antradienis, spalio 26 d.
Kaip atitolinti menopauzę ar sušvelninti jos simptomus?
Alfa.lt

Artėjanti menopauzė gąsdina daugelį vidutinio amžiaus moterų – joms neramu, kaip keisis emocinė būsena ir kokie fiziologiniai pokyčiai gali užklupti. „Camelia“ vaistininkė Irena Garuckienė pastebi, kad menopauzė nėra tokia baisi, kaip gali pasirodyti – laikotarpį, kai išnyksta moters vaisingumas, galima atitolinti, o jam atėjus – sušvelninti simptomus.

Menopauzę galima nutolinti

Moteriai menopauzė dažniausiai prasideda maždaug tokio paties amžiaus, kaip ir jos mamai, todėl naudinga žinoti, kada tai įvyko ir kokie požymiai pasireiškė mamai.

„Paveldimumas turi nemažai reikšmės, tačiau moterys gali sau padėti ir menopauzę nutolinti. Vienas pagrindinių veiksnių, turinčių įtakos menopauzės pradžiai, yra sveikas gyvenimo būdas. Jei sveikai maitinsitės, būsite fiziškai aktyvios, neturėsite žalingų įpročių, įmanoma, kad menopauzė jus aplankys vėliau. Pirmenybę teikite sveikam maistui: vaisiams ir daržovėms, varškei ir košei, virtai mėsai be priedų, rauginto pieno gėrimams. Vitaminai ir antioksidantai yra esminės medžiagos, galinčios padėti kovoti su laisvaisiais radikalais ir skatinti hormonų pusiausvyrą“, – teigia vaistininkė.

I. Garuckienės teigimu, itin svarbu, kad su maistu būtų gaunama pakankamai reikalingų vitaminų ir mineralų (vitaminų A, E, D, magnio, cinko, seleno, kalcio). Derėtų nepamiršti ir skysčių – per dieną stengtis išgerti 1-2 litrus vandens.

„Sportas taip pat gali nutolinti menopauzės pradžią, todėl jį reikėtų paversti kasdienine veikla. Ankstyvą menopauzės pradžią gali lemti sunkūs emociniai išgyvenimai, stresas, todėl stenkitės skirti laiko poilsiui, leiskite laiką gamtoje ir būkite apsuptos mylinčių žmonių“, – pataria atstovė.

Daugelis vidutinio amžiaus moterų pajaučia artėjančios menopauzės požymius: joms pasireiškia karščio bangos, nuotaikų kaita, padidėja jautrumas, sutrinka miegas, prasideda galvos skausmai, gali svyruoti kraujospūdis ir sumažėti lytinis potraukis. Keičiantis hormonų balansui dėl sumažėjusio estrogeno kiekio plonėja oda, mažėja jos tonusas, gali suprastėti plaukų būklė.

Kaip pagerinti savijautą?

Pasak vaistininkės, dalis moterų menopauzę pasitinka su nerimu, neigimu, sumišimu, baime.

„Visuomet didžiausią baimę kelia nežinomybė. Todėl pirmiausia rekomenduočiau pačiai moteriai pasidomėti, kas vyksta jos organizme – išsiaiškinus galimus simptomus šis gyvenimo etapas nebeatrodys toks baisus. Svarbu tinkamai reaguoti į menopauzės simptomus ir juos priimti – tai padeda išvengti nemalonių potyrių ir toliau mėgautis gyvenimu“, – įsitikinusi pašnekovė.

Kiekvienos moters organizmas yra individualus, todėl ir menopauzės simptomai pasireiškia skirtingai. Visgi daugelį neraminančių pojūčių, vaistininkės teigimu, galima sumažinti tiek, kad jie netrikdytų įprasto gyvenimo.

„Nestipriems arba vidutinio stiprumo simptomams palengvinti tiks maisto papildai, kurių sudėtyje yra magnio ir nervų sistemą veikiančių B grupės vitaminų, taip pat – nakvišų aliejaus ar statybinės hormonų medžiagos – sojų izoflavonų. Makšties sausumą sumažinti padės drėkinamasis kremas ar tirpios makšties žvakutės su hialurono rūgštimi“, – pataria I. Garuckienė.

Vaistininkės teigimu, estrogenų trūkumą kompensuoti padeda fitoestrogenai, kurių yra sojų produktuose, dobilų preparatuose, linų sėmenyse, avižose, miežiuose, lęšiuose, sezamų sėklose, obuoliuose, morkose. Nemaloniems menopauzės simptomams palengvinti patartina vartoti omega-3 riebiąsias rūgštis, naktinių prakaitavimų epizodus – liepų žiedų ir šalavijų mišinio arbata. Dėl osteoporozės ir kaulų lūžių rizikos rekomenduojama gerti vitamino D ir kalcio preparatus.

Norint sumažinti plaukų slinkimą, svarbu subalansuoti mitybą ir naudoti slenkantiems plaukams skirtas priemones, kurių sudėtyje būtų keratino, kofeino, rozmarinų ekstrakto. Menopauzės periodu susiduriama ir su odos problemomis: padaugėja naujų raukšlelių, senosios ryškėja ir gilėja, mažėja odos drėgnumas, plonėja epidermis, daugėja odos dėmių. Renkantis odos priežiūros priemones būtina atkreipti dėmesį varginančias problemas ir į produktų sudėtį: jei oda sausa, jai padės aminorūgštys, hialurono rūgštis, fosfatidilcholinas; jei kamuoja raukšlės – spilantolas ir peptidai.

„Šis laikotarpis skatina peržiūrėti įpročius ir toliau kurti kasdienybę taip, kad gerai jaustumėmės. Nepamirškite skirti laiko sau, savo pomėgiams ir savirealizacijai. Išsimiegokite, atsisakykite žalingų įpročių, sveikai maitinkitės, ir gerkite pakankamai skysčių. Pamatysite, kad nemalonūs pojūčiai netrukus susilpnės, o galiausiai ir pati menopauzė baigsis“, – sako vaistininkė I. Garuckienė.

2021 03 05 10:24
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt