šeštadienis, gruodžio 5 d.
Ar neturi priklausomybės nuo mobiliojo telefono?
tiesa.com

Mobilusis telefonas šiandien – ir suaugusiųjų, ir vaikų kasdienis palydovas. Jis tapo bene pagrindine bendravimo priemone. Vis dėlto vaikų ir jaunimo sveikatos specialistė Renata Kuodienė įspėja, kad reikėtų įpratinti vaikus nuo mažens juo naudotis saugiai, juo labiau kad mobiliojo ryšio spinduliuotės kenksmingumas žmogaus sveikatai dar iki galo nėra išaiškintas, nors pasaulyje kiekvienais metais vykdomi įvairūs tyrimai.

Mokslininkų teigimu, mobiliųjų telefonų poveikis vaikų sveikatai yra didesnis nei suaugusiems, nes jų galva mažesnė (mažesnis spinduliuotės veikiamas plotas) ir jų organizme daugiau vandens (vandenį šios bangos veikia stipriau).

Jautriausia visuomenės grupe vaikai laikomi ne tik dėl galimo elektromagnetinių bangų poveikio, bet dar daugiau – dėl jų priklausomybės nuo mobiliųjų telefonų. Jauno mokyklinio amžiaus vaikams šis sindromas pasireiškia nuolatiniu kaprizingumu, o vyresniems vaikams – emocijų nevaldymu ir sparčia bei dažna nuotaikų kaita.

Be to, vaikams sunkiau sutelkti dėmesį, o tai lemia prastesnius mokslo rezultatus. Vėliau atsiranda nemiga, miegas tampa neramus, atsibudus ryte gali pykinti, dažnai skauda galvą. Lietuvoje nėra nustatyta, nuo kada mažamečiui vaikui galima naudotis mobiliaisiais telefonais, bet visose šalyse tėveliai turėtų gerai apsvarstyti, ar šis prietaisas bus labiau naudingas nei žalingas.

Mobiliųjų telefonų atsisakyti būtų sunku, tačiau jeigu įprasime jais saugiai naudotis, galėsime žalą sumažinti iki minimumo.

Nedėkite telefono prie ausies, kol kitas žmogus atsiliepia, nes radiacija yra žymiai didesnė sujungimo procese.

Kalbėdami mobiliuoju telefonu, patį telefoną laikykite prie kairės ausies, kadangi naudojant dešinę, pasirodo, yra tiesiogiai veikiamos smegenys.

Geriausia kalbėti įjungus mikrofoną ir laikant telefoną kuo toliau nuo kūno.

Stenkitės, kad pokalbiai būtų kuo trumpesni; medikai rekomenduoja nekalbėti telefonu ilgiau nei 10 min. bei didinti tarpus tarp pokalbių; jei pokalbis truks ilgiau, geriau naudoti laisvų rankų įrangą.

Nesinešiokite mobiliojo telefono tiesiogiai prie kūno, nekabinkite ant kaklo; geriausia įsidėti jį į rankinę ar bent laikyti dėkle.

Stenkitės kalbėti ten, kur geras ryšys, tada spinduliuotė bus žymiai mažesnė.

Žmonėms kurie turi ar dėvi metalinius daiktus, telefonų naudojimas labiau kenkia.

Nerekomenduojama mobiliaisiais telefonais naudotis tiems, kurie turi dirbtinius klausos aparatus, širdies vožtuvus.

Kai mobilusis telefonas nereikalingas, geriausia jį išjungti (pavyzdžiui, per pamokas, miegant).

Nesinaudokite telefonais važiuodami dviračiu, motoroleriu, mašina bei kitomis transporto priemonėmis, esant būtinybei, naudokitės laisvų rankų įranga.

Miegodami nelaikykite mobiliųjų telefonų šalia ar po pagalve.

Vietoj skambinimo funkcijos naudokite trumpųjų žinučių siuntimo funkciją.

Griaudžiant perkūnijai ir žaibuojant telefoną geriau išjungti.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai kreipiasi į tėvus ir prašo jų daugiau dėmesio skirti vaiko švietimui, kaip saugiai naudotis mobiliuoju telefonu. Vaikams būtina paaiškinti, kodėl reikia saugiai jais naudotis, ir patiems rodyti pavyzdį.

2015 10 03 12:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt