trečiadienis, balandžio 21 d.
Ar vitaminai gali iš tiesų padėti lengviau išgyti nuo COVID-19?
Alfa.lt

Daugėja mokslinių tyrimų, bandančių nustatyti ar vitaminai ir mikroelementai padeda sergantiems koronavirusu. Kol kas, vitaminas D panašus į tinkamą priemonę sušvelninti COVID-19 simtomus. Tačiau kiek tame yra tiesos?

Visi kuo puikiausiai žinome, kad galima ginčytis beveik dėl visko. Tačiau vienas dalykas yra nenuginčijamas – mikrolementai, tokie kaip vitaminai ar mineralai, yra būtini gerai veikiančiai imuninei sistemai.

Būtent dėl šios priežasties, portalo DW teigimu, viso pasaulio mokslininkai tiria pavienius mikroelementus, siekiant išsiaiškinti kurie jų padėtų sušvelninti COVID-19 simptomus ir apsaugotų nuo tragiškų pasėkmių ar net mirties.

Tarp didžiausią mokslininkų susidomėjimą sukėlusių mikroelementų – vitaminas D. Kai kurios mokslinės studijos tikrai atrodo daug žadančios, kaip, pavyzdžiui, Ispanijos pneumologės Martos Castillo.

„Tai yra vienas iš tų darbų, kurie yra nuolatos minimi įrodant vitamino D veiksmingumą“, – teigė farmakologas ir Vokitietijos Liubeko mieste esančio mitybinės medicinos instituto profesorius Martinas Smollichas.

Pats M. Smollichas irgi tyrinėja mikroelementų poveikį organizmui. Tačiau mokslininkas į galimą vitaminų poveikį žiūri kiek skeptiškiau ir bando pateikti kiek platesnį vaizdą į galimą mikroelementų santykį su pandemiją sukėlusiu virusu. 

„Akivaizdūs“ įrodymai

Iš pirmo žvilgsnio, M. Castillo tyrimas iš tiesų suteikia kažkiek optimizmo: iš 50 COVID-19 pacientų, kuriems buvo duota vitamino D, tik vienas atsidūrė intensyvios terapijos skyriuje, o kontrolinėje grupėje, kurioje nebuvo duota šio mikroelemento, net 50 proc. asmenų prireikė intensyvaus gydymo.

„Su tokiais tyrimais yra svarbu pirmiausia pažiūrėti kaip buvo sudarytos abi žmonių grupės“, – teigė M. Smollichas. Pasak jo, geriausiai patikrinti vitamino D poveikį sergančiam žmogui, reikia suformuoti kuo panašesnes savo sudėtimi grupes.

Problematiška metodologija

Būtent ties tyrime pasitelktomis žmonių grupėmis ir slypi problema. Tyrime nurodomi kai kurie rizikos faktoriai ir kiek žmonių turi šalutinių ligų, pavyzdžiui, kaip 2 tipo diabetas.

„Tik 6 proc. pirmojoje grupėje buvusių asmenų, gavusių vitamino D, buvo diabetikai, o gavusiųjų placebą asmenų grupėje tokių žmonių buvo net 19 proc.“, – teigė mokslininkas.

Dar sudėtingesnė situacija tyrime yra ir su aukštą kraujospūdį turinčiais asmenimis: 57 proc. tyrimo dalyvių, negavusių vitamino D, turėjo šį sutrikimą, o kitoje grupėje tokių asmenų tebuvo 24 proc.

„Gaunasi, kad negavusi vitamino D grupė turėjo labiau ligotus žmonės“, – apibendrina farmakologas.

„Dėl COVID-19 mes žinome, kad tiek diabetas, tiek aukštas kraujospūdis yra rizikos faktoriai, galintys sukelti sunkesnę ligos formą, - pridūrė M. Smollichas. – Todėl nereikia stebėtis, kad vitamino D negavusiems pacientams dažniau prireikė intensyvios priežiūros.“

Su tokia neaiškia metodologija parengtas tyrimas negali atsakyti ar kontrolinėje grupėje buvę asmenys sunkesne koronaviruso forma dažniau atsidurdavo intensyvioje terapijoje dėl vitamino D trūkumo ar dėl turimų papildomų sutrikimų.

Ne vienas kitas tyrimas kol kas nerado jokių įrodymų, kad vitaminas D turi kokį reikšmingą poveikį koronaviruso smarkumui. 

Tačiau...

2 tipo diabetas, nutukimas ir aukštas kraujospūdis turi bendrų bruožų – jie yra ne tik rizikos faktoriai sunkesneiai COVID-19 formai, bet ir su mytyba susijusios ligos.

Todėl būtų klaidinga manyti, kad taisyklinga mityba ir reikiamų mikroelementų vartojimas nevaidina jokio vaidmens koronaviruso pandemijos fone. Gal net atvirkščiai.

„Maistingosios medžiagos yra ypatingai svarbios imuninei sistemai“, – teigė Gyseno universiteto mitybos ir imuninės sistemos profesorė Anika Wagner.

Maistingųjų medžiagų trūkumas susilpnina įvairius organizmo gynybos mechanizmus, todėl kenksmingoms bakterijoms ir virusams tampa lengviau pridaryti daugiau žalos. 

Ar maisto papildai yra būtini?

Be svarstymų kiek svarbūs mikroelementai yra ligų prevencijai, nuolatiniai ginčai kyla ir dėl klausimo ar imuninė sistema yra tinkamai aprūpinama reikiamomis medžiagomis tik iš maisto, ar visgi yra reikalingi įvairūs papildai.

Paprasčiausias atsakymas būtų – priklauso nuo atvejo. Iš principo dietologai rekomenduoja visas reikiamas naudingąsias medžiagas gauti kartu su maistu. Tačiau augantis nutukusių žmonių skaičius rodo, kad per daug žmonių nesugeba maitintis sveikai ir gauti reikiamo naudingų mikroelementų kiekio.

„Dažnai nutukę žmonės suvartoja daugiau didelį energijos tankį turinčio maisto, kuris turi labai mažai mikroelementų“, – tvirtino A. Wagner, išskirdama daug cukraus turinčius gėrimus, pusgaminius ir saldumynus.

„Galiausiai nutukusiems žmonėms gali išsivystyti diabetas ar aukštas spaudimas“, – pridūrė ekspertė.

Vitaminų ir naudingų elementų trūkumas susilpnina imuninę sistemą, o buvimas nutukusiam ir turinčiam diabetą ar aukštą kraujo spaudimą gali kuo puikiausiai nutiesti kelią iki COVID-19 komplikacijų.

Ir čia vėl į dėmesio centrą išeina vitaminas D. Šio vitamino trūkumas pasireiškia „dažniau tiems žmonėms, kurie turi ligų ar sąlygų, kurios pačios iš savęs sukelia didesnę COVID-19 riziką: vyresnis amžius, nutukimas ar 2 tipo diabetas“.

Ir šis uždaras ratas yra nei naujas, nei niekam nežinomas.

„Daugelis esančių sveikatos sutrikimų, turinčių reikšmingą įtaką ir koronavirusinei infekcijai, gali būti išvengti su tinkamomis prevencinėmis priemonėmis“, – dar gegužę rašė Vokietijos diabeto draugija.

Senesniems ir chroniškas ligas turintiems asmenims reikia daugiau naudingų medžiagų

Dar viena žmonių grupė, kuri gali gauti naudos iš maistingų medžiagų prioretizavimo – vyresnio amžiaus asmenys.

„Mes žinome, kad su amžiumi imuninė sistema nebefunkcionuoja taip gerai, o ir galimybės organizmui gamintis vitaminą D pačiam mažėja“, – teigė A. Wagner. Būtent tokiais atvejais reiktų apsvarstyti maisto papildų vartojimą.

Su tokiomis išvadomis sutinka ir daugelio šalių valstybinės institucijos, kurios vyresniems asmenims ir chroniškas ligas turintiems asmenims rekomenduoja papildomai vartoti šį vitaminą. 

2020 11 30 08:24
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt