trečiadienis, liepos 15 d.
Būkite madingi! Bėgiokite!
tiesa.com

Bėgimas – puikus užsiėmimas. Jis nieko nekainuoja, nereikalauja daug laiko ir yra visiems prieinamas. Dauguma žmonių, ypač didmiesčiuose, šiais laikais neturi pakankamai laiko sportuoti, tad viena iš prieinamų galimybių – bėgimas.

Dar visai neseniai į bėgantįjį gatvėje buvo žiūrima su nuostaba ir kreivokai, tačiau viskas keičiasi. Po darbo televizorių į bėgimo batelius kasdien iškeičia vis daugiau žmonių. Kai kurie bėgioti ryžtasi trokšdami pagaliau susigrąžinti buvusias formas, kiti bando palaikyti gerą savijautą, treti – iš smalsumo. Sporto prekių parduotuvėse šiandien galima įsigyti visko, ko tik gali prireikti – nuo avalynės, drabužių iki nubėgtus žingsnius, atstumą bei pulsą matuojančių prietaisų.

Kasmet balandžio mėnesį bėgimo entuziastai iš viso pasaulio renkasi Londono maratone – bene didžiausiame ir populiariausiame po Naujųjų metų nakties fejerverkų sostinės renginyje. Po renginių bėgikų entuziastų randasi kaip niekada daug, ir dauguma jų pasižada sau „nuo rytojaus“ pagaliau pradėti sportuoti.

Taigi pasveikinkite bėgikus, su kuriais kasdien prasilenkiate rytais skubėdami į darbą ar grįždami namo, nelaukdami Naujųjų metų ar kito pavasario šokite į patogesnę avalynę ir išbandykite bėgimo teikiamus malonumus patys.

[4521]

Bėgimas pagerina produktyvumą darbe

Net ir neilgas pabėgiojimas vakare po darbo gali praskaidrinti nuotaiką visam vakarui ir užtikrinti geresnį nakties miegą. Lengvas reguliarus bėgimas vakarais garantuos didesnį darbo našumą, net jeigu dirbate fizinių jėgų nereikalaujantį darbą. Be to, tai ugdo valią, charakterį, padeda geriau planuoti laiką, o daugiau drausmės minučių tikslumu suplanuotoje dienotvarkėje dar niekam nėra pakenkę.

Niujorko (JAV) maratone dalyvavusių žmonių apklausos duomenimis, reguliariai besimankštinantys žmonės atkakliau siekia savo tikslų, yra geriau organizuoti ir disciplinuoti – tiek darbe, tiek kitose gyvenimo srityse. Dirbantys protinį darbą bėgikai ne taip greit pavargsta darbe, rečiau kreipiasi į gydytojus dėl nugaros ir sąnarių skausmų, be to, reguliarus fizinis aktyvumas skatina kūrybingumą ir gerina atmintį.

[4522]

Prieš bėgimą – burokėlių salotos

Visiems suprantama, jog angliavandeniai su sportu dera ne prasčiau, nei makaronai su vištiena. Tačiau nedaugeliui žinoma, kad prieš bėgimą dar naudingiau suvalgyti burokėlių. Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkai iš Saint Louiso universiteto nustatė, kad burokėliai prieš bėgimo treniruotę ar varžybas gali padėti įveikti pasirinktą atstumą kur kas greičiau. Tyrime dalyvavę 11 dalyvių bėgo 5 kilometrus prieš bėgimą suvalgę keptų burokėlių, o kitą savaitę – panašios maistinės sudėties ir kalorijų kiekio spanguolių kokteilį. Rezultatai parodė, jog vidutinis bėgikų greitis pavalgius burokėlių salotų buvo 12,3 km per valandą; po spanguolių kokteilio – 11,9 km per valandą. Manoma, jog taip yra dėl burokėliuose esančių natūralių cheminių medžiagų bei nedidelio nitratų kiekio, kuris, kaip teigiama, pagerina ištvermę sunkių fizinių krūvių metu.

Bėgikai vyrai dažniau susilaukia dukterų

Jei planuodami šeimą nemažinate apsukų ir reguliariai bėgiojate, tikimybė susilaukti dukters gerokai padidėja. Beje, anot mokslininkų, ši teorija galioja tik vyrams. Fizinis aktyvumas, ypač bėgiojimas, yra puiki priemonė, padedanti ne tik numesti vieną kitą nereikalingą kilogramą ir išsaugoti gerą savijautą, tačiau ir susilaukti sveikų palikuonių, labiau tikėtina –dukters.

[4523]

Glasgow‘o universiteto tyrime dalyvavę fiziškai aktyvūs sportuojantys vyrai buvo suskirstyti į tris grupes pagal per savaitę nubėgamų kilometrų skaičių. Paaiškėjo, jog apskritai nebėgiojančių ir mažiau nei 20 kilometrų per savaitę nubėgančių vyrų šeimos dažniau susilaukia sūnaus: 62 proc. tyrime dalyvavusių vyrų šeimose gimė berniukai.

Ir atvirkščiai: 40 proc. aktyvių bėgikų, kiekvieną savaitę įveikiančių daugiau nei 20 kilometrų, susilaukė sūnaus ir net 60 proc. – dukters. Manoma, jog taip yra dėl to, kad įveikiant didesnius atstumus didelės ištvermės reikalaujančių bėgimų metu kuriam laikui sulėtėja vyriško hormono testosterono gamyba.

Išlaidauti brangiai avalynei neverta

Dar kartą paaiškėjo, jog „brangiau“ ne visada yra „geriau“. Šveicarijoje išanalizavus beveik keturių su puse tūkstančio bėgikų apavą buvo nustatytas netikėtas faktas. Bėgikų, kurių batų pora kainavo daugiau nei 95 JAV dolerius, tikimybė susižeisti buvo du kartus didesnė nei tų, kurių sportinės avalynės kaina nesiekė nė 40 dolerių.

Ne kartą vėliau pakartoti tyrimai rodė panašius rezultatus. Tai aiškinama tuo, jog bėgikų, avinčių brangesnius batus su papildomomis funkcijomis, tokiomis kaip oro pagalvės bei čiurnos apsaugos, pasirinkimas ne visada buvo tinkamiausias. Dėl skirtingų pėdos dydžių, formų ir specifinių kiekvieno žmogaus fiziologinių savybių, pavyzdžiui, pilnapadystės, saugiau rinktis kiek pigesnius ir paprastesnius, tačiau kokybiškus, negu brangius ir pėdai netinkamus „išmanius“ bėgimo batelius. Pastarieji paprastai būna kimšte prikimšti pagalvėlių, atramų, paminkštinimų, pakietinimų bei daugelio kitų ne kiekvieno kojai tinkamų patobulinimų.

2016 08 10 10:50
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt