antradienis, liepos 7 d.
Ar reikia vaiką versti valgyti?
tiesa.com

Pasitaiko, kad maži vaikai nuolat atsisakinėja valgyti net ir skaniai paruoštą maistą. Tėvai griebiasi už galvų – gal vaikas susirgo, kad neteko apetito? Be abejo, nerimas nėra visai be pagrindo, nes tai gali būti ir ligos ar negalavimo signalas. Tačiau dažnai situacija susitvarko ir be medikų pagalbos, jei tik tėvai nustato griežtas vaikų mitybos taisykles ir jų laikosi. Taigi, jei jūsų vaikas neteko apetito, išmėginkite štai tokią dienotvarkę:

 • Maitinkite mažylį visada tuo pačiu metu.

• Sekite, kad prie stalo jis sėstų gerai nusiteikęs, nepavargęs, nesuirzęs.

• Jei vaikas žaidžia lauke, 20–30 min. prieš valgį reikia grįžti į namus, o ir tuo atveju, jei jis labai atsidėjęs žaidžia kambaryje, būtina pamažu jį atitraukti nuo įdomių žaidimų.

• Ruošiantis valgyti reikia kalbėtis su vaiku apie pasiruošimo procesą, priminti, kad nusiplautų rankas (mažesniems ir padėti tai padaryti), aptarti, kokį skanų maistą jis netrukus valgys ir pan.

• Nuo dvejų su puse metų vaiką jau reikia aktyviai įtraukti į pasiruošimą valgymui: tegul jis mokosi padengti stalą, pagal galimybes prisidėti prie maisto paruošimo, pavalgęs – nurinkti indus ir t. t.

• Tarp valgymų neduoti nevalgiam vaikui saldainių, bandelių, vaflių ir pan., nes visi saldūs ir miltiniai produktai mažina alkio jausmą. Toks maistas skirtas desertui.

• Valgant ant stalo vienu metu turi būti tik vienas patiekalas, kad maisto gausa neblaškytų vaiko dėmesio.

• Maistas turi būti skanus, ne karštas ir ne per šaltas, patraukliai pateiktas lėkštėje.

• Vaiko negalima maitinti per prievartą ar sumaitinti maisto apgaule.

• Valgančio (nenoriai valgančio ar atsisakančio valgyti) vaiko negalima barti, negalima nukreipti jo dėmesio nuo valgymo įvairiais pasakojimais ir žaidimais.

Kodėl sumažėja apetitas?

Vaikas gali tapti nevalgus, jei per mažai juda ar beveik nebūna gryname ore, o ilgai žaidžia karštame, tvankiame kambaryje.

Blogesnį apetitą gali turėti nervingi, įtaigūs vaikai, nes jiems ilgai išlieka atmintyje atsitiktiniai nemalonūs įspūdžiai, susiję su maitinimu.

Apetitas visada sumažėja pirmosiomis gripo ar peršalimo ligų dienomis, ir negerai daro tėvai, kurie įvairiausiais būdais mėgina maitinti sergantį vaiką. Šiuo atveju nevalgymas yra natūrali apsauginė organizmo reakcija. Jei sergantis ir per prievartą maitinamas vaikas maistą išvėmė, tai ir pasveikęs valgys nenoriai. O sveikstant apetitas atsiranda savaime.

Kai kurie tėvai stengiasi įvairiomis priemonėmis (pasakojimais, žaidimais) nukreipti dėmesį nuo valgymo ir vaiką pamaitinti tarsi apgaule. Taip daryti neverta, nes tokiu atveju vaikas valgydamas nejaučia jokio valgymo malonumo, maistas blogiau virškinamas ir pasisavinamas. Jei mažylis kategoriškai atsisako valgyti, verčiau praleisti vieną ar du maitinimus, vien pagirdyti jį arbata ar pienu.

Tačiau jei vaikas blogai valgo ir išbandžius visas šias priemones, reikia nenumoti ranka ir pasikonsultuoti su gydytoju.

2014 06 22 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt