ketvirtadienis, liepos 7 d.
Greitojo maisto produktuose – tie patys ingredientai kaip plastikinių vamzdžių gamyboje
Parengė Aidanas Praleika

Kai kalbama apie greitojo maitinimo įstaigų siūlomą asortimentą, baimintis reikia ne tik dėl cholesterolio ir kalorijų. Kai kurie ingredientai siejami su astma, nevaisingumu ir sėklidžių susitraukimu, rašo britų „Daily Mail“.

Mėsainiuose, picose ir burituose aptikta daug „amžinų“ cheminių medžiagų, kurios nepasišalina iš organizmo.

Džordžo Vašingtono universiteto mokslininkai tyrė dešimtis patiekalų iš „McDonald’s“, „Burger King“, „Pizza Hut“, „Domino’s“ ir kitų greitojo maisto restoranų tinklų. Daugiau nei 80 proc. patiekalų buvo rasta cheminė medžiaga ftalatas, kuri naudojama suteikti lankstumo plastiko gaminiams. Ftalatai plačiai naudojami pramonėje nuo plastikinių maišelių iki muilo ir šampūno. Ši cheminė medžiaga siejama su vėžiu, kepenų ligomis, nevaisingumu, kasos ligomis ir psichologiniais vaikų sutrikimais.

JAV ligų kontrolės specialistų teigimu, žmonės įsisavina ftalatus, kai valgo su ftalatais turinčių produktų besilietusį maistą, įkvepia jo daleles tiesiai iš oro. Manoma, kad ftalatai ypač žalingi mažiems vaikams, kurie šliaužioja ir kiša į burną įvairiausius daiktus.

Tyrėjai restoranuose užsakinėjo populiarius patiekalus – mėsainius, keptas bulvytes, vištienos kepsnelius, buritus ir picą su sūriu. Tyrimo rezultatai publikuoti autoritetingame žurnale „Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology“. Pasirodė, kad mėsos patiekaluose ftalatų buvo daugiausia, o mažiausiai – bulvytėse ir picoje. 81 proc. produktų aptikta ftalato DnBP, kuris siejamas su astmos rizika, o 70 proc. produktų buvo ftalatas DEHP, siejamas su vaisingumo mažėjimu ir kitomis reprodukcijos problemomis.

Rūpinantis vartotojų sveikata, mėginta ftalatus pakeisti kitomis plastiškumą suteikiančiomis medžiagomis. Viena iš jų – DEHT, kurią tyrėjai aptiko 86 proc. nesveiko maisto produktų. Teigiama, kad šios medžiagos poveikis sveikatai kol kas nežinomas. Tyrimo autoriai pažymi, kad greitojo maisto restoranų produktai liečiasi su ftalatų arba jų pakaitalų turinčiomis medžiagomis viso gamybos proceso metu – nuo pakavimo įrangos, iki darbuotojų dėvimų plastikinių pirštinių.

JAV maisto ir vaistų kontrolieriai leidžia aukštesnes ftalatų normas, nei surado pastarojo tyrimo autoriai, tačiau pažadėjo atsižvelgti į tyrimo rezultatus ir peržiūrėti normatyvus.

2021 11 01 16:07
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt