ketvirtadienis, rugpjūčio 6 d.
Dirbantiems pamaininį darbą – patarimai, kurių geriau neignoruoti
tiesa.com

Pamaininis darbas – sudėtingas reikalas. Ar tikrai galima laikyti, kad dirbate, kai, būdami darbo vietoje, miegate? Ar tais atvejais, kai budėti pasitaiko namuose, jums turėtų būti mokamas atlyginimas? O gal dirbant pamaininį darbą nukenčia sveikata? Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, pamaininis darbas gali sutrikdyti žmogaus vidinį laikrodį.

Tačiau ką daryti, jei pamaininio darbo išvengti nepavyksta? Kas, jei kiekviena jūsų darbo diena prasideda vakare, o baigiasi auštant? Kaip elgtis, kad dirbant tokį darbą nesutriktų nei fizinė, nei psichinė sveikata, portale theguardian.com pataria žurnalistė Joanne O`Connell.

Gerai maitinkitės

Laikrodžiui išmušus vidurnaktį, organizmas mums liepia eiti miegoti, o ne valgyti priešpiečius, todėl tiems, kurie nori laikytis sveikos mitybos režimo, pamaininis darbas gali būti išties nepalankus. Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, maitinimosi laiką nukeliant arba maitinantis nereguliariai, gali sutrikti organizmo ritmas. Žurnale „Current Biology“ skelbiamoje tyrimo medžiagoje teigiama, kad, penkias valandas vėluojant pavalgyti, penkioms valandoms sutrinka ir gliukozės kiekio svyravimų ciklas.

„Manome, kad taip yra dėl pokyčių, kurie veikia mūsų metabolinės sistemos, o ne pagrindinį – smegenų – vidinį laikrodį“, – sako vienas tyrimo autorių, Sario universiteto (Jungtinė Karalystė) lektorius Jonathanas Johnstonas. Pernelyg sumažinti cukraus kiekį kraujyje – labai paprasta, ypač dirbant pamaininį darbą, todėl svarbu iš anksto susiplanuoti, ką ir kada valgysite, pataria jis.

„Reikėtų pasirūpinti, kad šaldytuve būtų pakankamai sveiko maisto atsargų, – sako psichologė Suzy Reading. – Vienas iš būdų tai padaryti – pasiruošti maisto visai savaitei į priekį: porcijomis jį užsišaldyti, o atėjus laikui atsišildyti.“ Jei, vis dėlto, galimybės turėti sveikesnio maisto darbe nėra, ji siūlo bent jau atsinešti pusgaminių.

Pasak asmeninio trenerio Chriso Simono, tai, ką valgome, gali daug ką nulemti. „Jei jums reikia daug energijos, kuri padėtų jums išlikti aktyviems per visą pamainą, į savo racioną įtraukite rudųjų ryžių, nes juose yra mangano, padedančio pasigaminti energijos iš baltymų ir angliavandenių, – sako jis. – Jie suteiks jums daug energijos, kurios pakaks iki pat pamainos pabaigos.“

Būtinai darykite pertraukas

Visiems dirbantiems pamainomis turėtų būti suteikiama galimybė daryti pertraukas. Jei darbo diena ilgesnė nei šešios valandos, turėtų būti suteikiama bent 20 minučių trukmės pertrauka, o tiems, kurie dirba monotonišką darbą arba kurių darbo sąlygos kenksmingos, laiko pailsėti turėtų būti skiriama daugiau, teigia Londone įsisteigusios teisės paslaugų įmonės „Gordon Dadds“ partnerė Laura Livingstone.

„Sveikatos ir saugos teisės aktais, kuriais, be kita ko, reglamentuojamas ir darbo laikas, numatyta nemažai prievolių, kuriomis visų pirma siekiama apsaugoti pamaininį darbą dirbančius asmenis, – sako ji. – Pavyzdžiui, naktinėje pamainoje dirbantys asmenys neturėtų dirbti ilgiau negu aštuonias valandas per parą.“

Jos teigimu, patiems darbdaviams turėtų rūpėti, kad jų darbuotojai būtų sveiki. Naktinėje pamainoje dirbantiems asmenims galėtų būti suteikta teisė nemokamai tikrintis sveikatą.

Nepamirškite kasdienės mankštos

Po naktinės pamainos pulti tiesiai į sporto klubą tikriausiai nesinorėtų niekam. Vis dėlto daugeliui, ko gero, nebūtų sunku prieš darbą užsukti į baseiną, o po darbo skirti laiko kad ir ilgesniam pasivaikščiojimui, įsitikinusi J. O`Connell. „Fizinę veiklą reikėtų pasistengti įterpti visur, kur tik įmanoma, – sako S. Reading. – Bet koks judėjimas duoda naudos – net ir „YouTube“ rasite daugybę pratimų.“

Ji atkreipia dėmesį, kad fizinė mankšta padės sustiprinti ne tik fizinę, bet ir psichinę sveikatą. „Kiekvienas judesys, net ir pats švelniausias, mažina polinkį į depresiją, – sako S. Reading. – Taigi, jei trūksta energijos arba jei nusprendėte pasimankštinti prieš miegą, rinkitės ką nors ramesnio – jogą ar pasivaikščiojimą.“

Įsitikinkite, kad gaunate viską, kas jums priklauso

Darbuotojai, naktį dirbantys bent tris valandas, Britanijoje laikomi naktiniais darbuotojais, todėl jiems šioje šalyje priklauso ir atitinkamos socialinės garantijos. Vis dėlto, jei darbo grafikas nereguliarus, teisė į šias garantijas yra svarstytinas klausimas, atkreipia dėmesį tarptautinės teisės paslaugų įmonės „Taylor Vinters“ partneris Dominicas Holmesas. „Atsižvelgiant į aplinkybes, gali būti laikoma, kad darbuotojai dirba ir turi teisę į darbo užmokestį net ir tais atvejais, kai budėdami miega arba nėra aktyviai įsitraukę į darbinę veiklą.“

Pašnekovas priduria, kad Britanijoje būtina tiksliai išsiaiškinti ne tik tai, kokio dydžio pensija priklausys už dirbamą pamaininį darbą, bet ir tai, kiek už tokį darbą turi būti skiriama atostogų dienų ir atostoginių. Taigi, J. O`Connell pataria atidžiai pasitikrinti, ar už pamaininį darbą gaunate tiek atostogų, garantijų ir pinigų, kiek priklauso.

Neapleiskite draugų ir artimųjų

Jei darbe nėra su kuo pabendrauti, o ypač – jei ir savaitgalius tenka praleisti darbe, įsilieti į socialinį gyvenimą gali būti keblu. Tačiau, pasak karjeros ugdytojos Annos Percy-Davis, stresuoti dėl to neverta, nes tai nei pridės sveikatos, nei pagerins santykius. „Jei darbo grafikas toks, kad neišeina draugams ir artimiesiems skirti tiek laiko, kiek norėtųsi, visą dėmesį reikėtų sutelkti ne į bendravimo kiekybę, o į kokybę“, – sako ji.

A. Percy-Davis pataria stengtis surasti laiko pabendrauti su artimais žmonėmis. Taip pat ji siūlo leisti artimiesiems suprasti, kad jūs galite būti pavargęs ir kad jūsų laikas, kurį galite skirtie jiems, yra ribotas. „Tai anaiptol nereiškia, kad turite elgtis lyg kankinys ir tikėtis begalinės artimųjų užuojautos, – aiškina specialistė. – Svarbiausia – mėgautis drauge leidžiamomis akimirkomis, o ne kelti įtampą ir versti artimuosius pasijusti kaltais. Žinoma, pamaininį darbą dirbantiems žmonėms yra sunkiau rasti laiko šeimai ir draugams, tačiau tai nėra neįmanoma.“

Stenkitės gerai išsimiegoti

Miegoti dieną – daugeliui neįsivaizduojamas dalykas. Šviesa ir triukšmas išsimiegoti tikrai nepadeda, nesvarbu, kad akis galima užsidengti miegojimo akiniais, o ausis – užsikišti kištukais. Nors, kaip išsiaiškinta anksčiau šiais metais atliktu tyrimu, stovyklaujant organizmo cirkadinis ritmas iš dalies atsistato, pasiūlymas užsidėti ant pečių kuprinę ir bent porai naktų, kai nereikia dirbti, išeiti miegoti po žvaigždėmis, tikriausiai nebūtų tai, kas miego trūkumo problemą padėtų spręsti ištisus metus. Akivaizdu viena – kad gerai išsimiegoti yra būtina, sako J. O`Connell. Šiuo tikslu ji pataria kambarį kuo labiau pritemdyti (padėtų užuolaidos su pamušalu), prieš miegą išgerti ramunėlių arba levandų arbatos, įsijungti atsipalaiduoti padedančią programėlę ir, pagaliau, išsijungti išmanųjį.

Šaltinis: psichika.eu

2017 06 26 11:20
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt