ketvirtadienis, liepos 7 d.
Bepiločiai dronai gelbėja žmonių gyvybes
Alfa.lt
Pixabay
Dronas

Autonominis dronas padėjo išgelbėti 71 metų vyro, kuriam sustojo širdis, gyvybę. Bepilotis orlaivis pristatė defibriliatorių gydytojui, kuris padėjo vyrui, kuris patyrė staigų skausmą kasdamas sniegą prie savo namo Trolhatane, Švedijoje – skelbia „BBC“.

Vyras, kuris nenorėjo būti įvardytas, „BBC“ sakė, kad buvo „fantastiška“, kad dronas atvyko taip greitai. Droną gaminanti įmonė teigia, kad defibriliacija gali prasidėti prieš atvykstant greitosios pagalbos automobiliui.

„Everdrone“ tikina, kad nuo pavojaus signalo gavimo prireikė kiek daugiau nei trijų minučių, kol buvo pristatytas automatinis išorinis defibriliatorius.

Pacientas „BBC“ minėjo, kad neprisimena, kas įvyko tą dieną gruodžio pradžioje. Jis valė storą sniegą nuo važiuojamosios kelio dalies, bet kai sustojo širdis. „Viskas pajuodo“, – pasakojo jis. Visą situaciją pacientas sužinojo iš savo žmonos.

Tuo metu pro šalį važiavęs daktaras Mustafa Ali atskubėjo padėti ir pasakė „Everdrone“: „Buvau pakeliui į darbą vietinėje ligoninėje, kai pažiūrėjau pro automobilio langą ir pamačiau važiuojamojoje dalyje griuvusį vyrą. Vyras neturėjo pulso, todėl pradėjau daryti gaivinimą ir paprašiau kito pašalinio asmens paskambinti 112. Vos kelių minučių pamačiau, kad kažkas skrenda virš mano galvos. Tai buvo dronas su defibriliatoriumi“.

„Everdrone“ generalinis direktorius Matsas Sallstromas mano, kad ši technologija prisidėjo prie komandos pastangų išgelbėti paciento gyvybę.

„Svarbu suprasti, kad yra įvykių grandinė, gelbstinti žmogaus gyvybę, o dronas yra labai svarbi šios sistemos veikimo dalis“, – pabrėžė M. Sallstromas.

Dronas yra "Karolinska Institutet" – didžiausio Švedijos medicinos universiteto – partnerystė su nacionaliniu pagalbos operatoriumi "SOS Alarm", "Region Vastra Gotaland" ir "Everdrone".

2020 m. grupė tyrinėjo dronų naudojimą defibriliatoriams pristatyti Geteborge ir Kungalv miestuose Vakarų Švedijoje.

Per keturis mėnesius trukusį tyrimą "Karolinska" mokslininkai nustatė, kad dronai buvo išsiųsti 12 iš 14 įtariamų širdies sustojimo atvejų ir sėkmingai pristatė įrangą visais atvejais, išskyrus vieną. Septyniais atvejais dronai atvyko anksčiau nei greitoji pagalba.

Per gruodį įvykusį incidentą pasisekė, kad šalia buvo gydytojas, tačiau lieka klausimų, ar medicinos išsilavinimo neturintys visuomenės nariai žinos, ką daryti su defibriliatoriumi.

M. Sallstromas pažymėjo, kad jie skirti naudoti neapmokytiems žmonėms ir pridūrė: „šiais atvejais jūs taip pat skambinate pagalbos centrui ir jie gali jums padėti“.

„Everdrone“ derasi, kad ši technologija būtų pristatyta į kitas šalis, nors įmonė nesako, su kuriomis iš jų kalbėjo.

Anot M. Sallstromo, drono sistema yra elektroniškai integruota su skubios pagalbos išsiuntimo sistema ir gali pasiruošti skristi, kai tik gaunamas pagalbos skambutis, rodantis širdies sustojimą.

Nors bepilotis orlaivis yra autonominis, jame taip pat yra „pilotas vadovaujantis“ – saugos sumetimais prižiūrintis operaciją ir galintis gauti leidimą kilti iš skrydžių valdymo.

2022 01 08 21:39
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt