sekmadienis, liepos 5 d.
Ir gražuolėms, ir sveikuoliams: alaus istorija
tiesa.com

Šis tas iš alaus istorijos

Seniausias rašytinis alaus receptas – tai dalis poemos, parašytos 4 tūkst. metų prieš Kristų ant molinės plokštelės. Ši poema skirta šumerų alaus deivei Ninkasi.

Alus buvo svarbus senovės Egipto gyvenime. Viename egiptiečių medicininiame tekste, kuriame pateikiama 700 gydomųjų mišinių, alus yra įtrauktas net į 100 receptų! Su alumi buvo susiję ir kiti ritualai. Pavyzdžiui, kai jaunuolis pasiūlydavo merginai atsigerti alaus iš savo bokalo, buvo laikoma, kad pora susižiedavo.

Didysis keliautojas Markas Polas rašė, kad kinai alų darė 2,3 tūkst. metų prieš Kristų.

Senovės šumerų gydytojai rekomenduodavo alumi skalauti burną, kad sumažintų dantų skausmą.

Viduramžiais alumi varydavo kepenų akmenis. Po ilgų kelionių alumi trindavo kojas, o kosmetikoje alus buvo panacėja senstančiai odai, tad gražuolės, norėdamos išsaugoti gražią, lygią, nesiraukšlėjančią odą, dažnai prausdavosi alumi.

Filipas Paracelsas (1493–1541 m.) – žymusis Viduramžių gydytojas ir gamtininkas, alumi gydė kepenų ir kvėpavimo takų ligas. Be to, kiekvienai ligai jis rekomenduodavo ir atitinkamą alaus rūšį.

Čekų gydytojai tikino, kad alus yra patikimas vaistas prieš cholerą. Ir iš tiesų, choleros bacilos alaus tirpale žūdavo per kelias minutes. Tai istoriškai patvirtinta, nes alaus daryklų darbininkai niekuomet nesirgdavo cholera.

Europoje, ypač šiaurinėje jos dalyje, alaus gėrimo tradicijos paplito dar Romos imperijos laikais. Senovės norvegų legendose labiausiai pasižymėjusiems karžygiams pomirtiniame gyvenime buvo žadamas didžiausias atlygis – alaus ragas.

Senovėje alus dažnai buvo skaninamas neįprastais priedais, pavyzdžiui, kiaušinio lukštų, krabų žnyplių, austrių kriauklelių ir metėlių sėklų milteliais. Istorijos šaltiniai rodo, kad senovės alaus gamintojai buvo gana patyrę savo amato meistrai, tačiau jų daromas alus buvo gerokai prastesnės kokybės nei dabar. Egiptiečiams alų tekdavo gerti per ypatingus nendrinius vamzdelius, kurie sulaikydavo miežių grūdų lukštus. Žinoma ir elegantiškesnių gėrimo būdų. Pavyzdžiui, Mesopotamijos karalienė Šubad mėgaudavosi alumi pro ilgą auksinį šiaudelį, kuriuo pasiekdavo šalia sosto stovintį didelį alaus dubenį.

• VIII–IX amžiuje Europoje alaus gamybai imta plačiai naudoti apynius. Jie suteikė gėrimui papildomo prieskonio ir pailgino alaus saugojimo laiką. Vėliau alaus kokybės paisyta dar labiau. Ar alus geras, Europoje Viduramžiais dažnai būdavo tikrinama išpilant ąsotį gėrimo ant suolo ir ant jo atsisėdant. Jei odinės kelnės, kuriomis mūvėdavo aludariai, prilipdavo, buvo laikoma, kad alus silpnas ir jame per daug cukraus.

Apie XIV amžiaus pabaigą alus tapo nacionaliniu Anglijos ir kitų Europos kraštų gėrimu. Alus buvo mielai geriamas ir aukštuomenės, ir varguomenės. Anglijos karalienė Elžbieta I per pusryčius gerdavo alų vietoj apelsinų sulčių.

Dar XVIII a. ir XIX a. pradžioje vaistus gydytojai rekomenduodavo užgerti alum.

Senovės gražuolės neklydo alų naudodamos veido kaukėms ir plaukams stiprinti. Tai ir paprasta, ir pigu.

• XIX amžiaus pradžioje anglų aludariai pradėjo gaminti alų, kuris turėjo „ištverti“ ilgas keliones jūra į kolonijas Azijoje. O 1876 metais Louisas Pasteuras paskelbė savo „Alaus studijas“, kuriose aprašė garsųjį pasterizacijos procesą, apsaugantį alų nuo greito gedimo.

Nuo XIX amžiaus alus buvo matuojamas pintomis. Standartinė britiškoji pinta – 0,568 litro talpa, sudaranti vieną aštuntąją standartinio galono. Šis mato vienetas kilęs iš Didžiosios Britanijos.

Britiškosios pintos dydis buvo tiksliai apibrėžtas Didžiosios Britanijos parlamente 1824 metais. Netrukus jis paplito visoje Europoje. JAV buvo labiau paplitusi skystoji pinta, kurios tūris – 0,473 litro, ir rečiau naudojama 0,551 litro sausoji pinta. Škotijoje buvo sava pinta, kurią sudarė trys standartinės pintos – per 1,7 litro.

2013 07 05 15:20
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt