šeštadienis, rugpjūčio 8 d.
Baltoji mirtis – druska
tiesa.com

Ne, šįkart negvildensime išdavystės skausmų ar sielvarto ašarų temos – paprasčiausiai pakalbėsime apie druską. Tiesa, jei jos vartojate per daug, sūrias ašaras gali tekti lieti dėl sveikatos sutrikimų...

Prieš atsirandant šaldytuvams druska buvo pagrindinė maisto konservavimo priemonė, bet dabar mes turime kur kas daugiau pasirinkimo galimybių. Tik ar protingiau renkamės?

Taigi, kas yra druska? Tai natrio chloridas (NaCl), kur Na sudaro 40 proc., o Cl – 60 proc.

Natris organizmui yra labai svarbus, nes jam tenka pagrindinis vaidmuo palaikant skysčių balansą organizme. Jis reikalingas rūgščių ir šarmų pusiausvyrai, būtinas raumenų ir nervų veiklai. Natrio kiekis daugiausia reguliuojamas inkstuose, jį išskiriant su šlapimu.

Mažų natrio kiekių natūraliai jau yra neapdorotuose produktuose, BET jis (druskos pavidalu) taip pat papildomai vartojamas maistą apdorojant, verdant, valgant. Normaliai organizmui funkcionuoti pakanka 1,5 g druskos per dieną. Deja, tyrimais nustatyta, kad dauguma iš mūsų druskos suvartojame apie 9–12 g per dieną.

Suaugusiesiems rekomenduojama neviršyti 5 g Na Cl (druskos) kiekio per dieną. Neapsigaukite skaitydami maisto etiketes: jei etiketėje nurodomas ne NaCl (druskos) kiekis, bet tik Na kiekis, tai žinokite, kad Na per dieną tegalima sunaudoti 2 g, o jei norite apsiskaičiuoti druskos kiekį, vadovaukitės šia schema: Na kiekis × 2,5 = druskos kiekis.

Druskos mes patys dedame į maistą tam, kad pagerintume savo maisto skonį ir išvaizdą, o maisto ir gėrimų pardavėjai – dar ir tam, kad padidintų troškulį, siekdami parduoti daugiau gėrimų, bei padidintų produkto masę. Bet per didelis druskos kiekis kenkia sveikatai ir pirmučiausia – didina kraujo spaudimą.

Druska ir... mirtis

Aukštas kraujospūdis yra pirmutinis mirties rizikos veiksnys visame pasaulyje. Kaip jis atsiranda? Kai dėl druskos susilaiko skysčiai, didėja kraujo plazmos tūris, kraujagyslės susitraukia, inkstai stengiasi išskirti susikaupusį natrį ir tai daro padidindami kraujo spaudimą

Aukštas kraujo spaudimas yra vienas svarbiausių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, lemiantis beveik du trečdalius visų insultų ir pusę visų išeminės širdies ligos atvejų. Be to, jis yra vienas pagrindinių demencijos, lėtinių inkstų ligų ir širdies nepakankamumo rizikos veiksnių.

Rekomendacijos kraujospūdžiui mažinti: druskos suvartojimą apribokite iki 5 g per dieną; reguliuokite alkoholio suvartojimą, apribokite iki 20–30 g per dieną vyrams, 10–20 g per dieną moterims; pdidinkite daržovių, vaisių, neriebių pieno produktų vartojimą‘ rekomenduotinas Kūno masės indeksas (KMI) – 25 kg/m2 .

Kaip neskausmingai sumažinti druskos vartojimą?

Sakysite, maistas be druskos neskanus? NETIESA! Sūraus skonio receptorių skaičius priklauso nuo druskos kiekio maiste. 15 proc. druskos kiekio pasikeitimo žmogus nejaučia. Mažinant druskos kiekį per 3 mėn. susiformuoja naujas druskos jautimo „slenkstis“ , taigi per 6 mėn. galima net trečdaliu sumažinti suvartojamos druskos kiekį, visiškai to nepajaučiant!

Rekomendacijos

1.Visuomet skaitykite supakuoto maisto etiketes, nes dažniausiai toks maistas viršija visas leistinas druskos normas.

2. Rinkitės šviežią, šaldytą ar konservuotą maistą, kuriame nėra druskos.

3. Venkite rūkytų mėsos ir žuvies gaminių.

4. Rinkitės nesūdytus riešutus ar sėklas.

5. Gaminkite maistą naudodami sausas pupeles, žirnius ar lęšius, nes esantys skardinėse dažniausiai turi druskos.

6. Ribokite sūrius užkandžius, kuriuos valgote, tokius kaip traškučiai, sūdyti riešutai.

7. Naudokite prieskonius (žoleles).

8. Rinkitės neriebius pieno produktus, mažiau druskos turinčius ir ne tokius riebius sūrio produktus, taip pat liesą jogurtą.

2015 04 25 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt