antradienis, liepos 7 d.
Ar norite ilgiau išsaugoti sveikatą?
tiesa.com

Reguliariai mankštintis turėtų ne tik jauni ar vidutinio amžiaus žmonės, bet ir senjorai, – įsitikinusi gydytoja reumatologė Jūratė Eidžiūnienė. Pasak jos, didėjantis fizinis pasyvumas lemia ne tik širdies ir kraujagyslių ligas ar nutukimą, bet ir sąnarių problemas. Statistika rodo, kad ypač daug vyresnio amžiaus žmonių susiduria su sąnarių skausmais.

Europos Komisijos duomenimis, net 46 proc. lietuvių nesportuoja ir nesimankština. Mažiausiai fiziškai aktyvia veikla užsiima 45–74 m. amžiaus grupės moterys. Lietuvos senjorai, palyginti su kitomis Europos valstybėmis, juda per mažai, rečiau mankštinasi, todėl ir dažniau kenčia nuo osteoartrito. Tokių yra net 30 proc. vyresnių nei 65 m. amžiaus žmonių, o maždaug kas antras 80-metis susiduria su įvairiomis sąnarių problemomis. Dėl vis dažnėjančio sėdimo darbo, netaisyklingos mitybos, avalynės bei kitų niuansų, tikėtina, osteoartrito atvejų ateityje tik daugės.

Be abejo, susirūpinti savo sveikata turėtų ne tik pagyvenę žmonės, bet ir jaunimas, nes jų judėjimo problemos gali laukti ateityje.

5 patarimai, padėsiantys senjorams palaikyti fizinį aktyvumą:

1. Kasdienė mankšta. Kasdien lengvo ar vidutinio sudėtingumo mankštai arba kitai aktyviai veiklai namuose ir lauke reikėtų skirti bent 20 minučių. Tai gali būti bet kokia priimtina veikla: aerobikos treniruotė, dviračio mynimas ar bent jau pasivaikščiojimas.

2. Aktyvus poilsis. Šiltuoju metų laiku patariama kuo daugiau laiko praleisti lauke – dirbti darže ar sode, grybauti, uogauti, iškylauti su šeima. Žiemą pasivaikščiojimų gryname ore taip pat nereikėtų pamiršti, tačiau galima daugiau laiko praleisti namuose besitvarkant, mankštinantis ar užsiimant kita aktyvia veikla. Socialiai aktyviems ir mėgstantiems bendrus užsiėmimus senjorams rekomenduojamos įvairios veiklos, pavyzdžiui, šokių ir dainų ansambliai, chorai, sodininkų būreliai.

3. Koordinaciją stiprinantys pratimai. Sunkiau judantiems žmonėms patariama treniruoti pusiausvyrą bei judesių koordinaciją – tai ne tik palengvins skausmą, bet ir sumažins kritimo ir kaulų lūžių galimybę. Sunkiau judantiems kojų raumenis reikėtų mankštinti bent 2–3 kartus per savaitę.

4. Aktyvios pertraukėlės. Ilgiau užsisėdėjus vienoje vietoje – skaitant, žiūrint televizorių, mezgant – kas 30–40 min. reikėtų padaryti trumpą pertrauką. Tai gali būti įvairi veikla – trumpas pasivaikščiojimas po namus ar lauke, indų plovimas, kita veikla, atliekama stovint ar vaikštant.

5. Energijos kėlimas ir palaikymas. Dažnai pagyvenę žmonės nenori užsiimti aktyvia veikla dėl to, kad jiems trūksta energijos. Tiems, kuriems nerekomenduojama gerti kavos, pakelti tonusą galima pasirinkus baltymų, angliavandenių ir skaidulų turintį maistą bei geriant daug vandens. Energijos gali suteikti ir meditacija, kvėpavimo pratimai, mėgstamos muzikos klausymasis. Energingi žmonės lengviau palaiko fizinį aktyvumą, yra linkę lėčiau pavargti.

Gydytojai reumatologai atkreipia dėmesį, kad fizinio aktyvumo palaikymas ne tik gali padėti išvengti sąnarių ligų, bet ir atstatyti jėgas po sąnario keitimo operacijos. Senjorai, nusprendę išmėginti įvairius pagalbinius gelius sąnariams, turėtų rinktis tokius, kurių sudėtyje yra nanostruktūrų – mikrokapsulių, sudarytų iš natūralių žmogaus organizme esančių molekulių, vadinamų fosfolipidais. Veiksmingomis laikomos tos priemonės, kurios užpildo sinovinį skystį ir apsaugo sąnarį nuo skausmingos ir judėjimą varžančios trinties.

J. Eidžiūnienė primena, kad pagyvenusiems žmonėms, kuriuos dažnai kamuoja ne tik sąnarių, bet ir kitos lėtinės ligos, pavyzdžiui, širdies ar kraujagyslių sutrikimai, prieš imantis fizinės veiklos ar ieškant judėjimą bei skausmą palengvinančių priemonių reikėtų pasitarti su gydytoju.

2015 08 09 07:55
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt