrio, arseno, stroncio. Tiesa, visų šių medžiagų kiekiai bus labai maži, tad nepavojingi. Jūros druska gali būti baltos, rožinės, pilkos spalvos, priklausomai nuo to, kur ji išgaunama ir kokių mineralų joje yra.

Populiari ir Himalajų druska, tiesa, nepriklausomi vertintojai skelbia tyrimo išvadas, kad ši druska nė kiek ne vertingesnė už kitų rūšių druską (tik kur kas brangesnė).

Sveikiausia – joduota druska

Medikai rekomenduoja, kad maistui sveikiausia naudoti jodu papildytą druską. Jodas dalyvauja skydliaukės hormonų sintezėje, tad jo trūkumas gali lėtinti organizmo augimą ir vystymąsi, sukelti protinį atsilikimą, skatinti skydliaukės išvešėjimą ir padidėjimą. Nėščioms moterims šio mikroelemento trūkumas gali pasireikšti persileidimu, negyvo vaisiaus gimimu ar kitomis komplikacijomis.

Natūralioje akmens arba jūros druskoje jodo yra per mažai, todėl ji joduojama naudojant kalio jodidą arba kalio jodatą.

2016 08 07 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt