trečiadienis, spalio 5 d.
Į plastinę operaciją – kaip į greitojo maisto restoraną: chirurgas įspėja, kuo gali baigtis neatsakingas elgesys
Alfa.lt

Per pastarąjį dešimtmetį plastinė chirurgija tapo vis labiau pasiekiama visuomenei Lietuvoje ir visame pasaulyje. Tai lėmė populiarėjantis vadinamasis medicininis turizmas ir socialiniai tinklai. Nuomonės formuotojų nuotraukos ir jų istorijos „Facebook“, „Instagram“ daro įtaką ir ryžtantis operacijai. Vis dėlto, pasak „Perfectus clinica“ plastikos chirurgo med. dr. Jono Drąsučio, neretai žmonės neįvertina operacijos rimtumo.

„Plastinės operacijos – ne grožio procedūra, po kurios jūs jausitės pailsėjęs ir kupinas jėgų. Kiekviena operacija yra trauma organizmui ir po tokios traumos įprasta jausti skausmus, silpnumą, pykinimą ar kitus nemalonius pojūčius, kurie gali tęstis ne tik keletą dienų, bet ir kelias savaites ar mėnesius“, – sako plastikos chirurgas.

Jis pabrėžia, kad plastinės yra tokios pat operacijos kaip ir kitos, todėl nereikėtų jų nuvertinti. Po kiekvienos operacijos organizmui reikia atsigauti ir pailsėti, todėl visi veiksmai po intervencijos turi būti labai gerai apgalvoti.

„Iš tiesų, mažų operacijų nėra. Kiekviena operacija gali turėti komplikacijų, todėl be galo svarbu racionaliai mąstyti ir stengtis išvengti visų galimų nemalonumų. Yra buvę ir tokių atvejų, kai žmogus, po operacijos grįžęs namo, puola tvarkytis ir elgiasi lyg tai būtų eilinė diena. Tačiau toks neatsakingas elgesys gali turėti įtakos pooperacinių komplikacijų atsiradimui, tokių kaip kraujavimas. Visos kylančios komplikacijos pooperaciniu laikotarpiu turi be galo didelės reikšmės ir galutiniam rezultatui“, – pasakoja dr. J. Drąsutis.

Didesnė rizika – susijusi su medicininiu turizmu

Lietuvos gydytojus emigrantai ar užsienio šalių gyventojai vertina dėl itin aukštos kompetencijos. Todėl jau ne pirmus metus išpopuliarėjęs medicininis turizmas, kai į Lietuvą atvykstama plastinei operacijai. Tačiau kad ir koks patyręs gydytojas būtų, neatsakingas paciento elgesys po operacijos gali paskatinti komplikacijų atsiradimą.

„Plastikos chirurgų pareiga išaiškinti savo pacientams, kad po visų operacijų pacientas turi laikytis ramybės režimo. Stengtis labiau ilsėtis ir vengti visų įmanomų darbų bei fizinės veiklos. Jeigu atliktos vokų operacijos, reiktų mažiau lankstytis, stengtis šaldyti operacinę sritį, vengti fizinės veiklos. Po krūtų operacijos reiktų vengti kelti sunkesnius nei kelių kilogramų svorio daiktus. Pilvo operacijos taip pat turi labai didelius apribojimus, kalbant apie fizinę veiklą. Pacientui svarbu suprasti, kad nėra galimybių prieš operaciniu laikotarpiu nuspėti, kokio lygio skausmus ar kitus nemalonius pojūčius jaus po intervencijos“, – pasakoja dr. Drąsutis.

Jo teigimu, didžiausias pavojus įprastai kyla tuomet, kai žmogus po operacijos jaučiasi itin gerai. Tokiems pacientams kyla pavojus tinkamai neįvertinti savo tikrosios būklės, per anksti grįžti į įprastą gyvenimo režimą.

Nesilaikote ramybės režimo – gerokai padidinate komplikacijų riziką

Pasak gydytojo, šiomis dienomis plastikos chirurgai gana dažnai susiduria su nepakankamai atsakingu pacientų požiūrių į operacijas. Tam įtakos turi ir populiarėjančios nuotolinės konsultacijos: „Tenka girdėti, kad gana dažnai pacientai atvyksta į operaciją vos prieš dieną, o kartais eina į operacinę ir be išankstinės konsultacijos. Žmonės įsivaizduoja, kad tai lyg greitojo maisto restoranas, kur atvyksti, gauni krūtų implantus ir keliauji namo“.

Anot jo, dažnai pasitaiko, kad pacientai vokų operacijai nori atvykti savo automobilių. Tačiau po tokios operacijos nerekomenduojama vairuoti – žmogus turi ilsėtis ir šaldyti operacinę sritį. Pacientams, kuriems atliktos pilvo ar krūtų operacijos, po operacijos privalu laikytis ramybės režimo. Jo nesilaikant, labai padidėja kraujavimo tikimybė, kurį net gali tekti stabdyti operacinėje.

Fizinis aktyvumas po operacijos gali turėti neigiamos įtakos kokybiškam operacinės srities gijimo procesui. Dėl šios priežasties, dažnu atveju po daugelio krūtų, pilvo, kūno kontūrų koreguojamųjų operacijų ar kitų chirurginių intervencijų fizinis aktyvumas ribojamas 6-8 sav., o kai kuriais atvejais ir ilgiau.

Prieš operaciją – įvertinti rizikas

J. Drąsučio teigimu, po pilvo plastikos ir riebalų nusiurbimo operacijos, kartais tenka girdėti atsiliepimų iš pacientų, kad pooperacinį periodą įsivaizdavo kiek lengvesnį. Pacientams, kuriems atliekama šio tipo operacija, pirmosios dvi savaitės po intervencijos yra sunkiausios, vėliau, žinoma, pamažu lengvėja.

Atlikus didesnės apimties kombinuotas operacijas krūtų ir pilvo srityse kartu su riebalų nusiurbimu, natūralu, kad pacientai jaučia skausmus. Kurį laiką jiems būna sunku pasiversti ant šonų, atsisėsti, išsitiesti ir atlikti kitus įprastus veiksmus.

Gydytojas pabrėžia, kad, apsisprendus atlikti plastinę operaciją, kiekvienas žmogus turi įvertinti ir galimų komplikacijų riziką. Pooperaciniu laikotarpiu galima tikėtis įvairaus rimtumo bėdų. Šios bėdos gali būti susijusios su žaizdos gijimu, randėjimu ir kitais natūraliais procesais, kurie vyksta sveikimo periodu, todėl labai svarbu laikytis visų operaciją atlikusio gydytojo rekomendacijų, rinktis patikimą specialistą ir kliniką, drąsiai ieškoti ir skirti pakankamai laiko konsultacijoms iki operacijos. 

2021 01 06 09:12
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt