pirmadienis, gegužės 17 d.
Ar yra rizikinga pasigauti koronavirusą nuo maisto pakuočių?
Alfa.lt

Visai neseniai Kinijoje ir kai kuriose Pietų Amerikos valstybėse ant maisto pakuočių buvo aptikti koronaviruso pėdsakai, praneša portalas BBC.

Šie atvejai vėl uždavė klausimą ar koronavirusuas gali būti perduodamas per maisto pakuotes.

Kokia tikimybė?

Teoriškai, pasigauti COVID-19 nuo maisto pakuočių yra įmanoma.

Laboratorijose atlikti tyrimai nustatė, kad virusas geba išgyventi daugelį valandų, jei ne dienų, ant kai kurių pakuočių paviršių – labiausiai ant kartono ir daugelio rūšių platiko.

Situacija pablogina ir tai, kad virusas geriau išsilaiko žemesnėse temperatūrose, o būtent tokiomis sąlygomis maistas ir būna gabenamas.

Tačiau kai kurie mokslininkai suabejojo ar šie rezultatai įmanomi už laboratorijų ribų.

Leičesterio universiteto virologijos tyrimų ekspertas dr. Julianas Tangas teigė, kad sąlygos išoriniame pasaulyje yra nepastovios ir drastiškai kinta, tai reiškia, jog virusas neturėtų išgyventi labai ilgai.

Tuo tarpu, Rutgerso universiteto mikrobiologijos profesorius Emanuelis Goldmanas atkreipė dėmesį, kad laboratorijose tyrimams buvo naudojami mėginiai, kuriuose kartais būdavo net iki 10 mln. virusinių dalelių, nors natūraliai, pavyzdžiui, čiaudulio viename lašelyje tų virusinių dalelių yra vos apie 100.

„Mano nuomone, šansas užsikrėsti per įvairius paviršius yra labai mažas, ir tik tai tokiais atvejais, kai užsikrėtęs asmuo apkosėja ar apčiaudo paviršių, o kažkas kitas paliečia tą paviršių vos ne iškart (per 1-2 valandas“, – rašė E. Goldmanas.

Kaip virusas gali būti perduodamas?

Baimė dėl perdavimo yra labiausiai siejama su prielaida, kad maisto pakavimo įmonėse dirbantys asmenys gali priliesti užterštas pakuotes, o tada liesti savo akis, nosį ir burną.

Tačiau mokslininkai abejoja, kad tai galėtų būti esminis daugumos COVID-19 atvejų perdavimo būdas. Kaip tik, labiausiai paplitęs įsitikinimas, jog virusas perduodamas nuo asmeninio kontakto:

Tarp žmonių, kurie yra šalia vienas kito (arčiau nei 2 m atstumu)

Per susirgusiojo oru pasklindančias išskyras kosėjant, čiaudėjant ar kalbant

Kai užsikrėtusiojo oru perduodamas išskyras, kurios patenka kitiems į burnas, nosis ar kitokiais būdais įkvėpiant į plaučius.

Kaip išlikti sveikiems?

Pasaulio sveikatos organizacija tvirtina, kad „kol kas nėra patvirtintas nei vienas COVID-19 atvejis per maistą ar maisto pakuotes“. Tačiau organizacija vistiek pateikia galimas apsaugos priemones siekiant išvengti galimo užsikrėtimo.

Teigiama, kad nėra reikalo dezinfekuoti maisto pakuočių, tačiau „rankos po maisto pakuočių lietimo ir prieš valgymą turi būti tinkamai nuplautos“.

Jeigu ketinama apsipirkti maisto prekių, siūloma dezinfekuoti rankas prieš einant į parduotuvę, ir kruopščiai nusiplauti rankas po apsilankymo, taip namie į reikiamas vietas sudėjus nusipirktus produktus. Užsisakant maistą į namus, rankas plautis rekomenduojama po siuntinio priėmimo. Kai kurie ekspertai rekomenduoja plastikinius maišelius naudoti tik vieną kartą.  

2020 08 21 18:33
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt