pirmadienis, liepos 13 d.
Ką apie genetinius tyrimus turėtų žinoti būsimieji tėvai?
tiesa.com

Genetinių sutrikimų atvejų kasmet daugėja tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Pasak gydytojo genetiko profesoriaus Danieliaus Serapino, vienas didžiausių veiksnių, lemiančių tokį patologijų proveržį, yra besilaukiančių moterų amžius.

Per du dešimtmečius kai kuriose Europos šalyse vyresnių nei 35 metai besilaukiančiųjų skaičius nuo 10 proc. šoktelėjo iki 30 proc. Taip pat pakito gyvenimo būdas, gyvenamoji aplinka bei kiti veiksniaii, turintys įtakos dar negimusiam kūdikiui.

Kas didina genetinių ligų riziką?

„Ilgėjant moters amžiui, lytinės ląstelės dėvisi ir formuojasi ilgiau – moters kiaušialąstė su chromosomomis formuojasi keliolika ar net keliasdešimt metų, kol visiškai subręsta, ir tai didina genetinių ligų riziką būsimiems vaikams, – sako gydytojas genetikas prof. D. Serapinas. – Taigi, kuo vėliau pastojama, tuo didesnė tikimybė, kad apvaisinime dalyvaujanti kiaušialąstė galėjo būti daugiau paveikta per visą moters gyvenimą buvusių neigiamų aplinkos veiksnių: blogos mitybos, vaistų, aplinkos radiacijos ar net emocijų. Todėl vaisingo amžiaus moterims labai svarbu vengti bent jau tokių koreguotinų kenksmingų faktorių kaip rūkymas ar narkotikai.“ Gydytojas atkreipia dėmesį, kad vyrų organizmas veikia kiek kitaip – vyriškos lytinės ląstelės susiformuoja per 2,523 mėnesius, todėl kūdikį planuojantiems būsimiems tėčiams pakanka vos 3 mėnesių gyvenimo be žalingų įpročių, kad šie nepadarytų neigiamos įtakos vaikui.

Prof. D. Serapinas pateikia pavyzdį, kad vyresnio amžiaus moterims tikimybė, jog vaikui bus nustatytas Dauno sindromas, nuo 1 atvejo iš 800 padidėja iki 1 iš 300, o dar vyresnėms – iki 1 atvejo iš 100. Tačiau egzistuoja efektyvūs planuojančių kūdikį ir jau jo besilaukiančių šeimų genetiniai tyrimai, tad gimdyti neretai ryžtasi ir 40 metų perkopusios poros. Specialistas prasitaria, kad, nepaisant padidėjusios genetinių sutrikimų tikimybės, vyresniems tėvams išauga ir galimybė susilaukti itin gabaus vaiko – taip nutinka dėl tėvų gyvenimiškos patirties, kuri vaikui perduodama per epigenetinius (aplinkos veiksnių poveikis genų funkcijoms) mechanizmus.

Kada rekomenduojama pasidaryti tyrimus?

Pasidaryti genetinius tyrimus rekomenduojama ne tik kai moteris perkopusi 35-metį, o vyras 42 metus, bet ir tada, kai šeimoje jau yra chromosomine liga sergantis vaikas, taip pat jei vienas iš tėvų yra subalansuotos translokacijos (struktūrinių chromosomų anomalijos grupės) nešiotojas, kai ultragarsiniu tyrimu aptinkama vaisiaus anomalijų ir kitais atvejais. Patekti į rizikos grupę dėl galimų kūdikio patologijų gali ir nėščiosios, vartojančios vaistus, kenksmingomis sąlygomis dirbančios moterys, taip pat nėščiosios, kurioms buvo atliekami rentgeno ar kiti jonizuojamąją spinduliuotę skleidžiantys tyrimai. Beje, net ir tokie veiksniai kaip intensyvus mobiliųjų telefonų, kompiuterių ar belaidžio interneto ryšys turi įtakos vaisingumui, nėštumui ir vaiko sveikatai.

Pasak prof. D. Serapino, Lietuvoje jau ryški profilaktinės diagnostikos pažanga dėl vadinamųjų autosominių recesyvinių mendelinių ligų, kai abu poriniai iš tėvo ir mamos paveldėti genai yra mutavę, ir dėl to prasideda liga. Jei vaikas serga recesyviniu būdu paveldima liga, pavyzdžiui, cistine fibroze, kurtumu, raumenų distrofija ar kitomis, vadinasi, abu tėvai yra pakitusio geno nešiotojai, nors patys to gali ir nežinoti. Pakitusį geną nešiojantiems tėvams yra 25 proc. tikimybė ligą perduoti vaikui. Gydytojo teigimu, daugelis žmonių yra tam tikro pakitusio geno nešiotojai, tad išsitirti rekomenduoja visiems, planuojantiems susilaukti vaiko.

2016 04 02 10:05
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt