trečiadienis, liepos 6 d.
Ar mažamečiai vaikai turėtų dėvėti veido kaukes?
Alfa.lt
Pixabay
Vaikas su kauke

Daugelyje pasaulio šalių mažamečiai vaikai privalo dėvėti kaukes nuo COVID-19, tačiau, be apsaugos nuo viruso, ar kaukių dėvėjimas gali kelti pavojų vaikų ilgalaikiam vystymuisi? Ekspertai neranda sutarimo: vieni sako, kad gebėjimas matyti visą žmogaus veidą - svarbus vaiko raidai, kiti teigia, kad kaukės neturi itin neigiamos įtakos.

Kaip ir daugelis jo amžiaus vaikų, trejų metų Eshan Evans yra energingas ir audringas. Tačiau kai tik mokykloje tenka užsidėti veido kaukę, kažkas pasikeičia. „Atrodo, kad jis kitas vaikas, daug ramesnis ir tylesnis“, – sako jo mama Herne.

Singapūre, kur gyvena Eshan ir jo šeima, šešerių ir vyresni vaikai privalo dėvėti kaukes. Tačiau daugelis darželių ir ikimokyklinių įstaigų taip pat labai skatina jaunesniems vaikams skirtą praktiką. Tai reiškia, kad maždaug aštuonias valandas kiekvieną darbo dieną, išskyrus valgymo, gėrimo ar miego metu, Eshan nešioja vienkartinę trijų sluoksnių kaukę.

Tačiau tą akimirką, kai jį išleidžia, jis nusiplėšia kaukę, įsikiša ją į kišenę arba įkiša močiutei į rankas. Kartą, ypač blogą liepos dieną, jis metė kaukę ant žemės ir išbėgo pro mokyklos vartus.

„Jis to nekenčia, – sako jo mama, kuri leidžia sūnui nedėvėti kaukės už mokyklos ribų. – Neturiu nieko prieš kaukes, bet mes nenorime to jam primesti ir žinome, kad jam nepatogu“.

Daugelis tėvų visame pasaulyje susiduria su sprendimu, ar liepti nešioti kaukes mažamečiams vaikams ir taip padėti užkirsti kelią COVID-19 plitimui, ar leisti vaikams vystytis, bendrauti ir emociškai klestėti.

Reguliavimo požiūriu spalio pradžioje šalys daugiausia buvo suskirstytos į tris stovyklas. Singapūras ir Europos šalys, tokios kaip Prancūzija ir Italija, rekomenduoja nešioti kaukes asmenims nuo šešerių metų. Tai atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) gaires, kuriose rekomenduojama vyresniems nei šešerių metų vaikams dėvėti kaukes tam tikromis aplinkybėmis, pavyzdžiui, kai jų vietovėje yra plačiai paplitęs virusas. Kai kurie siūlo kaukes dėvėti tik tam tikromis sąlygomis, pavyzdžiui mokykloje.

Kitos reguliavimo institucijos, įskaitant Jungtinių Valstijų Ligų kontrolės ir prevencijos centrus, rekomenduoja dėvėti kaukes dvejų ir vyresniems asmenims. Yra šalių, kurios buvo panaikinusios reikalavimus klasėje dengti veidą – pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje (JK) nei vaikams, nei mokytojams mokykloje kaukių dėvėti nereikėjo.

Vienintelis visuotinai priimtas sutarimas yra tas, kad kūdikiai ir vaikai iki dvejų metų neturėtų dėvėti kaukių, nes gali uždusti.

„Vaikų kaukių dėvėjimo amžiaus riba dar nėra moksliškai apibrėžta“, – naujienų portalui BBC sakė Europos pediatrų akademijos prezidentas Adamos Hadjipanayis.

Mimi Zainal, trijų vaikų motinai, nutarimas dėl privalomo kaukių dėvėjimo neturėjo jokios įtakos; „Man labiau patinka, kai vaikai dėvi kaukes, man tai suteikia ramybės jausmą, atrodo, kad jie yra labiau apsaugoti“.

M. Zainal prisipažįsta, kad vaikai iš pradžių sunkiai dėvėjo kaukes, tačiau ji su vyru į tai pažvelgė kūrybiškai. Ji pirko įvairiausių raštų – astronautų, vienaragių ir kitų spalvingų piešinių kaukes, kad vaikai galėtų pasirinkti. Ji sako, kad per kelias savaites vaikai priprato prie savo kaukių.

Kai kurie teigia, kad net ir linksmiausias raštas negali pakeisti vienos esminės kaukių problemos: jos paslepia pusę veido, todėl gali būti sunkiau atpažinti žmogaus nuotaiką ir emocijas.

Ekspertų nuomonė išsiskiria

Vaikai pradeda atpažinti pagrindines emocijas – laimę, liūdesį, baimę, pyktį ir t. t. jau nuo 10 mėnesių amžiaus, o vystymosi pikas pasiekia apie penkerius ar šešerius metus, sako Toronto universiteto raidos psichologas Kang Lee.

Pasak psichologo, gebėjimas matyti visą žmogaus veidą yra pagrindinė tokio vystymosi dalis, o kaukių dėvėjimas gali trukdyti šiam procesui.

Kiti ekspertai į tai žvelgia skeptiškiau. „Veidai nebūtinai yra vienintelis ar svarbiausias ženklas, rodantis kažkieno emocijas“, – tikina Ashley Ruba, Viskonsino-Madisono universiteto Vaikų emocijų laboratorijos tyrėja. Jos požiūriu, yra ir kitų gyvybiškai svarbių signalų, pavyzdžiui balso tonas, kūno laikysena ir bendra socialinė padėtis.

2012 m. atliktas tyrimas parodė, kad jaunesni nei devynerių metų vaikai gali tiksliai nustatyti veidų, į kuriuos žiūri, emocijas, net jei nemato burnos. Praėjusiais metais atlikto eksperimento metu A. Ruba su kolega išsiaiškino, kad nors kaukės šiek tiek pablogino vaikų gebėjimą atpažinti liūdesį, pyktį ir baimę, o efektas su akiniais nuo saulės buvo toks pat.

„Tai dar vienas įrodymas, leidžiantis manyti, kad kaukės visgi neturi tokios neigiamos įtakos vaikų emocinei raidai“, – aiškina ji. – Galų gale, juk žmonės paprastai nesijaudina dėl akinių nuo saulės nešiojimo šalia vaikų.“

Honkongo mokslo ir technologijų universiteto raidos psichologė Eva Chen atkreipia dėmesį, kad bet kuriuo atveju žmonės visą laiką nenešioja kaukių ar akinių nuo saulės: „Taigi iš vaikų nėra 100 proc. atimta informacija“. Psichologė priduria, kad tokiose vietose kaip Kinija, Pietų Korėja ir Japonija, kur kaukių dėvėjimas buvo įprastas dar prieš prasidedant pandemijai, vaikai vystėsi normaliai.

Viena potencialiai didesnį susirūpinimą kelianti sritis gali būti kaukių įtaka vaikų kalbos raidai. Šiuo atveju ekspertų nuomonės taip pat šiek tiek skiriasi, tačiau jie sutaria dėl vieno dalyko – tėvai gali daug padaryti, kad pašalintų bet kokias kylančias problemas.

„Vaikai mokosi stebėdami“, – BBC teigė Lynette Teo, Singapūro Ngee Ann politechnikos mokykloje mokanti vaikystės kalbos ir raštingumo ugdymo. – Jie žiūri į burnos judėjimą ir mato, kaip juda lūpos ir liežuvis. Liežuvio padėtis yra ypatingai svarbi.“

K. Lee priduria, kad tėvai per daug sunerimti neturėtų: „Vaikai labai prisitaiko prie aplinkos. Jei vienas kanalas bus užblokuotas, jie suras kitą.“ Siekdamas padėti vaikams suprasti, jis siūlo mokytojams ir tėvams patobulinti savo kalbą, laikyseną, kūno judesius ir gestus kalbant su jais.

Tenesio Vanderbilto universiteto klausos ir kalbos mokslų profesorius Stephen Camarata tvirtina, kad specialiųjų poreikių turinčių vaikų situacija yra kiek kitokia: „Vaikai, turintys negalią, ypač praradę klausą, naudoja veido bruožus, kad užpildytų informaciją, kurios jie negirdi. Jiems tikrai reikia tos vaizdinės informacijos, kad suprastų, ką jūs sakote. Užsidėję kaukes jie tiesiog negauna prieigos prie tų užuominų.“

Jis taip pat galvoja, kad kaukės gali apsunkinti mažų vaikų naujų žodžių mokymąsi: „Trumpuoju laikotarpiu, kalbant apie naujų žodžių ir žodyno suvokimą, kaukės turės silpninantį poveikį“.

Vaikų raidos psichologė E. Chen laikosi panašios nuomonės: „Vaikai stebėtinai lengvai aklimatizuojasi“. Jei tėvai nerimauja, ji siūlo geriausią sprendimą – kuo daugiau laiko praleisti su savo vaikais.

„Yra daugybė tyrimų, įrodančių, kad svarbu, jog vaikas jaustųsi saugiai, kad tėvai jų klausytųsi ir atspindėtų jiems savo emocijas, – BBC pasakojo ji. – Sukurti šiltas šeimos akimirkas gali būti geriausias būdas atlaikyti pandemijos sukeltų taisyklių ir trikdžių perversmą.“

2022 01 01 13:55
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt