ketvirtadienis, balandžio 22 d.
COVID-19 gali sukelti erekcijos sutrikimų
Alfa.lt

Problemos su kvėpavimu, sunkumai susikaupti ir dar kurį laiką išliekantis skonio nebuvimas yra tik keletas galimų ilgalaikių sutrikimų persirgus koronavirusine infekcija. Tačiau dabar JAV ir Italijos sveikatos ekspertai perspėja, kad COVID-19 gali sukelti ir labai subtilių sunkumų vyrams – erekcijos problemų, praneša portalas DW.

Neseniai pasirodžiusiame interviu JAV kanalui NBC amerikiečių gydytoja Dena Grayson perspėjo apie didėjantį susirūpinimą, kad koronavirusas gali sukelti ilgalaikių sunkumų pasiekti erekciją.

„Mes žinome, kad liga sukelia kraujagyslių problemų, – teigė gydytoja. – Ir tuo reikia rimtai susirūpinti – virusas gali ne tik žudyti, bet ir sukelti ilgalaikių, kartais iki likusio gyvenimo pabaigos išliekančių problemų.“

Tiek rizikos faktorius, tiek pasekmė

Liepą Italijoje atlikta mokslinė studija nustatė, kad erekcijos sutrikimas gali būti tiek COVID-19 sukelta komplikacija, tiek pasekmė jau pasveikus – tai ypač pasireiškė tarp vyresnio amžiaus vyrų.

„Erekcijos sutrikimai yra puikus prastos bendros fizinės ir psichologinės sveikatos rodiklis“, – teigė tyrimo vadovas, Romoje esančio Tor Vergata universiteto endokrinologijos ir seksologijos profesorius Emmanuele‘is Janninis.

Pasak mokslininko, kadangi koronavirusas paveikia tiek psichinę, tiek fizinę mūsų gerovę, todėl erekcijos sutrikimai po šios ligos nėra labai stebėtina pasekmė. Tačiau anksčiau buvę erekcijos sutrikimai gali taip pat išduoti ir padidėjusią riziką pasigauti plaučių uždegimą susirgus COVID-19.

Taip yra dėl to, kad plaučių uždegimas yra siejamas su tomis pačiomis gretutinėmis problemomis kaip ir erekcijos sutrikimai, tarp kurių gali pasitaikyti kvėpavimo problemos, kiti uždegimai, hormonų pusiausvyros disbalansas, patiriamas stresas, nerimas, depresija ar endoteliniai sutrikimai ar tiesiog kraujagyslių užsikišimas.

„Erekcijos disfunkcija yra tobulas plaučių uždegimo nuo koronaviruso indikatorius. Tačiau šis sutrikimas nebūtinai yra paties koronaviruso rizikos faktorius – to mes dar tiksliai nežinome“, – teigė E. Janninis.

Kraujotakos sistemos pažeidimas – rimta pasekmė

Erekcijos problemos vyrams išsivysto, kai sutrinka kraujo tėkmė į jų lytinius organus. Tai gali kilti dėl daugybės priežasčių – tiek psichologinių, tiek fiziologinių. Tačiau vienas rizikos faktorius yra ypač būdingas sergantiems koronavirusine infekcija – kvėpavimo ir kraujotakos sistemų pažeidimas.

Yra nustatyta, kad koronavirusas puola mūsų viso kūno kraujagyslių vidines sieneles, vadinamas endoteliais, įskaitant ir tas, esančias mūsų lytiniuose organuose. Būtent dėl to gali laisvai užsikišti kraujagyslės.

Nors dideli kraujo krešuliai gali sukelti infarktą ar panašius priepuolius, spėjama, kad dėl COVID-19 sukeltos širdies problemos kyla būtent dėl mažesnių kraujagyslių, esančių ant pačios širdies, užsikišimo. Panašiai gali nutikti ir kituose organuose.

Nors tai paaiškintų kai kurių koronavirusine infekcija sergančių žmonių erekcijos sutrikimus, ekspertai teigia, kad dar reikia atlikti daugiau tyrimų, kad tiksliai nustatytų šio sutrikimo ryšį su COVID-19, nes tikriausiai individualių atvejų priežastys gali būti skirtingos.

Kaip išvengti ilgalaikių COVID-19 pasekmių?

Nors absoliuti dauguma žmonių gan sėkmingai pasveiksta nuo koronaviruso sukeltos ligos, yra užfiksuojama daug ilgalaikių pasekmių, net ir nebeturint savo organizme viruso.

Pasak JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrų, kai kurios dažniausiai pasitaikančios ilgalaikės komplikacijos yra paspartėjęs širdies plakimas, apdujimas, inkstų pažeidimas ar sutrikusi plaučių veikla. Nors erekcijos sutrikimai nėra pateikiami tarp dažniausių problemų, pasak D. Grayson, ekspertai dar bando nustatyti realų šios problemos mastą.

„Laikui einant, vis daugiau žmonių suserga, todėl, deja, mes matysime vis daugiau šių ilgalaikių infekcijos sukeltų sutrikimų“, – teigė medikė.

Ekspertai teigia, kad geriausia priemonė, norint išvengti ilgalaikių COVID-19 pasekmių, yra geriausia išvis nepasigauti šios ligos.

Todėl Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja žmonėms viešosiose vietose dėvėti kaukes, laikytis bent 2 m atstumo nuo kitų žmonių, dažnai plautis rankas ir vengti spūsčių ar prastai vėdinamų patalpų. 

2020 12 14 09:48
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt